آذربایجان شرقی قطب فرآوری فولاد در کشور

آذربایجان شرقی با داشتن ۳۰ واحد تولیدی و صادرات سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فولاد از قطب‌های اصلی فرآوری این محصول راهبردی در کشورمان محسوب می شود.
ایرنا-آذربایجان شرقی با فرآوری سالیانه ۵/۵ میلیون تن فولاد، ۲۴ درصد مجموع تولید این محصول پرکاربرد در ایران را تهیه و به بازار مصرف داخلی و خارجی عرضه می‌کند.
صنعت فولاد آذربایجان شرقی علاوه بر تامین نیاز داخلی و صادرات، از منظر اشتغالزایی برای قشر جوان و تحصیلکرده نیز حایز اهمیت است به گونه‌ای که افزون بر پنج هزار نفر در صنایع فولاد استان مشغول هستند.
توسعه صنعت فولاد آذربایجان شرقی از حدود ۱۵ سال پیش کلید خورد و به تدریج
این خطه از کشورمان به یکی از قطب‌های مهم تولید فولاد تبدیل شد.
نکته مهم و قابل توجه درخصوص صنایع فولاد آذربایجان شرقی، حضور قاطع بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آن برای ایجاد واحدهای جدید در این حوزه می‌باشد به گونه‌ای که می‌توان گفت صنعت فولاد در این دیار، الگوی موفقی از مشارکت بخش خصوصی در ایجاد و توسعه صنعتی است.
از سوی دیگر واحدهای تولید فولاد در آذربایجان شرقی در شرایط تحریم‌های ضدایرانی غرب، به دنبال توسعه برای ایجاد ثبات در بازار این محصول پرمصرف هستند.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی، میزان صادرات واحدهای فولادی استان در سال جاری را معادل ۱۵۳ هزار تن اعلام کرد و گفت: افزون بر ۶۵٫۵ میلیون دلار ارز از صادرات این محصولات حاصل شده است.
حسین نجاتی با اشاره به مقام نخست استان در سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دو صنعت فولاد و خودرو افزود: این استان از نظر ظرفیت بالقوه تولید، با تولید بیش از ۱٫۵ میلیون تن شمش فولاد معادل ۱۵ درصد ظرفیت کشور و ۵٫۵ میلیون تن مقاطع فولاد ساختمانی معادل ۲۴ درصد ظرفیت کشور، یکی از قطب‌های فولادی در محصولات نهایی و طولی است.
وی تولید محصول نهایی شرکت‌های فولادی استان در شش ماهه سال جاری را یک میلیون و ۹۳۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: معادل ۲۰ درصد تولید محصول طولی فولادی کشور است.
وی همچنین از رتبه اول کشور و چهارم استان در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در تولید مقاطع طولی خبر داد.
نجاتی، میزان تولید واحد های فولادسازی استان در سال ۱۳۹۶ را ۹۵۰ هزار تن فولاد خام و سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات نهایی اعلام کرد و اظهار داشت: این میزان تولید در هفت ماهه امسال برابر با ۶۱۰ هزار تن فولاد خام و دو میلیون و ۱۴۴ هزار تن محصول نهایی است.
وی پیش بینی کرد تولید صنعت فولاد استان تا پایان سال جاری به رقمی افزون بر یک میلیون و ۵۰ هزار تن فولاد خام و بیش از سه میلیون و ۶۸۰ هزار تن محصول نهایی برسد.
مدیرعامل شرکت فولاد آذربایجان در شهرستان میانه نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تلاش این مجموعه برای افزایش سهم خود از تولید فولاد کشور گفت: با تکمیل چرخه تولید، ظرفیت عرضه انواع محصولات این مجتمع به بازار به بیش از دو میلیون تن در سال خواهد رسید.
محمدجعفر عظمایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه، شهر میانه دروازه آذربایجان می باشد، افزود: تولید مفتول‌های صنعتی مجتمع فولاد میانه در منطقه زبانزد است.
وی با اشاره به وجود سه مجموعه فعال فولادی در این مجتمع فولاد آذربایجان بیان کرد: واحد نورد یا تولید مفتول‌های صنعتی و ساختمانی از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را آغاز کرده و عمده تولیدات این واحد انواع میلگرد ۱۰ تا ۳۲ میلی متری است.
مدیرعامل مجتمع فولاد میانه اضافه کرد: در این واحد سالانه ۵۵۰ هزار تن محصول با کیفیت به دست جوانان تولید و به بازار عرضه می شود و این شرکت گواهینامه ارتقای کیفی اتحادیه اروپا را در پی بازدید کارشناسان اروپایی و بررسی تولیدات آن کسب کرده است.
وی همچنین به کنترل کیفی محصولات صادراتی مجتمع فولاد میانه اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته ۲۷ هزار تن محصول فولادی از میانه به ترکیه، عراق، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر کرده‌ایم.
عظمایی با اشاره به احیای مستقیم واحد دوم مجتمع فولاد آذربایجان در میانه، افزود: سالانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در این واحد تولید می شود که ماده اولیه کارخانجات تولید انواع پروفیل‌ها، شمش‌ها و مقاطع فولادی است.
وی واحد سوم مجتمع فولاد آذربایجان را واحد تولید شمش‌های فولادی اعلام کرد و گفت: با بهره‌برداری از این واحد در اواخر سال آینده زنجیره ارزش افزوده تولید در کارخانه فولادسازی تکمیل و تولید انواع محصولات در این مجتمع به بیش از ۲ میلیون تن در سال خواهد رسید.
مدیرعامل فولاد ناب تبریز هم با بیان این که این کارخانه انواع محصولات فولادی شامل نبشی، ناودانی، تیرآهن تولید می‌کند، اظهار داشت: ظرفیت اسمی کارخانه حدود ۴۵۰ هزار تن و اشتغال‌زایی کارخانه حدود ۴۰۰ نفر است.
کریم رحیمی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر صنعت فولاد کشور در سال‌های گذشته افزود: ۹۸ درصد قطعات مورد نیاز خط تولید در این کارخانه به دست خود متخصصان این کارخانه تولید می‌شود.
وی اضافه کرد: سالانه حدود ۴۰ هزار تن محصول تولید کارخانه فولاد ناب تبریز به کشورهای مختلف از جمله امارات، عراق، افغانستان، ترکیه صادرات دارند.
مدیرعامل مجتمع فولاد بناب نیز با بیان اینکه این مجتمع توان تولید ۱۰ درصد فولاد کشور را داراست، گفت: این مجتمع با داشتن نیروی انسانی جوان و متخصص و همچنین خطوط ذوب و نورد در حال حاضر با مشکلاتی مواجه است که با تلاش مسئولان و کارکنان حل مشکلات مجتمع در حال پیگیری است.
سید پاستور قرشی اسکویی، حمایت از این واحد تولیدی را ضروری دانست و افزود: مشکلات بانکی، محدودیت در حقوق مدنی و اجتماعی و تأمین نقدینگی از مهم‌ترین دغدغه‌های این مجتمع است.

همچنین ببینید

شرایط فعلی بازار نیاز به نظارت جدی دارد

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد گزارش بررسی‌های خود در …