برای اصلاح شورا می‌آییم!

انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دو حادثه مهم سیاسی در کشور است که در آینده نزدیک شاهد وقوع آنها خواهیم بود.
در روزهای اخیر ثبت‌نام از داوطلبان ریاست جمهوری و نمایندگی شوراها صورت گرفت. در این میان عده زیادی بدون داشتن شرایط لازم اقدام به ثبت‌نام کردند. بی‌تردید این عده از سوی مراجع ذیصلاح رد صلاحیت خواهند شد اما سؤال این است که این عده چرا و با چه انگیزه‌ای خود را شایسته ریاست جمهوری یا نمایندگی شورا می‌بینند؟ آیا ثبت‌نام آنها پاسخی به ناکارآمدی برخی مسئولان و نمایندگان مردم نمی‌باشد؟
گام بعدی، تبلیغات انتخاباتی است. شیوۀ تبلیغات انتخاباتی معیار خوبی برای شناخت نامزدهای ریاست جمهوری یا نمایندگی شوراهاست. کسی که در جریان تبلیغات برای خود، اخلاق انتخاباتی را رعایت می‌کند، کسی که به قانون احترام می‌گذارد، کسی که حقوق کاندیدای رقیب را محترم می‌شمارد مسلماً واجد بسیاری از ویژگی‌های لازم برای ریاست جمهوری یا نمایندگی مردم است.
تبلیغات زودهنگام از مصادیق عدم رعایت اخلاق انتخاباتی است که این امر گهگاه و بیشتر در فضای مجازی اتفاق می‌افتد و کاندیداها باید از آن دوری نمایند.
دادن وعده‌های ناممکن و خارج از توان و مسئولیت به مردم نیز عمل ناپسندی است که برخی کاندیدانماها! برای جلب آرای بیشتر به آن متوسل می‌شوند و بسیار شاهد آن بوده‌ایم که امیدواریم تکرار نشود.
در این میان وظیفه‌ای که بر دوش مردم است بسیار سنگین است یعنی انتخاب آگاهانه نامزدهای اصلح. معمولاً هر همه‌پرسی حاشیه‌های خود را دارد مخصوصاً تبلیغات انتخابات که بیشترین توجه مردم را به خود جلب می‌کند!
در همین رابطه شعارهای تبلیغاتی برخی کاندیداها بسیار جالب بود:
برای اصلاح شورا می‌آییم! مسائل شورا به دست مردم حل می‌شود!
حال فقط یک سوال می‌ماند: آیا هدف از تشکیل شورا اصلاح امور شهری و حل مسائل مردم نبود؟!

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …