بازسازی روستاهای زلزله زده آغاز می شود

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: پیگیر امور همه روستاهای زلزله زده هستیم و در تلاشیم تا کار آواربرداری تمام و بازسازی روستاها آغاز شود.
تسنیم- محمدرضا پورمحمدی در جمع اهالی روستای دونیق از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب با اشاره به اینکه در اثر زلزله جمعه‌ گذشته، ۱۳۰ روستا در شهرستان‌های میانه و سراب دچار خسارت شده‌اند، اظهار داشت: به اهالی همه این روستاها اطمینان می‌دهم که نمایندگان فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها با تمام توان برای حل مسائل و مشکلات آنها تلاش خواهند کرد.
وی افزود: به کارشناسان مربوطه دستور داده‌ام تا در کمترین زمان ممکن، کار ارزیابی
خسارت‌های واردشده به روستاها را انجام دهند تا به سرعت مرحله بازسازی خانه‌های روستایی آغاز شود.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی از روستاییان نیز خواست در روند آواربرداری و سپس بازسازی خانه‌های روستایی با دستگاه‌های مسئول همکاری کنند.
پورمحمدی ادامه داد: علت اصلی خسارات ناشی از زلزله، مقاوم نبودن خانه‌های روستایی است که بعد از این باید تلاش شود تا روند مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی با جدیت بیشتری انجام شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی درباره نگرانی روستاییان درخصوص نگهداری احشام خود، گفت: از فرمانداران دو شهرستان می‌خواهم مکان مناسبی را برای این امر در نظر بگیرند.
وی تعداد مصدومان حادثه زلزله در دو شهرستان میانه و سراب را ۵۵۰ نفر اعلام کرد و گفت: تنها ۱۰ نفر از این افراد بستری شده‌اند که حال عمومی آنها خوب است و بقیه افراد به صورت سرپایی درمان شده‌اند.
پورمحمدی با اشاره به اینکه عمده نیازمندی‌های مردم در مناطق زلزله‌زده، وسایل گرمایشی، مواد غذایی و لوازم بهداشتی است، از مردم استان خواست کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به جمعیت هلال احمر تحویل دهند و از مراجعه مستقیم به مناطق زلزله‌زده خودداری کنند.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به همدلی همه مسئولان کشور برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان استان گفت: رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، وزرای دولت و استانداران در تماس‌های تلفنی، پیگیر وضعیت زلزله‌زدگان هستند و همه امکانات دستگاه‌ها برای کمک‌رسانی به این مناطق بسیج شده است
از سوی دیگر رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و شش میلیون تومان هزینه اسکان موقت برای زلزله زدگان پرداخت می‌شود.
علیرضا تابش با تاکید بر اینکه ۵۰ میلیون تومان تسهیلات چهار درصدی برای واحد‌های شهری پرداخت می‌شود، گفت: همچنین برای روستاییان عزیز نیز تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با سود چهار درصد پرداخت می‌شود.
تابش با اشاره به اینکه در صورت رضایت زلزله زدگان می‌توانیم خودمان عملیات بازسازی و تعمیر و احداث را انجام دهیم، گفت: بنیاد مسکن تا پایان بازسازی در کنار مردم است و اگر مردم بخواهند آماده ایم اقدام به مرمت و بازسازی کنیم که البته تسهیلات را به خودشان خواهیم داد و زلزله زدگان فقط مدیریت این عملیات بازسازی و احداث را بر عهده خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه آواربرداری در مناطق زلزله زده باید حساب شده انجام شود، گفت: وسایل و مصالح مورد نیاز مردم در زیر آوار مانده و آواربرداری باید توام با جداسازی آن‌ها انجام شود چراکه در مرحله بازسازی این مصالح کاربرد زیادی خواهند داشت.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه کانکس برای اسکان موقت زلزله زدگان توصیه نمی‌شود، گفت: در زمان کنونی امکان تامین کانکس برای زلزله زدگان وجود ندارد.
تابش افزود: اسکان استیجاری زلزله زدگان در اماکن مسکونی سالم و مستحکم توصیه می‌شود. می‌توان با استفاده از مساکن روستایی و انعقاد قرارداد با بنیاد مسکن مشکل اسکان زلزله زدگان را حل کرد.
وی از پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی برای تهیه اسباب و اثاثیه مسکن به زلزله زدگان خبر داد و گفت: پنج میلیون تومان این مبلغ بلاعوض است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرمانده نیروی انتظامی از بسیج و اعزام نیرو، گسیل امکانات و تجهیزات پلیس در راستای تأمین نظم و امنیت و خدمات‌دهی به آسیب دیدگان زلزله اخیر در استان آذربایجان‌شرقی خبر داد.
