بافت‌ تاریخی “داش‌ ماغازالار” با همکاری اصناف احیا می شود

شهردار منطقه ۴ تبریز، از پیشرفت ۵۵ درصدی پروژه مغازه ‌های سنگی در فاز جداره‌ سازی خبر داد و گفت: پروژه داش ‌ماغازالار، یکی از الگوهای ارزشمند در احیای بافت ‌های تاریخی است.
روابط عمومی شهرداری منطقه ۴ کلانشهر تبریز- اکبر امجدی با اشاره به این که گستردگی حوزه شهرداری منطقه۴ تبریز، بخش‌های مهمی از بافت تاریخی مرکز شهر را در بر گرفته ‌است، اظهار داشت: مسیر تاریخی مغازه ‌های سنگی از جمله این بخش ‌ها است که با توجه به پیچیدگی انشعابات، حفاری ‌های متناوب، معضل آب‌ های سطحی و زواید بصری، به وضعیت نابسامانی رسیده ‌بود.
وی اضافه کرد: به همین منظور، پروژه احیا و ساما‌ندهی مسیر داش‌ ماغازلار به طول۲۰۰ متر و عرض ۱۱ متر، سال گذشته توسط شهرداری منطقه ۴ در دو فاز کف‌ سازی و جداره ‌سازی کلید زده شد.
شهردار منطقه ۴ تبریز، با تاکید بر اینکه با اجرای این پروژه، یکی از بافت ‌های ارزشمند و حساس مرکز شهر، از تخریب قطعی، نجات یافته است، افزود: به رغم تمام معضلات و محدودیت‌ های مالی، این پروژه در فاز کف ‌سازی به پایان رسیده و فاز مربوط به احیای جداره‌ های تاریخی نیز با پیشرفت ۵۵ درصدی، پیگیری می‌شود.
وی یادآور شد: نصب مبلمان شهری و ایجاد آبنماهای گرانیتی، از جمله اقداماتی است که در فاز کف ‌سازی اجرا شده و در فاز احیای جداره‌ ها نیز، سردر مغازه ‌ها، هماهنگ با ساختار سنتی و تاریخی پیاده ‌راه، اصلاح می شود.
امجدی همت و همکاری اصناف را یکی از عوامل تاثیرگذار در اجرای مطلوب این پروژه عنوان و اظهار امیدواری کرد: تداوم این همکاری در آینده، زمینه ‌ساز حفاظت اصولی از بافت تاریخی و سنتی داش ‌ماغازلار شود.
گفتنی است پیشینه تاریخی پیاده ‌راه داش‌ ماغازالار به سال ۱۲۵۱ باز می ‌گردد. معماری این مسیر، متاثر از طرح‌ های تفلیسی و قفقازی است. جداره‌ های پیاده ‌راه نیز طبق آنچه در دانشنامه تاریخ معماری ایران‌ شهر آمده، مربوط به دوره قاجار است. داش‌ماغازالار جلوه ‌ای مدرن و متفاوت از سایر محلات قدیمی تبریز دارد و در سال ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۴۴۰۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شود.

همچنین ببینید

مذاکره با آمریکا انجام نخواهد شد

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: همه مسئولان جمهوری اسلامی یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ …