آذربایجان‌شرقی محور مراودات ایران با اوراسیا

استاندار آذربایجان‌شرقی با تأکید بر توسعه همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی با کشورهای حوزه اوراسیا، گفت: استان آذربایجان‌شرقی به دلیل ظرفیت‌های مشترک با کشورهای این حوزه می‌تواند محور مراودات ایران با این کشورها باشد.

فارس- محمدرضا پورمحمدی در دیدار سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در بلاروس، با اشاره به سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا در منطقه و ناامنی‌های ناشی از آن، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مقتدرتر از آن است که این تحولات، روابط ما را با کشورهای مختلف تحت تأثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه اروپا در بحث برجام نشان داد که اراده مستقل ندارد و وابسته به آمریکاست، افزود: در این شرایط باید بتوانیم با کشورهای مستقل از جمله کشورهای حوزه اوراسیا که وضعیت نسبتاً متعادلی از نظر توسعه دارند، ارتباط برقرار کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به ظرفیت‌های کم‌نظیر استان در زمینه‌های مختلف بویژه صنایع معدنی، پتروشیمی، شیرینی و شکلات، فرش، چرم و قطعه‌سازی، گفت: نیازمند معرفی ظرفیت‌ها و تبادل هیئت‌های مختلف با بلاروس و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک هستیم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های مشترک در بخش کشاورزی و ساخت ماشین‌آلات کشاورزی، به یک تعامل دوسویه نیاز داریم و می‌توانیم همکاری‌های مشترکی در این حوزه شروع کنیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس هم از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در اوایل سال آینده خبر داد و حضور فعال بازرگانان و صنعت‌گران استان آذربایجان‌شرقی در این کمیسیون را خواستار شد.

سعید یاری با اشاره به پیوند خواهرخواندگی تبریز با شهر مگلیف در بلاروس، تأکید کرد: این موضوع بستر فرهنگی مناسبی برای توسعه مراودات استان آذربایجان‌شرقی با بلاروس در زمینه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه بلاروس از نظر شاخص‌های صنعتی، کشور پیشرفته‌ای است و در تولید برخی از محصولات کشاورزی، جزو چند کشور اول دنیاست، افزود: با توجه به تعرفه تجارت ترجیحی بلاروس با اتحادیه اروپا، این کشور می‌تواند حلقه توسعه روابط اقتصادی با اروپا باشد.

سفیر ایران در بلاروس با اشاره به اینکه مبادلات تجاری دو کشور در حد انتظار نیست، گفت: استان آذربایجان‌شرقی با توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند پیشگام توسعه روابط و مراودات تجاری و اقتصادی با این کشور باشد.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …