اعتبار ۵۳۰ میلیاردی بازآفرینی شهری در آذربایجان‎شرقی ابلاغ شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی از ابلاغ اعتبار ۵۳ میلیارد تومانی دولت به طرح بازآفرینی فضاهای شهری در آذربایجان‎شرقی خبر داد.
فارس- داوود بهبودی اظهار کرد: دولت در سال جاری از فعالیت‎های تولیدی و اشتغال‌زایی در قالب کمک‎های فنی و اعتباری به صورت ارائه یارانه سود تسهیلات، کمک‎های بلاعوض و وجوه اداره شده توسط بانک‎های عامل حمایت می‌کند و در استان حدود ۸۰ میلیارد تومان در این زمینه قابل هزینه است.
وی افزود: حدود ۲ هزار میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات روستایی و فراگیر در استان تعریف شده که هم به مشاغل روستایی در عرصه‎های کشاورزی، صنعتی و خدماتی و هم به سایر فعالیت‎های غیر روستایی با طی فرآیندهای لازم پرداخت می‎شود.
بهبودی در عین حال خاطرنشان کرد: وام‎های روستایی عمدتا با سود ۴ یا ۶ درصد و سایر وام‎ها با نرخ متعارف ۱۸ درصدی ارائه می‎شوند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی با بیان اینکه اگر نرخ بیکاری در استان حدود ۱۰ درصد است؛ یعنی حدود ۱۳۰ هزار نفر طبق تعریف مرکز آمار بیکار هستند، افزود: چالش ما در بخش اشتغال فقط تسهیلات نیست، بخشی از مسئله بیکاری مربوط به نبود مهارت و توان انجام کار است.
وی ابراز داشت: یکی از محورهای مهم ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی بحث ترانزیت است که زیرساخت‎های لازم آن هم از لحاظ گمرکات و جاده‎ها در استان موجود است.
بهبودی اذعان داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم اعتبارات پروژه‎های زیربنایی استان رشد چشمگیری داشته؛ به‌طوریکه سال گذشته حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به راه‎آهن میانه-تبریز هزینه شد؛ سایر پروژه‎های جاده‎ای استان نیز شتاب قابل توجهی داشت.
این اقتصاددان در بخش دیگری از صحبت‎های خود یادآور شد: در خصوص بازآفرینی فضاهای شهری امسال طرحی توسط دولت و مجلس و از محل تسهیلات تبصره ۱۹ قانون بودجه اجرا می‎شود که در این زمینه به استان آذربایجان‎شرقی ۵۳ میلیارد تومان اعتبار دولتی ابلاغ شده است.
وی افزود: معادل این رقم نیز توسط شهرداری، بانک‎ها و بخش خصوصی در جهت بهبود فضای کالبدی شهر، مسیرگشایی، خدمات عمومی، فضای سبز، آموزش مهارت‎های زندگی و… هزینه می‎شود.

همچنین ببینید

توسعه روستاها به راهبردهای کلان نیاز دارد

استاندار آذربایجان شرقی، روستاها را مبدأ و منشأ توسعه خواند و گفت: بی‌توجهی به ظرفیت …