افزایش ۵۰۰ درصدی مکانیزاسیون در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: به لحاظ افزایش بهره وری، در طول ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تولید محصولات زراعی در استان افزایش ۵/۲ برابری یافته است.
روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- اکبر فتحی در خصوص عملکرد بخش کشاورزی استان در طول چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اعلام کرذ: در این مدت تولید محصولات زراعی از یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۷۹۵ تن به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن افزایش یافته است.
وی از جمله دلایل افزایش بهره وری در بخش کشاورزی استان را خرید تضمینی محصول گندم مازاد بر مصرف کشاورزان با روند مناسب افزایش قیمت خرید تضمینی در سال های اخیر، برنامه ریزی مناسب و افزایش زیرساخت ها در امر خرید محصول،
افزایش توزیع بذر اصلاح شده بین گندمکاران و نیز تولیدکننده های سایر محصولات زراعی، توزیع به هنگام کود و سموم مورد نیاز، توسعه اجرای عملیات کشاورزی حفاظتی، بیمه محصولات کشاورزی، آبیاری اراضی آبی و نیمه آبی با توسعه روش های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در بخش و توسعه آموزش اصول فنی کاشت، داشت و برداشت و انتقال یافته های نوین در این خصوص به بهره برداران توسط سیستم مروجین و شبکه پهنه بندی برشمرد.
فتحی اظهار داشت: تعداد تراکتور از شش هزار دستگاه و کمباین از ۱۲۴ دستگاه در سال ۱۳۵۷ به ترتیب به ۳۵ هزار و ۳۵۴ دستگاه و ۸۲۳ دستگاه افزایش یافته است.
وی ادامه داد: تعداد تراکتور و کمباین، به ترتیب ۴۸۰ درصد(شش برابر) و ۵۶۴ درصد (۶/۶ برابر) افزایش یافته و ضریب مکانیزاسیون با افزایش ۴۸۷ درصدی (۹/۵ برابری) از ۳۱/۰ به ۸۲/۱ اسب بخار در هکتار رسیده است که این افزایش تعداد ماشین آلات و ادوات کشاورزی و در نهایت ارتقای ضریب مکانیزاسیون در اثر تامین اعتبار تسهیلاتی کافی از محل خط اعتباری مکانیزاسیون در سنوات گذشته بوده است.
فتحی شناور شدن اعتبارات آبیاری تحت فشار، به بهره برداری رسیدن تعدادی از شبکه های آبیاری و زهکشی پایاب سدهای استان، پرداخت به موقع یارانه سیستم های آبیاری تحت فشار و آموزش های ترویجی بهره برداران توسط سیستم مروجین و شبکه پهنه بندی را از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه برشمرد.
وی در خاتمه از افزایش ۲۲۴ درصدی تولیدات محصولات کشاورزی در استان در چهل سال گذشته خبر داده و افزود: کل تولید محصولات کشاورزی از ۵/۱ میلیون تن در سال ۵۷ به پنج میلیون تن در سال ۹۶ رسیده است.

همچنین ببینید

توسعه روستاها به راهبردهای کلان نیاز دارد

استاندار آذربایجان شرقی، روستاها را مبدأ و منشأ توسعه خواند و گفت: بی‌توجهی به ظرفیت …