اظهار نظر مسئولان در مورد حوادث اخیر

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر این که مدیریت هوشمندانه و دوراندیشانه رهبری مسیر را برای همگان مشخص کرده است، افزود: وظیفه همگان است که در راستای تقویت تدابیر مقام معظم رهبری قدم برداریم.
ایسنا- حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در جلسه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان، با تاکید بر این که بحث آشوب‌ها ربطی به گرانی بنزین ندارد و در حقیقت صف مردم از آشوب گران کاملا جداست، گفت: خوشبختانه نیروهای انتظامی و امنیتی با خویشتن داری و آمادگی کامل وقایع اخیر را به خوبی مدیریت کردند.
وی ضمن تاکید بر لزوم حفظ آرامش و امنیت در جامعه بیان داشت: آتش زدن پمپ بنزین و تخریب اموال عمومی کار آشوب گران بوده و این عده به خوبی شناسایی شده اند.
امام جمعه تبریز اظهار داشت: این حرکات تخریبی و آشوبی در حقیقت اعتراض به گرانی نبوده و یک آشوب است، دشمنان با دست اندازی به طرح مدیریت مصرف، این موضوع را بهانه‌ای برای ایجاد آشوب کردند.
همچنین در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که مردم تبریز وارد جریان سازی های دشمنان نشدند، گفت: تسری نیافتن ناآرامی ها در تبریز در نتیجه آگاهی و بصیرت مردم بوده است.
محمدرضا پورمحمدی گفت: این وقایع به منزله آزمایشی است تا سره از ناسره شناخته شود.
وی با تاکید بر این که آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز، همواره در برهه های تاریخی، در مواجهه با آسیب هایی که کشور و ارزش ها را تهدید کرده، متفاوت و متمایز برخورد کرده است، افزود: در جریان اخیر نیز صف مردم از اغتشاشگران، کاملا جدا بود.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که طبق اطلاعات متقن، این ناآرامی ها از خارج هدایت می شود، افزود: در این رابطه از روز اول نیز بی بی سی فارسی سه ساعت زودتر اقدام به پخش برنامه هایش کرد و رسانه های معاند برای پررنگ نشان دادن ناآرامی ها، اکاذیبی منتشر کردند که واقعیت نداشت.
پورمحمدی افزود: علی رغم اینکه این جریانات، سناریوی برنامه ریزی شده برای کل کشور است، اما تبریز و آذربایجان همیشه در مقابل این جریانات متفاوت برخورد کرده اند و این موضوع از شعور و آگاهی مردم نشات گرفته است، چنانچه در وقایع اخیر نیز وارد هیچکدام از این جریان سازی ها نشدند.
استاندار آذربایجان شرقی افزود: در آذربایجان شرقی و مرکز آن تبریز، به لطف روان پاک شهدا و انفاس قدسیه خانواده شهدا این ناآرامی ها تسری نیافت.
وی با تاکید بر این که اعتبارات به دست آمده از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در راستای کمک به معیشت دهک های پایین جامعه هزینه خواهد شد، افزود: کمک های معیشتی از تا اوایل هفته آتی به حساب سرپرست خانوار ۶۰ میلیون نفر ایرانی واریز می شود.
پورمحمدی در خاتمه با تاکید بر این که با حداکثر مدارا در این رابطه بر خورد کرده ایم، افزود: منویات مقام معظم رهبری، فصل الخطاب همه است.
رئیس دانشگاه تبریز نیز در پی تجمع اعتراضی تعدادی از دانشجویان دانشگاه تبریز در واکنش به اتفاقات اخیر گفت: دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی اگر نظراتی درخصوص تصمیمات دولت و یا افزایش قیمت بنزین دارند، می‌توانند این دیدگاه‌ها را در قالب بیانیه انتشار دهند.
میر رضا مجیدی با اشاره به تجمع برخی از دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و مشکلات اقتصادی، اظهار کرد: متاسفانه این اتفاقات در جامعه ما از بیرون و خارج از کشور هدایت می‌شوند و مخصوصاً بعد از انتشار فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص افزایش قیمت بنزین و رهنمودهای ایشان، دانشجویان و مردم اجازه دهند دولت کار خود را انجام دهد.
وی تصریح کرد: دانشجویان و دانشگاهیان اگر نظر یا دیدگاهی در مورد افزایش قیمت بنزین و یا سایر موضوعات اجتماعی دارند، این نظرات را با انتشار بیانیه اعلام کنند.
رئیس دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: دانشجویان نباید اقداماتی را که در بیرون از دانشگاه درخصوص مسائل بنزین صورت می‌گیرد را داخل دانشگاه انجام دهند و اگر هم تشکلات دانشجویی دیدگاهی درخصوص تصمیمات این چنینی دارند، می‌توانند درست یا نادرست بودن آن را به شکل انتشار بیانیه اعلام کنند؛ چراکه اعلام نظر در این قالب و شیوه یک امر منطقی و پذیرفتنی است.
مجیدی گفت: تجمع دانشجویان حدود یک ساعت طول کشید و دانشجویان بعد از این تجمع مجدداً به کلاس‌های آموزشی خود بازگشتند و هیچ برخوردی نیز از سوی دانشگاه با این دانشجویان انجام نشد و فعالیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه طبق روند مرسوم فعال است.
به گزارش تسنیم- دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان‌شرقی نیز در رابطه با اتفاقات اخیر گفت: خوشبختانه قاطبه مردم در راستای ارتقای آرامش کمک کرده‌اند و با اشرار همراهی نکرده‌اند.
محبوب علیلو وضعیت عمومی استان آذربایجان‌شرقی را آرام توصیف کرد و اظهار داشت: خوشبختانه با همراهی مردم امروز اتفاق خاصی در استان رخ نداده است.
وی با بیان اینکه در دانشگاه تبریز نیز تجمع کوتاهی برگزار شد، گفت: قشر فرهیخته، دانشجو و دانشگاهی با اتمام تجمع مسالمت‌آمیز خود اجازه سوءاستفاده را ندادند.
دادستان عمومی و انقلاب آذربایجان شرقی از قاطبه مردم قدردانی کرد که اجازه سوء استفاده اشرار را ندادند و اظهار داشت: افراد سوء استفاده ‌کننده بدانند که رفتارهای تخریبی جرم است و با شناسایی متخلفان توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی حتماً برخورد لازم صورت می‌گیرد.
وی تأکید کرد: توصیه می‌کنیم اغتشاشگران از رفتارهای مخرب احتمالی دست بردارند و خانواده ها مراقب فرزندان خود باشند تا در این زمینه اغفال نشوند.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …