بازتاب جهانی حمله نظامی ترکیه به سوریه

نیروهای ترکیه حمله های هوایی خود به مواضع نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه در استان «حسکه» را آغاز کردند.
نصر- خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) اعلام کرد که نیروهای نظامی ترکیه حمله های هوایی خود علیه مواضع نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه در استان «حسکه»- واقع در شمال شرقی سوریه- را آغاز کردند.
تصاویر ویدئویی انتشار یافته در شبکه های اجتماعی ظاهراً نشان می دهند که در پی اعلام خروج نیروهای آمریکا از خاک سوریه، نیروهای نظامی ترکیه به مواضع نیروهای دموکراتیک کرد سوریه در مجاورت مرز این کشور با عراق حمله هوایی کرده اند.
بنا بر گزارش ها، هواپیماهای جنگنده ترکیه به مرکز فرماندهی نیروهای دموکراتیک کرد سوریه در استان حسکه حمله کرده اند. گزارش‌های دیگر نیز از حمله ترکیه به مواضع شبه نظامیان کُرد وابسته به یگان‌های مدافع خلق خبر می دهند.
این در حالی است که «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگو با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با تأکید بر حضور «موقتی» ترکیه در شمال شرق سوریه اظهار داشت که آنکارا «یکپارچگی سرزمینی» سوریه را محترم می شمارد.
محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو ضمن اعلام مخالفت ایران با هرگونه عملیات نظامی در خاک سوریه خواستار احترام به یکپارچگی سرزمینی این کشور شد.
طبق نوشته خبرگزاری ایسنا رسانه‌های رسمی سوریه و نیز خبرگزاری‌ها اعلام کردند، نیروهای ترکیه حمله‌ای به مواضع شبه‌نظامیان کرد در حومه استان حسکه در شمال شرق این کشور داشتند.
شبکه «الاخباریه» سوریه نیز اخباری از حمله هوایی ترکیه به تل طویل در المالکیه در حومه استان حسکه در شمال شرقی سوریه منتشر کرد.
این رسانه سوری اعلام کرد، منطقه مورد هدف گرفته شده متعلق به نیروهای سوریه دموکراتیک بود.
براساس گزارش‌های اولیه، این حمله به حومه المالکیه تلفات جانی نداشت.
در این راستا خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، جنگنده‌های ترکیه حمله‌ای به مقر نیروهای کرد در تل طویل داشتند و خسارات مالی و تلفات جانی نیز در بین نیروهای سوریه دموکراتیک برجای گذاشتند.
تلویزیون سوریه نیز اعلام کرد، جنگنده‌های ترکیه مواضعی در نزدیکی گذرگاه سیمالکا در مرزهای عراق را بمباران کردند.
همچنین شبکه الاخباریه سوریه از حمله به مواضع نیروهای سوریه دموکراتیک در شهر تل ابیض در حومه شمالی رقه خبر داد.
وزارت دفاع ترکیه نیز از تکمیل آمادگی‌های خود برای اجرای عملیات نظامی علیه افراد مسلح کرد در شمال شرق سوریه خبر داده و تجهیزات جدیدی را به مرزها فرستاده است.
وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، نیروهای ترکیه هرگز در برابر ایجاد گذرگاه تروریستی در مرزهای کشورشان کوتاه نخواهند آمد.
در این بین ارتش ترکیه تجهیزات نظامی را به سمت یگان‌های مستقر در مرزهای جنوبی فرستاده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، این تجهیزات شامل ۱۰ کامیون حامل تانک است که از اطراف شهرک یایلاداغی در استان هاتای در جوار مرزهای سوریه راهی استان‌های جنوب و جنوب شرقی ترکیه شده‌اند.
پیشتر کاروانی نظامی متشکل از ۸۰ خودروی زرهی وارد دو شهر قرق خان و خاصه در استان هاتای شده بودند.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه چند روز پیش تاکید کرده بود، کشورش عزم خود را برای عملیات نظامی در شمال شرق سوریه جهت پاکسازی منطقه از وجود «یگان‌های مدافع خلق کرد» که آنکارا آنها را شاخه تروریستی از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می‌داند، جزم کرده است.
