بانک‌ها از واحد‌های تولیدی حمایت کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: راهکار‌های نوین تامین مالی در دستور کار وزارت صمت است و با جدیت دنبال ابزار‌های جدید نیز هستیم.

باشگاه خبرنگاران جوان- رضا رحمانی در جلسه هماهنگی تامین مالی صنایع پیشران گفت: اولویت‌های استراتژیک توسعه صنعتی کشور شناسایی شده است و این واحد‌ها جهت تامین مالی و نقدینگی مورد نیاز خود به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به مصوبه و ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی به صنایع پیشران افزود: امسال برای حفظ تولید و اشتغال کشور، تامین سرمایه در گردش واحد‌ها و همچنین سرمایه ثابت مورد نیاز جهت راه اندازی طرح‌های جدید اهمیت بالایی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در استراتژی تعریف شده برای تزریق منابع مالی به واحد صنعتی و همچنین طرح‌های در دست احداث، روی بخش‌هایی برنامه ریزی شده است که در صورت عملیاتی شدن برنامه تولیدشان، دارای بازار فروش مناسب هستند و همچنین می‌توانند به گردش مالی خود بانک‌ها نیز کمک نمایند.

رحمانی خاطرنشان کرد: مسائل و محدودیت‌های بانک‌ها مورد توجه ما هست و درصددیم با بهره گیری بهینه از ظرفیت‌های موجود و هم افزایی دوطرفه بهترین نتایج ممکن را در راستای رونق تولید رقم بزنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برخی واحد‌های صنعتی در سطح کشور گفت: در ۱۴ گروه کالایی شناسایی شده به طور متوسط ۵۰ درصد ظرفیت خالی تولید وجود دارد که بازار فروش لازم را نیز داشته و با تکمیل ظرفیت آن‌ها می‌توانیم تولیدات داخلی را جایگزین واردات کنیم.

وی با اشاره به رویکرد جدید این وزارتخانه برای تامین نیاز صنعتی کشور از محل ساخت داخل گفت: در این بخش نیز با توجه به برنامه طراحی شده در چارچوب داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلاری واردات صنعتی کشور تا سال ۱۴۰۰، تامین منابع بانکی مورد نیاز واحد‌های فعال در این حوزه دارای اهمیت بالایی است و حتماً باید مورد حمایت بانک‌ها قرار گیرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: این رویکرد مسلماً می‌تواند به رونق تولید، تثبیت اشتغال در کشور و اشتغال زایی جدید بیش از پیش کمک نماید و خوشبختانه مورد استقبال و حمایت مردم و حتی و سایر دستگاه‌های دولتی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: اولویت‌های استراتژیک توسعه صنعتی کشور به طور کامل شناسایی شده است و همه موارد را به بانک‌های عامل معرفی خواهیم کرد و حتی حاضریم برای تحقق حداکثری نتایج این برنامه نظارت کاملی در روند تخصیص منابع از سوی بانک‌ها انجام گیرد.

وزیر صمت تاکید کرد: برخی واحد‌های صنعتی کشور فرصت‌های صادراتی و بازار‌های جدیدی برای تولید خود دارند که باید به لحاظ تامین نقدینگی مورد حمایت قرار گرفته و انتظار داریم متناسب با شرایط موجود تصمیم‌گیری لازم انجام شود و البته ما در تخصیص بهینه منابع نیز حامی بانک‌ها خواهیم بود.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …