اشتغال زایی، اولویت اصلی مدیران آذربایجان‌شرقی است

استاندار آذربایجان‌شرقی ایجاد اشتغال را اصلی‌ترین دغدغه و اولویت مدیران استان ذکر کرد.
صدا و سیما- محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه برای حل مشکل بیکاری در استان، سه برنامه راهبردی تدوین شده است، افزود: یکی از این برنامه‌ها، توسعه اشتغال در کوتاه‌مدت با اجرای طرح‌هایی نظیر اشتغال فراگیر و روستایی و خوداشتغالی است و تاکنون با ارائه ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، هفت هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی استان ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: در برنامه میان‌مدت نیز ایجاد سه شهرک صنایع دستی و گردشگری، شهرک صنعتی کیف و کفش و شهرک نوآوری در دستور کار قرار گرفته
و کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است.
وی به برنامه بلندمدت اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت‌های مغفول استان به ویژه در بخش معدن می‌تواند تحولات بسیار بزرگی در حوزه اشتغال ایجاد کند.
پورمحمدی با بیان اینکه راه‌اندازی کارخانه ذوب در مجتمع مس سونگون، ۱۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌کند، افزود: با انتقال تجهیزات این کارخانه و همچنین انتقال حساب‌های مس سونگون به بانک‌های استان و اقداماتی که در راستای ایجاد صنایع پایین‌دستی در این مجتمع صورت گرفته است، در مدت زمان معینی پرچم مس آذربایجان را برافراشته خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از ظرفیت‌های استان برای توسعه اشتغال، وجود صنایع سنگین و واحدهای توانمند قطعه‌سازی است که با استفاده از آنها می‌توانیم قطب سوم خودرو را در استان ایجاد کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، صادرات غیرنفتی و ورود گردشگران داخلی و خارجی به استان گفت: تلاش جدی ما این است که با توسعه اشتغال و استفاده از ظرفیت‌های استان، از مهاجرت نخبگان و نیروی کار جلوگیری کنیم.
**********
پورمحمدی با بیان اینکه مردم استان علاقه‌مند پیشرفت، توسعه و رونق اقتصادی هستند، گفت: توسعه فقط با خواست دولتمردان و مدیران اتفاق نمی‌افتد، بلکه نیازمند عزم عمومی و خواست همگانی است و مطمئناً به فضل الهی و تلاش‌های جوانان، اقشار مختلف جامعه و مسئولان، آینده خوبی در انتظار مردم ماست.
وی، حفاظت از محیط زیست را از اولویت‌های مهم دیگر مدیریت استان عنوان کرد و گفت: یکی از دستاوردهای این حوزه، تثبیت و بهبود وضعیت دریاچه ارومیه است که در نوبت اول با عنایت الهی محقق شد که البته اقدامات ستاد احیای دریاچه را هم نباید نادیده بگیریم.
وی با اشاره به اجرای طرحهای متعدد در راستای مدیریت منابع آبی در استان خاطرنشان کرد: افتتاح سد حاجیلرچای، بهره‌برداری از آب ارس و اجرای خط لوله جایگزین آبرسانی به تبریز در روزهای اخیر اقدامات مهمی بود که در این راستا انجام شد.
پورمحمدی اضافه کرد: متأسفانه سدهای شهید مدنی و شهریار با وجود اینکه عملیات عمرانی آنها تمام شده، به دلیل عدم ملاحظات لازم در زمان اجرا بلاتکلیف مانده بود که در سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه، مساعدت‌های لازم صورت گرفت و امیدواریم به زودی شاهد آبگیری این سدها باشیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی در خصوص طرح راه‌آهن تبریز- میانه، با اشاره به آغاز این پروژه ۱۸ سال پیش و عملی نشدن وعده‌ها در خصوص اتمام آن، گفت: در مذاکراتی که با پیمانکار پروژه داشتیم تأکید کردیم که تا دو ماه آتی، محور میانه تا بستان‌آباد باید به بهره‌برداری برسد.
وی ادامه داد: تکمیل راه‌آهن تبریز- میانه و سایر پروژه‌های ارتباطی مانند آزادراه تبریز- بازرگان می‌تواند نقش ترانزیتی استان را در کریدورهای ارتباطی کشور احیا کند و بر این اساس این پروژه‌ها به صورت جدی از سوی مدیریت استان پیگیری می‌شود.

همچنین ببینید

نقدینگی بازار سرمایه به سمت تولید هدایت شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: حجم نقدینگی به ۲ هزار و …