باید ارزش اقتصادی فعالیت کشاورزی ارتقا یابد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: در کلانشهرها به ویژه تبریز بایستی در زمینهای کشاورزی، ارزش اقتصادی فعالیت بخش را ارتقاء دهیم.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- اکبر فتحی در جلسه شورای هماهنگی که در محل مدیریت جهادکشاورزی شهرستان تبریز برگزار شد ضمن اعلام این مطلب افزود: در کلانشهرها به ویژه تبریز بایستی در زمینهای کشاورزی ارزش اقتصادی فعالیت بخش را ارتقاء دهیم تا از تغییرکاربری اراضی جلوگیری شود و در این راستا لازم است تا فعالیتهای کشاورزی درکنار سایر فعالیتهای اقتصادی رقابت پذیر شوند.

وی گفت: شهرستان تبریز ظرفیت بزرگی برای توسعه فعالیتهای گلخانه ای دارد، زیرا جمعیت ۲ میلیون نفری کلانشهر تبریز بازار بزرگی برای تجاری سازی محصولات تولیدی دارد و باید تعاونی گلخانه داران تبریز توسعه یابد.

فتحی ادامه داد: ساماندهی تولید سبزی و صیفی در تبریز به ویژه در گلخانه ها ضرورت نیاز استان در تامین و تولید سبزی و صیفی مصرفی مردم در فصول سرد سال را دارد و شایسته نیست که سبزی مورد نیاز استان غیر فصل از استانهای دیگر تامین شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح نمود: وضعیت آب در کلانشهر تبریز به ویژه در فعالیتهای کشاورزی بسیار بحرانی است و باید تلاش مضاعف کنیم تا حتی یک هکتار هم به صورت سنتی آبیاری نشود، لذا توسعه سامانه های نوین آبیاری تحت فشار یک ضرورت است.

وی افزود: باید با استفاده از ظرفیت تشکلهای کشاورزی و پی گیریهای مستمر در شورای اداری شهرستان و استان، نرخ بهره بانکی فعالیتهای کشاورزی تک رقمی شود تا نرخ محصولات تولیدی در بازارهای جهانی رقابت پذیر شوند.

مهندس فتحی گفت: شهرک دامپروری ساتلو بایستی تا پایان شهریور ماه تعیین تکلیف شود و به سرمایه گذاران متقاضی واگذار شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان شد: صندوق توسعه ملی با ظرفیت بالا از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی حمایت ویژه ای دارد و صاحبان صنایع لازم است در ارتقاء کیفیت محصول و قیمت رقابت پذیر، همت جدی داشته باشند.

وی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: آموزش کارکنان با هدف به روز رسانی و انتقال یافته های جدید در تمامی فصول کشاورزی نیاز همگانی است.

همچنین ببینید

سیستم‌های ایمنی و گرمایشی نوین در بازار تبریز نصب می‌شود

استاندار آذربایجان‌شرقی از پیش‌بینی تمهیدات ویژه برای جبران خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی در بازار تبریز …