انتخاب “خدابخش” به استانداری آذربایجان‌شرقی

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: در آخرین جلسه مجمع نمایندگان استان برای بررسی گزینه‌های پیشنهادی فقط یک گزینه از طریق وزارت کشور مطرح شده بود که آن هم آقای خدابخش بود.
فارس- محمداسماعیل سعیدی با بیان اینکه هر گزینه‌ای که مطرح می‌شود باید منطبق بر شاخص‌های تعیین شده نمایندگان استان باشد، افزود: فرد منتخب باید شناخت صحیح از شرایط استان داشته و اطلاعات و آشنایی کافی از ظرفیت و نیاز استان داشته باشد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: استانداری که به استان می‌آید باید فراجناحی بوده و وابسته یا متعلق به هیچ جناحی نباشد بلکه تماماً متعلق به مردم باشد.
وی با تأکید به اینکه استاندار اگر وابسته به جناحی باشد، درگیر مسائل حاشیه‌ای خواهد شد و به‌تبع آن از مسائل اساسی مردم استان غافل می‌شود، ابراز کرد: باید قبول کنیم که مردم استان به شدت با مسائل اقتصادی، معیشتی و موضوعاتی از این قبیل دست و پنجه نرم می‌کنند که استاندار باید به این موضوعات فکر کند نه اینکه تحت تاثیر و فرمان جناح و جریان باشد.
سعیدی تصریح کرد: در حال حاضر استان آذربایجان‌رقی در موضوعات حساسی از جمله موضوعات معیشتی، محیط زیست، تبریز ۲۰۱۸، دریاچه ارومیه و غیره درگیر است که استاندار جدید باید با این رویکرد مسئولیت را بپذیرد در غیر این صورت سیاست و جناح‌بازی نان و آب برای مردم نخواهد شد.
وی افزایش آسیب‌های اجتماعی در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حال حاضر آسیب‌های اجتماعی با انواع مختلف در حال گسترش بوده و نمی‌توان به راحتی و سهولت از کنار آن رد شد و استاندار منتخب برای استان بزرگی مانند آذربایجان‌شرقی باید برای این موضوعات برنامه اجرایی داشته باشد.
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش وزارت کشور در تعیین استاندار ضعیف بوده و در حد یک پیشنهاد می‌تواند نظر دهد، افزود: انتخاب استاندار توسط هیئت دولت و خود ریاست جمهوری و نمایندگان وی انتخاب می‌شود و تصمیم‌گیرنده نهایی هیئت دولت است.
وی افزود: مجمع نمایندگان استان چارچوب‌ها و معیارهای خود مبنی بر انتخاب استاندار را به دست هیئت دولت و رئیس جمهور رساندند تا براساس این معیارها فردی را برگزینند.
سعیدی اذعان داشت: استاندار جدید باید فرد کاری، مدیر جهادی و اهل ریسک باشد و فقط برای قرب‌ الی ا… بتواند حمایت کلی مردم استان را پشتوانه کاری خود قرار دهد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر نیز چنین جوی در استان حاکم بوده و برخی نام‌هایی عنوان شده، اصلاً مطرح نیستند و به احتمال زیاد یا خودشان مطرح می‌کنند و یا از طریق جریانی مطرح می‌شوند.
وی گفت: جلسات هیئت دولت روزهای یکشنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود و پرونده‌های ارسالی برای انتخاب استاندار نیز در این روزها ارسال و رسیدگی می‌شود.
سعیدی گفت: از اینکه دقیقاً چه روزی استاندار آذربایجان‌شرقی انتخاب خواهد شد، اطلاعی ندارم ولی هر وقت انتخاب شد باید منطبق با معیارهایی تعیین شده باشد و ما اصلاً با فرد کاری نداریم بلکه به شاخص‌ها اهمیت می‌دهیم که فرد متتخب نیز باید دارای این شاخص‌ها باشد.
گفتنی است روزنامه مهد آزادی در شماره پنجشنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۶ به نقل از احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی از احتمال انتصاب خدابخش به استانداری آذربایجان شرقی خبر داده بود. متن این خبر به شرح زیر است:
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: به احتمال قوی خدابخش، فرد منتخب برای استانداری آذربایجان‌شرقی خواهد بود.
فارس- احمدعلیرضا بیگی اظهار کرد: به احتمال قوی خدابخش، فرد منتخب برای استانداری آذربایجان‌شرقی خواهد بود و از آنجایی که طبق سوابق و گذشته فعال در عرصه معاونت سیاسی و عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی کارنامه درخشانی از وی داریم، گزینه خوبی برای این مسئولیت است.
