احیای دریاچه ارومیه نیاز به همکاری بین‌المللی دارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، از بیان وضعیت دریاچه ارومیه در مجامع بین‌المللی به عنوان عاملی در جهت تسریع روند احیای دریاچه یاد کرد.
خانه ملت- علی ابراهیمی با ارزیابی مثبت از بیان وضعیت دریاچه ارومیه در عرصه بین‌المللی، گفت: هم‌اکنون هم خشک شدن دریاچه ارومیه و هم اقدامات نامناسبی که برای احیای آن صورت گرفته است به سوءمدیریت مدیران قبل برمی‌گردد و احیای مجدد آن هم به یک عزم ملی نیاز دارد.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جایگاه دریاچه ارومیه در جغرافیای جهان، ادامه داد: این دریاچه یکی از مهم‌ترین دریاچه‌های دنیا است که از نظر زیست محیطی نیز از قبل حائز اهمیت بوده است، بنابراین اگر از طریق مجامع بین‌المللی بتوانیم از کشاورزان حاشیه آن حمایت کنیم و مانع از برداشت بی‌رویه آب ازمنابع چاهی شویم و سعی کنیم حوزه کشاورزی را با استناد به تجارب کشورهای توسعه‌یافته به گونه‌ای مدیریت کنیم که آب‌های سطحی به سمت دریاچه هدایت شود، می‌توانیم روند احیای آن را تسریع بخشیم.
وی تصریح کرد: خشکی دریاچه ارومیه معضل ناخوشایندی بود که در کشور اتفاق افتاد که رفع آن نیز به تامین هزینه سنگینی نیاز دارد، بنابراین همکاری سایر کشورها می‌تواند در قالب بهره‌مندی از تجارب و مطالعاتی که در این زمینه وجود دارد، صورت بگیرد، ضمن اینکه می‌توانیم در این مورد از منابع مالی بین‌المللی نیز بهره‌مند شویم.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دلایل خشکی دریاچه ارومیه یادآورشد: خشکی این دریاچه حاصل تغییر اقلیم، تغییر الگو و افزایش سطح کشاورزی بدون توجه به آمایش سرزمین بوده که هم به نسل فعلی و هم نسل آینده آسیب جدی وارد خواهد کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در تشریح جزییات سوءمدیریت قبل در روند احیای دریاچه ارومیه، تاکید کرد: بی‌تردید احداث سدها باید با مطالعه انجام شده و در توسعه کشاورزی و هجوم آوردن به منابع آب‌های زیرزمینی دقت بیشتری می‌شد که این موضوع نیز در حوزه اختیارات وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی قرار دارد.

همچنین ببینید

آخرین اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی

فرماندار تبریز با بیان اینکه شمارش آرا در تبریز به اتمام رسیده است، گفت: منتظر …