همزمان با این موضع‌گیری و صحبت‌های نهایی با دونالد ترامپ،‌ آمریکا شروع به خارج کردن نیروهایش از منطقه شمال شرق سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه کرد تا زمینه برای عملیات نظامی ترکیه آماده شود.
در این راستا ترامپ خط و نشان‌هایی نیز برای اردوغان کشیده از جمله اینکه اگر اردوغان در سوریه پا را از حد خود فراتر بگذارد اقتصاد ترکیه را نیست و نابود می‌کند.
از سویی سازمان ملل اعلام کرد: در پی اعلام عملیات قریب الوقوع ترکیه در خاک سوریه، ما برای شرایط بدتر خود را آماده‌ می‌کنیم.
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، پس از آنکه آمریکا اعلام کرد راه را به روی ارتش ترکیه جهت اجرای عملیاتی نظامی در شمال شرق سوریه خواهد گشود، سازمان ملل تاکید کرد که برای شرایط بدتر در این منطقه آماده می‌شود.
پانوس مومتزیس، هماهنگ‌کننده منطقه‌ای امور انسانی بحران سوریه در سازمان ملل اظهار کرد: نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد، ما برای شرایط بدتر آماده می‌شویم.
مومتزیس درباره پیامدهای عملیات ترکیه گفت: سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد که به آنها پاسخ داده نشده‌ است.
همچنین کرملین تاکید کرد که رئیس جمهوری روسیه با همتای ترکیه‌ای خود درباره آغاز عملیات نظامی در سوریه گفت‌وگو نکرده است.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه اظهار کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود درباره برنامه‌های آنکارا برای آغاز عملیاتی نظامی در خاک سوریه گفت‌وگو نکرده است.
همچنین پسکوف تاکید کرد، تمامی نیروهای بیگانه‌ غیرقانونی باید از خاک سوریه خارج شوند.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که ترکیه در تمامی شرایط به اصل حفظ تمامیت ارضی سوریه پایبند باشد.
پسکوف افزود: کرملین تعهد ترکیه در زمینه حفظ تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت سیاسی آن را درک می‌کند و تمامیت ارضی سوریه نقطه آغاز در چارچوب تلاش‌ها برای ایجاد راه حل برای بحران سوریه و تمام مسائل دیگر است. امیدواریم هم‌قطاران ترکیه‌ای ما در درجه اول این مسائل را به صورت مسالمت‌آمیز حل کنند.
وی ادامه داد: ما تدابیر ترکیه برای تضمین امنیتش را درک می‌کنیم منظورمان گروه‌های تروریستی زیر زمینی در خاک سوریه هستند اما بار دیگر تاکید می‌کنیم تعهد به تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت سیاسی این کشور ضروری است.
بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر خارجه سوریه با اشاره به عملیات قریب الوقوع ترکیه در خاک این کشور، گفت: دیگران نباید خود را در مهلکه گرفتار کنند، چراکه ما برای دفاع از وجب به وجب از خاک خود آماده ایم.
«فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه به عملیات قریب الوقوع ترکیه در شمال سوریه واکنش نشان داد.
المقداد تصریح کرد: دمشق از خاک خود دفاع خواهد کرد و اجازه نخواهد داد اشغالگران آن را تحت سیطره خود درآورند.
این مقام سوری همچنین به پشت پا زدن ایالات متحده آمریکا به کُردها اشاره کرد و گفت: هرآنکه خود را به قیمتی ارزان بفروشد، توسط تاریخ کنار گذاشته خواهد شد. ما پیشتر هشدار داده بودیم که تکیه کنندگان بر بیگانگان، کنار گذاشته می شوند.
المقداد همچنین درخصوص آمریکا گفت: آمریکا در حال حاضر در تمام دنیا شکست خورده و طرح‌های آن چه در خلیج فارس و چه در آفریقا و آسیا با شکست مواجه شده است.
خبرگزاری مهر همچنین نوشت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با همتای ترکیه‌ای خود گفت‌وگو کرد.
محمد جواد ظریف با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در خصوص آخرین تحولات شمال شرق سوریه به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.
در این گفت‌وگوی تلفنی مولود چاووش اوغلو بر احترام به تمامیت ارضی سوریه و موقتی بودن اقدام ترکیه در آن منطقه تاکید کرد.
