بازگشت تحریم تسلیحاتی را بی‌پاسخ نمی گذاریم

رئیس‌جمهور گفت: برجام خیر و برکت زیادی برای کشور داشت که در تاریخ کشور بی‌نظیر بود.
فارس- حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: ۱۸ اردیبهشت آغاز تحریم های یک رژیم علیه ملت ایران است. دو سال پیش ترامپ صریحاً از برجام خارج شد و آن را مکتوب کرد و در مقابل دوربین خبرنگاران قرار داد.
روحانی گفت: دو سال و چهار ماه با دنیا مذاکره کردیم که اولین موج آن در نیویورک با حضور همه وزرای ۱+۵ با ایران بود و بعد ادامه پیدا کرد و دو سال و چهار ماه این توافق اجرایی شد و خیر و برکت زیادی برای کشور داشت که در تاریخ کشور بی نظیر بود.
وی با اشاره به اینکه در توافق ژنو و قبل از برجام حساب‌های بانکی و اموال ما آزاد شد، بیان داشت: یکی از آثار این تلاش‌ها برداشته شدن تحریم تسلیحاتی بود. ما در توافق برجام دو مقطع داریم. یکی مقطع ۵ ساله است که تحریم تسلیحاتی برداشته می شود که الان به این مقطع رسیده‌ایم.
رئیس جمهور گفت: در واقع ما بهره کافی از تلاش خود بردیم اما تحمل دستاوردها برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت بود که یک کشور به تنهایی پای میز مذاکره بنشیند و خطرات پیش روی خود را از بین ببرد.
رئیس قوه مجریه گفت: ذهن آمریکایی ها پس از خروج از برجام این بود که بلافاصله ما هم از برجام خارج می شویم و وقتی ما خارج شدیم پرونده به شورای امنیت می‌رود و تمام آنچه به دست آوردیم از دست می‌رود. این خواب آشفته ترامپ با تدبیر نظام تعبیر نشد.
وی ادامه داد: ما همان روز بلافاصله در برابر دوربین و مردم ایستادیم و ضمن محکوم کردن کار آمریکا و برخلاف مقررات بین‌المللی بودن آن گفتیم فعلا در این توافق ماندیم و به جای ۵+۱ با ۴+۱ ادامه خواهیم داد.
روحانی با بیان اینکه اولین تیر ترامپ در همان دفعه اول به سنگ خورد، اظهار کرد: ما به ۱+۴ مجموعا یک سال مهلت دادیم تا رسیدیم به ۱۸ اردیبهشت سال ۹۸ که ما هم اعلام کردیم دیگر مهلت کافی است.
وی گفت: چون ۱+۴ به تعهداتشان عمل نکردند ما هم به صورت پلکانی به کاهش تعهدات شروع کردیم.
روحانی افزود: در پنج مرحله ما تمام آنچه را که لازم بود کاهش دادیم و دو مرتبه در یک میزان و ترازوی برابر آمدیم یعنی ما از تعهداتمان را عقب کشیدیم. آمریکا که از برجام خارج شده و ۱+۴ هم تا حد زیادی عقب کشید.
وی تاکید کرد: هر موقع آنها حاضر شوند به تعهدات کامل برجامی عمل کنند ما هم همان روز به تعهدات کامل برجامی بر می‌گردیم. آمریکا تلاش کرد اروپا را به سمت خود بکشد که موفق نبود. تلاش کرد که از نو توافق جدیدی نوشته شود که موفق نبود. تلاش کرد در سازمان ملل جلسه ای با حضور خود ترامپ بگذارد که باز موفق نبود.
روحانی خاطر نشان کرد: در ماه‌های آینده ما مطابق با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به یک پیروزی بسیاربزرگی می‌رسیم و کل تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته می شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که برداشته شدن تحریم تسلیحاتی جزو لاینفک برجام است و اگر تحریم تسلیحاتی تحت هرعنوان با هر بیان و مکانیزمی باز گردد، ما هم همان پاسخی که در پاراگراف آخر به سران ۴+۱ نوشتم را اجرا می کنیم که عواقب بدی برای آنها دارد. ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نمی پذیرد. ما چه سلاح بخریم و چه سلاح بفروشیم در راستای صلح است و بنزین روی آتش نیست.

همچنین ببینید

افتتاح آزادراه تبریز- سهند مشروط به رعایت اصول ایمنی است

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور حفظ حقوق عامه و پیشگیری از وقوع …