باید ارزش اقتصادی فعالیت کشاورزی ارتقا یابد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: در کلانشهرها به ویژه تبریز بایستی در زمینهای کشاورزی، ارزش اقتصادی فعالیت بخش را ارتقاء دهیم.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- اکبر فتحی در جلسه شورای هماهنگی که در محل مدیریت جهادکشاورزی شهرستان تبریز برگزار شد ضمن اعلام این مطلب افزود: در کلانشهرها به ویژه تبریز بایستی در زمینهای کشاورزی ارزش اقتصادی فعالیت بخش را ارتقاء دهیم تا از تغییرکاربری اراضی جلوگیری شود و در این راستا لازم است تا فعالیتهای کشاورزی درکنار سایر فعالیتهای اقتصادی رقابت پذیر شوند.

وی گفت: شهرستان تبریز ظرفیت بزرگی برای توسعه فعالیتهای گلخانه ای دارد، زیرا جمعیت ۲ میلیون نفری کلانشهر تبریز بازار بزرگی برای تجاری سازی محصولات تولیدی دارد و باید تعاونی گلخانه داران تبریز توسعه یابد.

فتحی ادامه داد: ساماندهی تولید سبزی و صیفی در تبریز به ویژه در گلخانه ها ضرورت نیاز استان در تامین و تولید سبزی و صیفی مصرفی مردم در فصول سرد سال را دارد و شایسته نیست که سبزی مورد نیاز استان غیر فصل از استانهای دیگر تامین شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح نمود: وضعیت آب در کلانشهر تبریز به ویژه در فعالیتهای کشاورزی بسیار بحرانی است و باید تلاش مضاعف کنیم تا حتی یک هکتار هم به صورت سنتی آبیاری نشود، لذا توسعه سامانه های نوین آبیاری تحت فشار یک ضرورت است.

وی افزود: باید با استفاده از ظرفیت تشکلهای کشاورزی و پی گیریهای مستمر در شورای اداری شهرستان و استان، نرخ بهره بانکی فعالیتهای کشاورزی تک رقمی شود تا نرخ محصولات تولیدی در بازارهای جهانی رقابت پذیر شوند.

مهندس فتحی گفت: شهرک دامپروری ساتلو بایستی تا پایان شهریور ماه تعیین تکلیف شود و به سرمایه گذاران متقاضی واگذار شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان شد: صندوق توسعه ملی با ظرفیت بالا از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی حمایت ویژه ای دارد و صاحبان صنایع لازم است در ارتقاء کیفیت محصول و قیمت رقابت پذیر، همت جدی داشته باشند.

وی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: آموزش کارکنان با هدف به روز رسانی و انتقال یافته های جدید در تمامی فصول کشاورزی نیاز همگانی است.

همچنین ببینید

شرایط فعلی بازار نیاز به نظارت جدی دارد

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد گزارش بررسی‌های خود در …