افزایش وسعت دریاچه ارومیه

خشک شدن دریاچه ارومیه
می‌تواند کوچ ۱۵ میلیون نفر را به دنبال داشته باشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با تأکید بر ادامه اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه و برپایی طوفان نمک در این منطقه، مهاجرت ۱۵ میلیون آذری زبان را به دنبال دارد.
خانه ملت – زهرا ساعی با اشاره به اهمیت دریاچه ارومیه و تأثیرات زیست محیطی آن، نامگذاری ۱۵ اسفندماه به نام روز دریاچه ارومیه را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: اهمیت این دریاچه به حدی است که در سال ۱۳۵۴ در کنوانسیون رامسر این دریاچه به عنوان یکی از تالاب‌های بین المللی معرفی شد.
ساعی با بیان اینکه وسعت و اهمیت زیست محیطی این دریاچه اهمیت بسزایی دارد، گفت: به دلایل متعددی سطح آب این دریاچه پایین آمده و غلظت نمک آن بالا رفته و تأثیرات منفی فراوانی بر شرایط زیست محیطی داشته است.
این نماینده مردم در مجلس افزود: دریاچه ارومیه باید از ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد و باید کشاورزان و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه کاملا توجیه شوند چراکه در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، شاهد مهاجرات ۱۵ میلیونی مردم شمال غرب کشور خواهیم بود و این آسیب نه فقط برای مردم شمال غرب کشور بلکه به محیط زیست کل کشور آسیب خواهد زد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته اخیرا سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته افزایش داشته و این مسئله هم به دلیل بارش‌‌های طبیعی است که صورت گرفته است.
لازم به یادآوری است در خبر مربوط به افزایش وسعت دریاچه ارومیه مندرج در صفحه ۸ شماره دیروز مهدآزادی افزایش وسعت دریاچه ارومیه در سال جاری نسبت به پارسال ۲۸۰ مترمربع قید شده بود، در حالی که متن خبر نشان می‌دهد این افزایش وسعت معادل ۲۸۶ کیلومترمربع بوده است. که گزارش روزنامه مهدآزادی بر مبنای گزارش اشتباهی خبرگزاری ایسنا درج شده بود که بدین وسیله از خوانندگان گرامی پوزش می‌طلبیم.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی، با بیان این‌که تراز آبی دریاچه ارومیه در ۱۱ اسفند سال گذشته، ۱۲۷۰متر و ۵۸ سانتیمتر بود، گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه در ۱۱ اسفندماه امسال به ۱۲۷۰ متر و ۸۳ سانتیمر رسیده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۵ سانتی متر و نسبت به اول مهرماه امسال ۵۶ سانتی مترافزایش یافته است.
به گزاش خبرگزاری ایسنا، خلیل ساعی اظهار کرد: بارش‌های مطلوب امسال و اقدامات چهارساله‌ دستگاه‌های اجرایی و متولیان احیا، باعث شده آب زیادی به پیکره‌ دریاچه ارومیه منتقل شود.
وی با بیان این‌که امسال وسعت دریاچه ارومیه حدود ۲۸۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است، گفت: امسال وسعت دریاچه ارومیه ۲۳۷۹ کیلومتر مربع ثبت شده است؛ در حالی که سال گذشته وسعت آن ۲۰۹۳ کیلومتر مربع بود.
وی بیان کرد: حجم آب دریاچه ارومیه در ۱۱ اسفند سال ۹۷، دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب ثبت شده ولی در مدت زمان مشابه سال گذشته، یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون مترمکعب آب گزارش شده بود، بنابراین اکنون میزان حجم آب دریاچه ۵۶۰ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
ساعی گفت: طی پنج سال گذشته تاکنون تراز آبی دریاچه به ۱۲۷۱ متر نرسیده است، اگر بارش‌های بهاری محقق شود، قطعا می‌توانیم ترازآبی دریاچه را به ۱۲۷۱سانتی‌متر برسانیم.
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در قبال ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: هیچ یک از اقدامات برای احیای ارومیه به جز بارش طبیعی باران نتیجه مثبتی نداده است.
نادر قاضی‌پور گفت: این دریاچه یکی از تالاب‌های ثبت شده بین المللی است که تأثیر بسزایی در اکوسیستم خود دارد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دریاچه ارومیه برای بسیاری از پرندگان مهاجران مدیترانه و سیبری استراحتگاه محسوب می‌شود، افزود: حیات و زیست بوم بسیاری از جانداران به ویژه پرندگان دریاچه ارومیه است و حفظ و احیای این دریاچه هم برای حفظ زیست بوم و هم برای مردم منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.
قاضی پور اضافه کرد: مادامی که آب دریاچه ارومیه کاهش می‌‎یابد، اکثر آب چاه‌های زیرزمینی اطراف دریاچه شور می‌‎شود و این موضوع تبعات منفی بسیاری به دنبال دارد.

همچنین ببینید

صنعت آب و برق کشور با سیاست های اقتصاد مقاومتی همسو باشد

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: برنامه‌های صنعت آب و برق باید با …