سردار حسین اشتری اظهار کرد: تمهیدات لازم برای ارائه هر گونه خدمات مطلوب امنیتی، انتظامی، ترافیکی و امدادی در مناطق زلزله زده استان آذربایجان‌شرقی پیش بینی و عملیاتی شده است.
وی تأکید کرد: علاوه بر اینکه تأمین نظم و امنیت در مناطق آسیب دیده از زلزله را به عنوان یک اولویت جدی دنبال می کنیم، با بسیج و اعزام نیرو، گسیل امکانات و تجهیزات از همه پلیس های تخصصی در کنار هموطنان خواهیم بود.
سردار اشتری خاطرنشان کرد: سبزپوشان ناجا، اقدامات لازم را برای سرعت بخشی به خدمات دهی، امدادرسانی و رسیدگی به هموطنان آسیب دیده را آغاز کرده و این روند تا بازگشت شرایط به حالت عادی ادامه دارد.
همچنین رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از خسارت زلزله به ۳۲۰ واحد دامی در ۶۵ روستای استان آذربایجان شرقی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، اکبر فتحی در حاشیه بازدید استاندار آذربایجان شرقی از روستاهای زلزله‌زده تیرشاب و دونیق از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان زلزله آذربایجان شرقی افزود: در اثر زلزله بامداد جمعه گذشته، ۲۲۰ واحد دامداری سنتی در شهرستان میانه خسارت ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی دیده است.
وی ادامه داد: در شهرستان سراب هم به حدود یکصد واحد دامی سنتی خسارت ۳۰ تا ۱۰۰ درصد وارد شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه در اثر این زلزله در ۴۰ روستای شهرستان میانه حدود ۳۰۱ راس دام سنگین و ۶۹۵ راس دام سبک تلف شده است افزود: در ۲۵ روستای شهرستان سراب نیز ۳۰۰ راس دام سبک و ۵۰ راس دام سنگین تلف شده است.
وی افزود: در ۶۵ روستای خسارت دیده از زلزله در دو شهرستان میانه و سراب استان آذربایجان شرقی در مجموع تعداد ۳۲۰ اماکن دامی خسارت دیده و ۹۹۵ رأس دام سبک و ۳۵۱ رأس دام سنگین تلف شده است.
فتحی گفت: واحدهای دامی بیمه شده از طریق صندوق خسارت دریافت خواهند کرد و برای جبران خسارت دیگر واحدها نیز از طریق اعطای تسهیلات تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه خسارت ۳۰۰ میلیارد و ۴۵۸ میلیون ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در اثر زلزله ۱۷ آبان وارد شده است افزود: در حادثه زلزله اخیر در استان آذربایجان شرقی تعداد ۴۵ واحد تراکتور و ادوات کشاورزی، یک واحد مرغداری صنعتی (۳۰درصد خسارت)، شش رشته قنات و هفت کیلومتر کانال‌های آبیاری عمومی نیز خسارت دیده و بیش از ۳۰۰ تن از محصولات کشاورزی به ارزش ۳۷ میلیارد ریال نیز از بین رفته است.
همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمعیت هلال احمر از توزیع بسته های غذایی یک ماهه بین زلزله زدگان آذربایجان‌شرقی خبر داد.
علی اصغر پیوندی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر همچنین در حوزه بهداشت و درمان نیز آماده اعزام تیم های پزشکی به مناطق زلزله زده است، گفت: تمام تمرکز خود را روی امدادرسانی به این مناطق به کار گرفته ایم.
وی با اشاره به اینکه کمک های درمانی به زلزله زدگان احساس می شود، گفت: باید علوم پزشکی مرکز استان اعلام نیاز کند تا ما با امکانات کامل به کمک زلزله زدگان بشتابیم.
پیوندی با بیان اینکه این جمعیت با تمام توان و امکانات خود برای رفع مشکلات زلزله زدگان وارد عمل شده است، گفت: بسته های غذایی یک ماهه تهیه شده است که در میان زلزله زدگان توزیع می شود. این بسته ها به صورت مواد اولیه تهیه شده که به زلزله زدگان این امکان را فراهم می کند تا با سلایق خود غذا تهیه کنند.
از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۵ واحد صنفی در روستاهای بخش کندوان و ترکمنچای میانه از ۵ تا ۷۰ درصد آسیب دیدند.
حبیب امین‌زاده افزود: از همان لحظات اولیه وقوع زمین لرزه در شهرستان میانه اقدام لازم نسبت به ارزیابی وسعت خسارت و نیازهای اولیه انجام شد.
امین زاده ادامه داد: با توجه به قطعی آب و گاز روستاهای آسیب دیده به ویژه روستای ورنکش، نسبت به تهیه ۵۰۰ بسته نان و ۴۸۰۰ بسته بطری آب و توزیع در محل یادشده اقدام شد.
