با صرفه جویی همه گرم شویم!

نقش‌آفرینی مناسب و خوب شبکه‌های اجتماعی در به راه انداختن کمپینی برای کاهش مصرف گاز را بایستی به فال نیک گرفت و این بلوغ فکری و جنبش مردم نهاد را تحسین کرد. اقدام کشور ترکمنستان در قطع گاز صادراتی، مردم را مصمم ساخت تا با اطلاع‌رسانی و ایجاد کمپین‌هایی به زیاده‌خواهی‌های ترکمنستان پاسخ مناسبی داده و دست دولتمردان را در انجام مذاکرات گازی باز بگذارند.
در واقع با نصب یک دماسنج در منازل و ادارات و تنظیم دما بین ۱۸ تا ۲۱ درجه، می‌توان میزان مصرف گاز را کاهش داد و در دراز مدت با تغییر قوانین ساختمان‌‌سازی و ملزم نمودن پیمانکاران به عایق‌بندی دیوارها و استفاده از پنجره‌های دوجداره، مانع از هدررفت انرژی و تحمیل هزینه‌های گزاف به کشور شد.
صدا و سیما نیز با تولید برنامه‌های آموزشی و فیلم‌های تبلیغاتی و دعوت از شخصیت‌های محبوب جهت تشویق مردم به صرفه‌جویی و خروج از قالب‌های سنتی مانند صدور اطلاعیه‌های کم اثر می‌تواند به نقش‌آفرینی در این زمینه بپردازد.
ضمناً باید این باور که کشور دارای منابع بیکران گازی است و نیاز به صرفه‌جویی نیست در جامعه اصلاح شده و الگوی صرفه‌جویی به عنوان راه حل نهایی و قطعی کمبود گاز شهری ارائه شود. برای تحقق این امر بایستی تمام امکانات رسانه‌ای، تبلیغی و آموزشی کشور از جمله سخنرانی‌های امامان جماعت، بخشنامه‌های ادارات و نهادها، صدا و سیما و شبکه‌های مجازی بسیج شوند تا مردم الگوی مصرف صحیح را با عزمی راسخ دنبال نمایند.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …