بانک مرکزی به تولیدکنندگان ارز دولتی اختصاص ‌دهد

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به شرایط اضطراری برخی از تولید کنندگان برای واردات مواد اولیه گفت: بانک مرکزی باید با بررسی و تحقیق، واحدهای تولیدی که واجد شرایط برای ثبت سفارش هستند و اولویت دارند را برای دریافت ارز دولتی معرفی کند.
تسنیم – علی جهانگیری در چهل و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان که در اتاق بازرگانی تبریز به منظور بررسی مشکلات مربوط به اسناد خزانه برگزار شد، با تاکید بر این که بانک مرکزی باید اولویت دریافت ارز را تشخیص دهد، اظهار داشت: در مسئله دریافت ارز دولتی، لازم داشتن ارز دولتی برای واحد های تولیدی یک بحث است و زمان لازم بودن این ارز برای واحد تولیدی بحث دیگری است که باید در آن دقت شود.
معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان مثالی تصریح کرد: تولید کننده‌ای که قصد دارد خط تولیدی را راه اندازی کند و ثبت سفارش بگیرد ولی هنوز زمین این خط تولید را نخریده است، نسبت به تولید کننده ای که مواد اولیه خود را ثبت سفارش کرده است و اگر این مواد اولیه را خریداری نکند احتمال تعطیلی تولیدی وجود است، در اولویت پائین تر قرار دارد.
وی با پیشنهاد این که لیستی جامع از همه تولیدی‌هایی که در سراسر کشور به ارز دولتی نیاز دارند، تهیه شود، گفت: با تهیه این لیست، تولیدی‌های سراسر کشور اولویت بندی شده و می‌توانند به نوبت و با اولویت ارز دولتی را دریافت کنند.
جهانگیری با اشاره به جلسه ای که با محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور داشت، عنوان کرد: در این جلسه مطرح شد که تولیدی‌هایی که خریدهای خود را به صورت نسیه انجام داده اند و در حال حاضر جنس آن‌ها در گمرک است، قرار بر این شد که با ارز دولتی وارد شوند.
وی درباره احتمال سند سازی در این امر افزود: قرار شد استان‌ها با راستی آزمایی و اولویت بندی از این احتمال جلوگیری کنند.

همچنین ببینید

نباید در جامعه اضطراب ایجاد شود

رئیس‌جمهور گفت: راهپیمایی روز قدس در ۲۱۸ شهر سفید با مراعات همه پروتکل‌های بهداشتی نه …