وی با اشاره به اهمیت تداوم پخت نان در مناطق زلزله زده اظهار کرد: با همکاری اداره غله شهرستان ۵۰۰ کیسه آرد در بخش‌های کندوان و ترکمنچای توزیع شده است.
امین‌زاده در خصوص وضعیت و پایداری واحدهای صنعتی مستقر در کانون زلزله نیز افزود: دو تیم از همکاران و کارشناسانه سازمان جهت برآورد میزان خسارت به واحدهای صنعتی و معدنی و صنفی بخش‌های کندوان و ترکمنچای اعزام شدند.
وی اضافه کرد: در این زمینه ۲۲ واحد صنعتی مورد بررسی قرار گرفت که گزارش‌ها حاکی از عدم خسارت به صنایع موجود در کانون زلزله است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تصریح کرد: از ۶۰۰ واحد صنفی بخش‌های کندوان و ترکمنچای ۱۵ واحد آسیب پنج تا ۷۰ درصدی دیده‌اند.
وی گفت: نحوه تامین اقلام مورد نیاز شهروندان در مناطق زلزله زده و همچنین چگونگی مشارکت در بازسازی منازل مسکونی و واحدهای صنفی از سوی صنایع تولیدی و اصناف در حال برنامه‌ریزی است.
همچنین به گزارش خبرگزار تسنیم، سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در دیدار با خانواده‌های متوفیان زلزله، از میزبانی آستان قدس از خانواده متوفیان زلزله آذربایجان‌شرقی خبر داد.
حامد صادقی، برای بازماندگان این حادثه از خداوند متعال صبر مسئلت داشت و گفت: تلاش می‌کنیم آلام بازماندگان را با سفر به مشهد مقدس و حضور در پابوس امام رضا علیه السلام کاهش دهیم.
سرپرست معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی، گفت: خادمان و خادمیاران آستان قدس تا پایان بازسازی در کنار زلزله‌زدگان خواهد بود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان‌شرقی گفت: طرح «امداد فرهنگی» در روستا‌های زلزله‌زده شهرستان میانه اجرا می‌شود.
بینش گفت: مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با حضور در تعدادی از روستا‌های زلزله‌زده شهرستان میانه  برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلفی را به منظور کاهش آلام روحی کودکان و نوجوانان و ایجاد نشاط اجتماعی در بین آنان برگزار می‌کنند.
وی ادامه داد: طبق بازدید‌های انجام شده از روستا‌های زلزله‌زده شهرستان میانه و هماهنگی‌های صورت گرفته، مربیان کانون استان آذربایجان‌شرقی با همکاری و مشارکت کانون پرورش فکری استان‌های آذربایجان غربی و اردبیل ضمن حضور در برخی روستا‌های زلزله‌زده و استقرار کتاب‌خانه‌های سیار، اقدام به اجرای فعالیت‌های متنوعی مانند قصه‌گویی، پخش فیلم و انیمیشن، برگزاری بازی‌های بومی و محلی و مسابقه می‌کنند.
بینش خاطرنشان کرد: با هدف تقویت روحیه و افزایش اعتماد به نفس در بین نوجوانان، کارگاه‌هایی با عنوان «حال خوب زندگی» از سوی مربیان کانون برای این گروه از مخاطبان اجرا می‌شود.
وی تصریح کرد: روستا‌های ورنکش و ورزقان از توابع بخش ترکمنچای شهرستان میانه از جمله مناطق تحت پوشش طرح امداد فرهنگی کانون خواهد بود.
از سوی دیگر رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: مصدومان زلزله آذربایجان‌شرقی، افزایش نیافته است و پس لرزه ۸/۴ ریشتری بامداد دیروز (یکشنبه)، تلفاتی در پی نداشت.
فرزاد رحمانی اظهار کرد: تعداد مصدومان زمین لرزه آذربایجان‌شرقی ۷۲۰ نفر است که تنها ۱۲۰ نفر از آن‌ها به دلیل صدمات ناشی از تروما به اورژانس و مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.
وی گفت: ۴۵۰ نفر از مصدومان از شهرستان سراب و مابقی از میانه هستند، افرادی که پس از پس‌لرزه عصر جمعه مراجعه کرده‌اند، اغلب به دلیل ترس و اضطراب ناشی از زمین لرزه دچار مصدومیت و استرس شده بودند.
وی خاطرنشان کرد: آمبولانس‌های ما در شهرستان میانه، بخش ترکمانچای، روستای ورنکش و روستاهای سراب مستقر و سایر مراکز نیز فعال و آماده هستند.
رحمانی متذکر شد: اورژانس هوایی نیز فعال بوده و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز در شهرستان میانه مستقر می باشد و مورد جدیدی از گاز گرفتگی گزارش نشده است.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …