برجام مهم نیست امنیت و مصالح ملی مهم است

رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها افزود: این مراسم به عنوان احترام و کرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و فناوری است. مخاطب این کرنش، استادان و دانشجویان عزیز ما هستند.
صداوسیما- روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در علم و فرهنگ پذیری نسل جوان و انضباط و قانون مداری دارند گفت: دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در مهارت هایی دارند که دانشجویان از این محیط می آموزند.
رئیس جمهور افزود: دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه کهن، قدیمی و برتر، یادآور خاطرات دوران دانشجویی است.
روحانی گفت: به ۵۰ سال پیش که برمی گردم و آن زمانی که وارد دانشگاه تهران شدیم استادان مبرز، فرهیخته، بنام و دانشجویان بسیار پرتلاش را می بینم که بسیاری از این دانشجویان و فارغ التحصیلان چهره های برتر علمی کشور به شمار می روند.
رئیس جمهور به حضور این چهره ها در جایگاه های مهم بین المللی و جهانی از جمله حضور در دادگاه لاهه اشاره کرد و افزود: در همین دادگاه اخیر لاهه برخی از چهره ها، از همین دانشگاه تهران بودند و یکی از این افرادی که به وکالت از ایران سخن می گفت، جزو همکلاسی های ما در دوران دانشجویی در دانشکده حقوق بود.
وی گفت: دانشگاه ها می توانند به فرموده امام مبدأ تحول باشند و همچنین به فرموده مقام معظم رهبری دانشگاه می تواند مظهر اقتدار باشد.
رئیس جمهور افزود: به مدیریت ها که نگاه می کنیم اکثریت قاطع آنها پرورش یافته دانشگاه هستند، عده ای پرورش یافته حوزه ودانشگاه و تعدادی داریم پرورش یافته حوزه هستند. دانشگاه نقش بسیار مهمی برای مدیریت آینده کشور دارد.
رئیس جمهور افزود: اگر امروز نقصی از مدیران گرفته و نقدی مطرح می شود باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه ها هم هست چرا که آنها در همین مرکز تربیت شده اند.
رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه ها باید نقاد و پرسشگر باشند اظهار داشت: دانشگاه ها باید دولت را نقد کنند، هیچ تردیدی در این موضوع وجود ندارد البته خواهش من این است که این نقد با اطلاعات کافی باشد.
روحانی گفت: عده ای استادان اقتصادی را دعوت کرده ام تا رو در رو با آنها بنشینیم و صحبت کنیم، برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده برخی به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشته اند، من نیز حرف هایی دارم که مستقیم به آنها می گویم.
وی افزود: وقتی ما از موضوعی نقد می کنیم باید شرایط کشور را دقیقا بدانیم، شما وقتی به شخصی دستور ورزش می دهید به سلامت و سن طرف نیز نگاه می کنید که در چه سن، شرایط و سلامتی قرار دارد.
رئیس جمهور با بیان اینکه نمی شود به همه نسخه ورزش داد اظهار داشت: شرایط کشور، شرایط یکسانی نیست، در آن شرایط باید ببینیم چه کار باید بکنیم و راه چیست، نه در یک شرایط ایده آل.
رئیس جمهور افزود: اگر منصفانه به تحولات اخیر توجه کنیم خواهیم دید که امریکایی ها از نظر سیاسی در برابر جمهوری اسلامی ایران شکست خورده اند که نمونه بارز آن خروج غیرقانونی آنها از برجام بود و در این زمینه جز چند کشور بقیه کشورها با آنها همراهی نکردند.
روحانی خاطرنشان کرد: کشوری که خود میزبان سازمان ملل متحد است و تلاش می کند از ریاست دوره ای خود بر شورای امنیت هم بهره برداری کند در موضوع برجام دست خالی از جلسه بیرون آمد چون چون حقانیت و تدبیر ما مشخص بود.
رئیس جمهور گفت: وقتی امریکا از برجام خارج شده بود توقع امریکایی ها این بود یک ساعت بعد ما هم اعلام کنیم از برجام خارج شدیم.
روحانی افزود: اگر چنین می شد بلافاصله پرونده به شورای امنیت باز می گشت و تحریم بین المللی علیه ما شروع می شد، ما در دنیا تنها بودیم و همه طرفدار امریکا بودند.
وی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران تدبیر کرد، عجله نکرد و اعلام کرد مهلت چند هفته ای می دهیم تا ببینیم بقیه چه کار می کنند، این چند هفته تا به حال ادامه دارد.
رئیس جمهور تصریح کرد: سوال این است که آیا ما ضرر کردیم؛ هر وقت بخواهیم از برجام خارج شویم خارج شدن مثل خراب کردن یک دیوار است که به راحتی می شود خراب کرد؛ ساختنش سخت است.
روحانی ادامه داد: می گویند چرا خارج نشدید از فردا صبح می توانیم خارج شویم، ما برای خروج مشکلی نداریم هر وقت می توانیم؛ اینکه منفعت کشور در کدام است مهم است، ماندن یا نماندن.
رئیس جمهور افزود: برجام مهم نیست، منافع ملی، امنیت ملی و مصالح ملی ما مهم است.
وی گفت: از لحاظ سیاست خارجی ایران پیروز این ماجراست، همه می دانند امریکا از لحاظ حقوقی، سیاسی و زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی حتما دچار شکست شده است و ما موفقیت و پیروزی به دست آورده ایم.
رئیس جمهور گفت: موفقیت بزرگ در دادگاه لاهه را به دست حقوقدانان و دیپلمات های خودمان به دست آوردیم، البته یک موفقیت دیگر هم بعدش در دادگاه عالی رم برای اموالمان به دست آوردیم.
روحانی افزود: در عین حال ما مشکل داریم؛ مشکل از اینجا ناشی می شود که امریکا بر خلاف توافق و معاهده اش و برخلاف مصوبات شورای امنیت از یک توافق بی دلیل خارج شد، دبیرخانه سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی می گویند حق با ایران است و امریکا اشتباه کرده است ما از لحاظ سیاسی، نهادهای بین المللی، حقوقی و افکار عمومی موفق شدیم.
وی ابراز داشت: اما از لحاظ روانی و اقتصادی، امریکا وارد عمل شد و برخلاف قانون، ظالمانه وارد عمل شده است، الان شرکت های اروپایی سرنوشتشان این است آنهایی که با ما کار می کنند اگر ادامه کار را با ما قطع کنند توسط دادگاه اروپا جریمه می شوند اگر قطع نکنند توسط امریکا جریمه می شوند شما چنین مقوله ای را در تاریخ اروپا و امریکا تا حالا دیده بودید؟
رئیس جمهور گفت: من اکثر رهبران اروپا را در سفر نیویورک ملاقات کردم بعضی ها مفصل با من صحبت کردند، یک نخست وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت اگر پنج سال پیش به من می گفتند که روزی پیش می آید در دعوای ایران و امریکا اتحادیه اروپا می آید پشت ایران می گفتم از محالات تاریخ است، ما متحد امریکا هستیم اقتصاد و امنیت ما با امریکا گره خورده است.

همچنین ببینید

آخرین اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی

فرماندار تبریز با بیان اینکه شمارش آرا در تبریز به اتمام رسیده است، گفت: منتظر …