ایران ضربه سیاسی به برجام را تحمل نمی‌کند

رئیس جمهور گفت: آمریکا تاکنون به برجام ضربه اقتصادی زده است، اما اگر بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند، جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد.
ایسنا- حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به سالروز شلیک ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران اظهار کرد: آن‌ها اعلام کردند که اشتباه شده است ولی عذرخواهی نکردند و به کسی که این اقدام را انجام داد مدال شجاعت دادند. ما می‌دانیم آن‌ها اشتباه نکردند اما اگر واقعا معتقدند که اشتباه کرده‌اند، باید خاطی را محاکمه می‌کردند ولی به او مدال دادند. این همان شیوه و اخلاق آمریکایی‌ها است که تا امروز ادامه داشته است.
وی ادامه داد: سازمان ملل محل نمایشی برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر ایران بود. در طول سه سال و نیم گذشته با اقدامات ضد قانونی و ضد حقوق بشری دولت آمریکا علیه ایران مواجه بودیم. شاید آن‌ها اعلام کنند که در زمینه اقتصادی موفق بوده و توانسته‌اند ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهند، اما به لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی بارها و بارها هم شکست خورده‌اند.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته آمریکا دو شکست سیاسی بزرگ خورد، اولی راجع به پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران بود که با مخالفت افکار عمومی دنیا و شورای امنیت مواجه شد و ۱۴ عضو شورای امنیت از برجام تعریف کرده و آن را تأیید و پشتیبانی کردند. این ۱۴ عضو از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت کردند.
روحانی تاکید کرد: هر ساعتی که طرف ۱+۴ حاضر شود به تمام تعهدات خود عمل کند، جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات برجامی خود عمل می‌کند و به این تعهد بازمی‌گردد. طرف مقابل نتوانست تعهدات خود را اجرا کند ولی ما یک سال تعهدات خود را اجرا کردیم و سپس به صورت تدریجی تعهدات خود را کاهش دادیم. اگر ۱+۴ به تعهدات خود بازگردد، همان روز ما تعهدات خود را اجرایی می‌کنیم. ایران به تعهدات سیاسی، اخلاقی و حقوقی خود همیشه پایبند بوده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا تاکنون به برجام ضربه اقتصادی زده است، گفت: اگر آمریکا بخواهد به برجام ضربه سیاسی بزند جمهوری اسلامی ایران تحمل نکرده و اقدام قاطع خود را نشان می‌دهد. در این مدت روسیه و چین مواضع سیاسی بسیار خوبی داشته‌اند و شب گذشته هم همین مواضع را اتخاذ کردند.
روحانی با اشاره به جلسه ویدئوکنفرانسی با روسای جمهور روسیه و ترکیه خاطر نشان کرد: قرار بود ایران میزبان این دیدار باشد اما به لحاظ مسائل بهداشتی این دیدار به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت همواره به گفتمان خودش در برابر مردم پایبند بوده است. گفتمان ما اعتدال در داخل و تعامل سازنده بود و این گفتمان همواره مدنظر ما بوده است. ما در داخل افراط و تندروی را نمی‌پذیریم، چرا که به ضرر کشور است. از همه دوستان درخواست می‌کنم که در این شرایط پیچیده و سختی که برای ایران رقم خورده است راه وحدت، تعامل، برادری و مهربانی را برگزینند. بین قوای سه گانه، ارکان کشور، نیروهای مسلح و جناح‌های سیاسی امروز بیش از هر چیزی به وحدت و انسجام نیاز داریم. باید در کنار یکدیگر باشیم تا بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.
وی تصریح کرد: تحت شرایط کرونا صادرات و واردات و تجارت تحت تاثیر قرار گرفته و حوزه‌های حمل و نقل و گردشگری نیز از شیوع این ویروس بی‌تاثیر نماندند. دنیا هم با این مسئله مواجه است. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامتی را تهدید می‌کند، بلکه اقتصاد و سبک زندگی جامعه را نیز تهدید می‌کند.
روحانی با اشاره به عملکرد خوب ایران در مواجهه با این ویروس بیان کرد: کشور ما و به ویژه کادر درمانی تا حد امکان و با فداکاری به صورت شبانه‌روز تلاش کردند تا بر این بیماری غلبه کنند. اعتدال و میانه‌روی باید مدنظر همه جناح‌ها و گروه‌ها باشد. خداوند خطاب به پیامبر بیان کرد که ما می‌دانیم که مطالب ناصواب و غیرمنصفانه‌ای را به تو نسبت می‌دهند ولی تو دلگیر نشو و به عبادت و سجده بپرداز تا گره از دلت باز شود. حتی پیامبر (ص) نیز حرف‌های ناصوابی را می‌شنید و خداوند خطاب به او می‌گوید ما می‌دانیم که دل تو گرفته است. امروز نیز گروهی در صحنه بوده و تمام تلاش خود را به کار گرفتند. وقتی حرف‌های ناروا را می‌شنوند بر روی آنها تاثیر می‌گذارد، اما باید به خدا پناه برده و دلگیر نشوند. امروز زمان تأمل و کار است و همه ما باید تلاش کنیم.
رئیس جمهور ادامه داد: در کنار برجام توافقات و همکاری‌های بسیار خوبی با کشورهای منطقه داشتیم. به عنوان مثال بین ایران، روسیه و ترکیه در رابطه با سوریه تعامل بسیار خوبی داشتیم. آمریکایی‌ها همواره به دنبال اخلال در روابط دولت و مردم سوریه و فشار اقتصادی و امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند، اما ما به دنبال صلح و امنیت و مبارزه با تروریسم و احیای آزادی بیشتر در سوریه بودیم و تحت عنوان روند آستانه با ترکیه و روسیه همکاری کردیم.
وی تصریح کرد: از دیگر تعاملات مثبت دیگر بین ایران، روسیه و آذربایجان بود، همچنین روابطی که با اوراسیا برقرار کردیم و از لحاظ اقتصادی به کشور کمک کرد. از سوی دیگر رابطه مثبتی بین ایران و افغانستان و هند برقرار شد. روابط ما با کشورهای اطراف دریای خزر نیز بهبود یافت.
روحانی خاطرنشان کرد: تعامل سازنده مسیری بود که ما برای همکاری با کشورهای منطقه دنبال کردیم و یکی از آثار آن بهبود روابط ما با روسیه و چین است. روابط ما با این دو کشور نسبت به گذشته متفاوت‌تر شده است و ما امروز در مسائل منطقه‌ای و جهانی بهم نزدیک‌تر هستیم. ما از روز اول گفتمان اعتدال و تعامل سازنده را پیش گرفته‌ایم و این را نیز ادامه خواهیم داد.

همچنین ببینید

توسعه ترانزیت شمال به جنوب و شرق به غرب تحولی بزرگ در منطقه است

رئیس جمهور، حمل و نقل را از پایه ها و ارکان جهش تولید، توسعه کشور …