ظریف نیز ضمن مخالفت با اقدام نظامی و تاکید بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و لزوم ‌مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت در سوریه، توافق آدانا را بهترین راه برای سوریه و ترکیه و رفع نگرانی‌های آنها خواند.
خبرگزاری تسنیم هم گزارش داد: یکی از مواضع مهم پنتاگون یا وزارت دفاع آمریکا این است که اعلام کرده در عملیات ترکیه شرکت نمی‌کند و در عین حال قرار نیست از این عملیات حمایت کند.
این موضع پنتاگون به معنی چراغ سبز برای ورود ارتش ترکیه به شمال سوریه تلقی شده است اما در عین حال٬ گفته شده که ترکیه حق ندارد در حریم هوایی سوریه پرواز کند و نیروی هوایی این کشور از مرکز عملیات مشترک هوایی کنار گذاشته شده و از این پس اطلاعات دریافتی از پهپادهای گشت و شناسایی ائتلاف در اختیار نیروهای ترکیه‌ای قرار نخواهد گرفت. به این ترتیب٬ ترکیه در شرق فرات فقط می‌تواند از نیروی زمینی و آتشبار توپخانه بهره بگیرد. اما با توجه به مسافت بسیار نزدیک مواضع کردهای سوری به مرز ترکیه٬ هواپیماهای جنگنده و حتی بالگردهای ترکیه نیز می‌توانند از دور و از داخل حریم هوایی ترکیه٬ به سوی کردها شلیک کنند.
حال باید دید٬ آمریکا برای حرکت ترکیه و امکان اجرای عملیات نظامیان تحت امر اردوغان٬ چه گستره و حد و مرزی را در نظر گرفته است.
براساس نوشته خبرگزاری مهر، سفیر پیشین ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل که از متحدان نزدیک دونالد ترامپ محسوب می‌شد، در اقدامی کم‌سابقه از سیاست‌های وی در قبال سوریه انتقاد کرد.
«نیکی هیلی» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل، در پیامی در توئیتر اعلام کرد که تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن سربازان آمریکایی از شمال سوریه آن‌هم در حالی که ترکیه قصد دارد به این منطقه حمله کند، به این معنا است که آمریکا متحدان کردش را ترک می‌کند تا آنها بمیرند.
ایرنا نیز به مقاله عطوان تحلیلگر مسایل عرب پرداخت و نوشت: تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و تلاش برای بیرون کشیدن کشورش از جنگ های بی ثمر در خاورمیانه نه تنها بار دیگر خنجر زدن از پشت به کردها بود، بلکه مقدمه ای برای خارج کردن نیروهای نظامی این کشور به طور کامل از منطقه از جمله از عراق، عربستان و کویت و همه پایگاه های آمریکا در منطقه خلیج فارس به منظور اجرای تعهدات خود است که در کارزارهای انتخاباتی وعده داده بود.
وی افزود: زمانی که ترامپ پایگاه هوایی «العدید» را از قطر به خاک آمریکا منتقل کرده و همه ناوهای و قایق های جنگی خود از منطقه خلیج فارس تا اقیانوس هند را خارج می کند، بنابراین از کردهای سوریه نیز هیچ سرزنشی را نمی پذیرد، با این توجیه که آنها مال و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با داعش را از آمریکا دریافت کرده اند. آمریکا قصد دارد تا با خروج از خاورمیانه و جنگ های بی نتیجه آن، این «خار» را از دست خود خارج کند.
دست کشیدن راحت و فوری ترامپ از کردهای سوریه باید هشداری برای متحدان عرب از جمله عربستان و دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس باشد که روی حمایت های واشنگتن حساب بازکرده اند، در حالی که ترامپ خنجرهای مسموم خود را برای ضربه زدن به آنها آماده دارد و مسئله تنها زمان رخ دادن آن است.
همچنین به گزارش تسنیم، پروفسور سزگین تانری کوللو معاون حقوقدان رهبر حزب جمهوری خلق، اعلام کرد که تصمیم ترکیه برای حمله به شرق فرات٬ تصمیم معقولی نیست و نمی‌تواند منجر به خیر و آرامش شود.

همچنین ببینید

توسعه ترانزیت شمال به جنوب و شرق به غرب تحولی بزرگ در منطقه است

رئیس جمهور، حمل و نقل را از پایه ها و ارکان جهش تولید، توسعه کشور …