برنامه جشنواره رضوی متناسب با دهه پنجم انقلاب

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ظرفیت ١٧ ساله بنیاد امام رضا(ع) در برگزاری جشنواره رضوی اشاره کرد و گفت: تصویر چشم انداز مأموریت‌های آینده بنیاد اقدام ضروری است.
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی- سیدعباس صالحی در نشست مجمع سالانه بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) با بیان اینکه انضباط و شفافیت مالی در دو سال اخیر در این بنیاد به خوبی دنبال شده است، گفت: مسیر اولیه این بنیاد با برگزاری جشنواره‌ها آغاز شد و اکنون هفدهمین جشنواره رضوی را برگزار می‌کند که دارای فواید و مزایایی است.
وی افزود: کمتر جشنواره‌ای را در کشور سراغ داریم که مانند جشنواره رضوی دارای تنوع موضوعی در حوزه‌های فرهنگی و هنری مانند
شعر، داستان، ترجمه، فیلم، موسیقی، پژوهش، دیجیتال و … باشد. این جشنواره گنجینه‌ای است که باید مورد توجه بیش از پیش قرار بگیرد.
صالحی تصریح کرد: یکی از دستاوردهای برگزاری این جشنواره گنجینه وسیع موضوعی در قالب‌های متنوع است. دیگر دستاورد آن گستره جغرافیایی آن است. حرکت و پویشی است که وسعت قابل توجه جغرافیایی را در بر دارد و تمام کشور را در این زمینه فعال کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت بخش بین الملل جشنواره رضوی گفت: این جشنواره در کشورهای مختلف هم ورود کرده و همکاری سازمانی نیز با مجموعه‌های مختلف کشور داشته است و از این طریق همکاری گسترده دستگاهی ایجاد کرده و ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به ظرفیت‌های دستگاه‌های همکار متصل کرده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) دارای هیئت امنا است اما به دلیل ارتباط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برخی ظرفیت‌های این وزارتخانه بهره می‌برد، به طوری که معاونت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مسئولیت‌های خود را فعالیت در ترویج فرهنگ رضوی می‌دانند.
صالحی در عین حال تصریح کرد: در کنار این فواید و مزایا دستاوردهای دیگری از جمله شناسایی خادمان رضوی و … نیز وجود داشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری ١۶ دوره از جشنواره رضوی ادامه داد: در این مرحله باید به اکتشاف و بازشناسی آثار ارائه شده در این ١۶ دوره با توجه به قابلیت عرضه بودن بپردازیم و آثار تولید شده برتر را بازشناسی کنیم.
صالحی تاکید کرد: علاوه بر مرحله تولید انبوه و گستردگی موضوعی و جغرافیایی، جداسازی و بازشناسی آثار کیفی و برتر و تکثیر آنها و قرار دادن آنها در گنجینه خود، بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) وارد مرحله سوم می‌شود که چه چشم اندازی نسبت به مسیر پیش رو باید داشته باشد.
بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه این نشست مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری گزارشی از اقدامات و عملکرد این بنیاد در سال ٩٧ ارائه داد.
«محمودرضا برازش» با تاکید بر ضرورت تولید محتوا ادامه داد: از جمله اقدامات این بنیاد در سال ٩٧ ادغام شش جشنواره شعر و تبدیل آن به دو جشنواره شعر با هدف حرکت کیفی تا کمی، تبدیل جشنواره‌های سالانه هنرهای نمایشی و داستان نویسی و مطبوعات به دوسالانه و حذف جشنواره‌هایی که منجر به تولید آثار فرهنگی و هنری مؤثر نمی‌شد، بوده است.
وی تصریح کرد: در راستای این اقدامات برگزاری٣٢ جشنواره به ١۵ جشنواره کاهش یافت و در مقابل برای استان‌هایی که جشنواره‌های آنها کاهش یافته، هفته‌ها و شب‌های فرهنگی رضوی را پیش بینی کرده ایم.
برازش ادامه داد: حمایت از تولید آثار فاخر فرهنگی، پژوهشی و هنری، تهیه آلبوم آواهای رضوی اقوام ایران، تهیه آلبوم موسیقی با صدای خوانندگان برجسته کشور و … از دیگر اقدامات این بنیاد است.
مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) افزود: از جمله اقدامات امسال نیز حمایت از مناطق محروم و سیل زده، حمایت از شهرهای مرزی، مشارکت با سازمان‌ها و نهادهای مردمی با هدف مردمی کردن جشن‌های دهه کرامت، ارائه تسهیلات زیارت برای اهالی فرهنگ و هنر، انضباط و شفافیت مالی و … است.
وی در پایان تاکید کرد: باید به سمت تولید محتوا و اقدامات بنیادی برویم.
در ادامه مدیرکل بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از عملکرد مالی این بنیاد ارائه داد.
راحله رودکی گفت: این بنیاد شفافیت کامل مالی دارد و در انتشار اسناد پیشتاز است و بر اساس گزارش حسابرسی مستقل، استانداردهای حسابرسی این بنیاد مطلوب ارزیابی شده است.
وی تاکید بنیاد بین المللی امام رضا (ع) بر تولید محتواهای فرهنگی و هنری را اقدامی قابل تقدیر عنوان کرد.

همچنین ببینید

قدس، در اشغال ستمگران باقی نمی‌ماند

رئیس جمهوری با اشاره به این که ما هدف اصلی روز قدس را در هیچ …