آذربایجان شرقی با ۹۰ کشور جهان مراوده تجاری دارد

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی در خصوص استراتژی صادرات کشور گفت: در کشور ما استراتژی صادرات توسط کارگروه صادرات یا دبیرخانه ملی صادرات به صورت سالانه تدوین می شود و دراز مدت نیست و باید به صورت دراز مدت برای صادرات کشور برنامه ای داشته باشیم.
روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی- غلامعلی راستی اظهار داشت: بانکی در ترکیه از صادرکنندگان حمایت می کند و تسهیلات کوتاه و بلند مدت و بیمه و حمل و نقل در اختیار آنها قرار می دهند، در کشور ما نیز صندوق ضمانت صادرات برای حمایت از صادرات فعالیت می کند با این حال این صندوق در استان ها هیچ نمایندگی ندارد، بنابراین دولت باید برای حمایت از صادرکنندگان در این زمینه حمایت های جدی از صادرکنندگان عملیاتی کند.
وی بیان کرد: مقرر شده در تمامی سفارت خانه های ایران در خارج از کشور نمایندگی صادرات داشته باشیم.
راستی با بیان اینکه آذربایجان شرقی با بیش از ۹۰ کشور خارجی مراودات تجاری دارد، تصریح کرد: رویکرد سفارت خانه ها باید برای حمایت از صادرات تغییر یابد و رایزنی های بازرگانی باید تقویت شود تا رقم صادرات استان و کشور افزایش یابد چرا که رقم کنونی صادرات برازنده نظام نیست.
وی اضافه نمود:رقم صادرات استان از کل گمرکات کشور دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است در حالی که ظرفیت صادرات این استان ۵ میلیارد دلار در سال است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی با تاکید بر افزایش مراودات تجاری و اقتصادی استان با ترکیه گفت: سیاست منطقه ما این است که مبادلات تجاری را با ترکیه افزایش دهدو صادرات و واردات وسرمایه گذاری می تواند اولویت اول سیاست خارجه ما باشد.
رضا حسینی اعلام کرد: باید نقاط قوتی را که بتواند اقتصاد ایران و ترکیه را بهم گره بزند، شناسایی کنیم.در بحث صادرات نیز باید برای حمل کالا و مواد اولیه لازم شبکه حمل و نقل ایجاد شود تا سرمایه گذاری های مشترک باید بین دو کشور اجرایی شود.همچنین می توان بین دو کشور در موضوع خدمات و توریسم درمانی مراوداتی داشته باشیم.
وی تاکید کرد: باید در خصوص اهداء جوایز و مشوق های صادراتی و بازاریابی های تجاری و بین المللی راهکارهای کارسازی در نظر بگیرم و از محل درآمدهای معدنی ۴۰ یا ۵۰ درصد برای صادرات و جوایز صادراتی تخصیص یابد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی افزود: همچنین بین ترکیه و ایران مراودات بانکی اجرایی شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز با تاکید بر لزوم حمایت از صادرکنندگان استان از سوی دولت گفت: برای رونق تجاری و اقتصادی استان میزهای تجاری استان باید بیش از پیش فعالیت های خود را افزایش دهند.
حسین نجاتی اظهار داشت: آذربایجان شرقی دروازه ورود ایران به ترکیه محسوب می شود و این استان به عنوان استان معین برای هفت کالای تجاری در شمال غرب کشور انتخاب شده است و سایر استان های کشور نیز می توانند برای صادر کردن کالاهای خود به ترکیه از طریق این استان اقدام کنند.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …