افزایش نرخ ارز در جهت توجیه صادرات باشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: راهکار حل مشکلات اساسی کشور همچون بیکاری و فقر به طور حتم رونق تولید است.
باشگاه خبرنگاران جوان- رضا رحمانی در خصوص وضعیت فروش خودرو و مشکلات فعلی این بخش گفت: در حوزه فروش خودرو و عمل به تعهدات قبلی خودروسازان، قرارداد نخست مشتریان را مبنای کار قرار دادیم و البته خودروسازان هم استدلال‌هایی داشتند که تحریم بوده و شرایط کار و تحویل خودرو سخت شده است، اما ما معتقدیم تعهدات قبلی خودروسازن باید طبق قرارداد انجام شود.
وی ادامه داد: مهمترین کار ما اصلاح وضعیت صنعت خودروسازی بود. این خودروسازی نه در شان ملت و نه در شان صنعت کشور است. برخی در این شرایط انتظار داشتند حرکت چکشی و خودروسازی کشور تعطیل شود که این تحلیل‌ها سطحی است.
رحمانی ادامه داد: اگر تولید را ادامه نمی‌دادیم برای واردات خودرو باید ۱۴ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شد.
رحمانی تصریح کرد: خودروسازان در آستانه تعطیلی قرار داشتند، اما نباید این صنعت تعطیل می‌شد چراکه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار اشتغال مستقیم دارد. در این مدت از تولید تا فروش اصلاح ساختاری انجام دادیم و برخی واگذاری‌ها انجام شد. این اقدامات برای این انجام شد تا این صنعت زمین نخورد و کیفیت محصولات را بالا ببریم.
وزیر صمت درباره تعهدات معوق خودروسازان گفت: تعهداتی که اکنون خودروسازان دارند برای نیمه دوم ۹۷، همچنین ۹۸ و ۹۹ است الان در پرداخت‌ها شش یا هفت ماه عقبیم، اما منظم شده و متقاضیان می دانند که با کمی تاخیر محصول خود را دریافت خواهند کرد. خودروسازان قول دادند تا آخر امسال تعهدات معوق خود را صفر کنند.
عضو کابینه دولت درباره نمایشگاه ساخت داخل تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه در رفع موانع و مشکلات کاملا جواب داد و برکت داشت. اولین بار بود که نمایشگاه عرضه محور نبود بلکه تقاضا محور بود. ۲۰۰ شرکت و موسسه داخلی از همه کشور در این نمایشگاه حضور داشتند و همکاری‌های خوبی شکل گرفت.
رحمانی در خصوص وضعیت واحد‌های تولیدی گفت: وضع تولید ما بهتر شده است. سال ۹۷ نسبت به ۹۶، جواز تاسیس ۲۰ درصد، پروانه بهره برداری ۵/۶ درصد افزایش یافت و در چهار ماهه ۹۸ وضعیت بهتر هم شده است.
وی تاکید کرد: رونق تولید به بازار یابی و سرمایه در گردش نیاز دارد. افزایش قیمت ارز باید صادرات را توجیه پذیر و قاچاق را توجیه ناپذیر کند الان صادرات به صرفه شده و قاچاق هم تا حدودی کم شده است. پوشاک تولید داخل به شدت رشد کرده است.
رحمانی تصریح کرد: طبق قانون باید نظام بانکی حداقل ۴۰ درصد تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت کند که به گفته بانک مرکزی تا کنون ۲۷ درصد پرداخت شده است.
وزیر صمت تاکید کرد: راهکار حل مشکلات اساسی کشور همچون بیکاری و فقر به طور حتم رونق تولید است.
وی افزود: در حمایت از تولید وظیفه داریم به تولید کننده کمک کنیم، اما اگر کسی به نام تولید از این منابع سوء استفاده کند حتما با آن برخورد می‌کنیم چنانچه دو هزار پروانه تولید تعلیق شده است.
وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های اساسی وزارت صنعت حمایت از تولید کننده و برخورد با رانت و فساد است که این کار را از رصد مبدا تولید شروع کردیم تا مقصد فروش ادامه دارد. برای رصد این زنجیره سامانه‌هایی همچون سامانه جامع انبار‌ها راه اندازی شده است که تا سال آینده تکمیل می‌شود و در این صورت هر کالایی قابلیت ردیابی خواهد داشت.

همچنین ببینید

واردات لوازم خانگی ممنوع شد

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت گفت: در حوزه تولید ماشین لباس شویی ۵۸ …