وی با بیان اینکه طبق معیارهای تعیین شده از طرف نمایندگان استان برای انتخاب استانداری، خدابخش توانایی پوشش تمام این معیارها را دارد، افزود: تمام خواسته نمایندگان برای انتخاب استاندار این است که فرد منتخب فارغ از موضوعات و تعلقات سیاسی تمام تلاش خود را به حوزه آذربایجان‌شرقی محدود کند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با اشاره به اینکه زمان در حال گذر است و در طی چهار سال استان آذربایجان‌شرقی متضرر بوده، ابراز کرد: متاسفانه در طی این چهار سال مدیران استانی تمام کارهای خود را به عدم داشتن منابع مالی موکول کردند؛ در حالی که پول و اعتبار مهم است ولی مهم‌تر از هر چیزی همت، تلاش و کوشش همگانی برای کلید زدن پروژه‌های بزرگ در استان است که در طول چهار سال از آن غافل بودیم.
وی با تأکید به ظرفیت‌های استان در راستای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بیان داشت: با توجه به زیرساخت‌های فراهم شده از گذشته و رفع تحریم‌های تحمیل شده به کشور باید شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در طول چهار سال می‌شدیم که چنین نشد و متاسفانه قادر به انجام یک دهم کارهای انجام گرفته در شرایط سخت تحریم هم نشدند و مدام نبود اعتبار و منابع مالی را بهانه کردند.
بیگی اضافه کرد: مسئولان اجرایی به جای بهره‌گیری از ظرفیت استان و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی مدام نبود پول را مطرح می‌کردند.
نماینده مجلس شورای اسلامی وجود زیرساخت‌ها، آزادراه‌ها، خطوط انتقال نیرو، شهرک‌های صنعتی و چهار منطقه ویژه در استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر توانایی ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در استان را داشته باشیم و موضوع صادرات در استان را ایجاد کنیم، قطعا رونق اقتصادی زیادی را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: در شرایط حاضر که روسیه دچار تحریم شده، استان آذربایجان‌شرقی می‌تواند به عنوان یکی از جایگزین‌های تامین نیاز روسیه مخصوصاً در بخش اقلام کشاورزی تبدیل شود.
بیگی ادامه داد: باید در میان گزینه‌های مطرح شده به سابقه افراد توجه شود و با توجه به سابقه خدابخش که خاطره خوبی در استان از خود برجای گذاشته، می‌تواند به مراتب بهتر از جبارزاده منشاء اثر باشد.
آشنایی مختصر با مجید خدابخش
خدابخش متولد سال ۱۳۳۵ بوده و در سال‌های جوانی به اردبیل آمد و در جمع انقلابیون اردبیل با هدایت معنوی آیت‌ا… مروج و علامه محمدتقی جعفری به فعالیت پرداخته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز برای مدتی عضو افتخاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اردبیل بود.
وی اسفند ماه سال ۱۳۵۹ رئیس مخابراتاردبیل شد و بدنبال آن در سال ۱۳۶۲ بعنوان معاون مدیر کل مخابرات استان آذربایجان شرقی منصوب شد.
در دوران استانداری زین العابدین عطایی در آذربایجان غربی او در پست‌های معاون برنامه‌ریزی و سپس معاون عمرانی خدمت کرد.
پس از درگذشت عطایی استاندار آذربایجان غربی، خدابخش در سال ۶۹ به آذربایجان شرقی رفته و در دوران استانداری اکبر پرهیزگار و علی عبدالعلی زاده در دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی معاون عمرانی استانداری بود.
در دوران تصدی استانداری یحیی محمدزاده در آذربایجان شرقی خدابخش معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی شد و مدتی را هم به عنوان سرپرست استانداری آذربایجان شرقی فعالیت نمود.
خدا بخش در دولت یازدهم استاندار استان اردبیل بود.
وی سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفته و دکترای خود را در رشته مدیریت دولتی دریافت کرد، ضمن اینکه همزمان با تحصیل با نهادهای اقتصادی و صنعتی نیز همکاری می‌کرد.
خدابخش پس از اخذ مدرک دکترای مدیریت دولتی از مرکز آموزش مدیریت دولتی ایران (مرکز تهران) در راس مدیریت کارخانه‌ها و صنایع بزرگ ازقبیل آلومینیوم المهدی، ایران پویا، موتورسازان تراکتورسازی ایران، ماشین سازی تبریز، صنایع تجهیزات نفت و شرکت پترو امید آسیا پرداخت. مجید خدابخش از نظر سیاسی یک اصلاح طلب معتدل است.
وی بارها اعلام کرده است که آماده همکاری و کمک به سرمایه گذاران خارجی و داخلی بوده و از فعالان عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی و صنعتگران و تاجران حمایت کامل خواهد نمود.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …