بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز با همکاری کره جنوبی

توافق نامه همکاری میان ایران و کره جنوبی برای تأمین فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده های پالایشگاه تبریز به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش تبریز- مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در حاشیه این تفاهم نامه گفت: توافق نامه همکاری میان شرکت پالایش تبریز و کنسرسیومی متشکل از شرکت های مهندسی و ساختمان اس کی (SKEC) از کره جنوبی و طراحی و ساختمان نفت (ODCC) از ایران، امضا شد.
غلامرضا باقری دیزج افزود: این توافق نامه در حضور مقامات عالی رتبه دولتی و پارلمانی دو کشور با هدف تبدیل نفت کوره به فرآورده  های با ارزش بالاتر مطابق استاندارد یورو ۵ به امضاء رسید.
وی اظهار کرد: اجرای این پروژه ۶/۱ میلیارد یورویی از طریق طراحی و مهندسی، خرید، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب از طریق کنسرسیوم ایرانی کره ای و تأمین فاینانس از منابع مالی بانک های کره جنوبی خواهد بود.
باقری یادآور شد: با امضای این قرارداد ۴۸ ماهه نفت کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از دو درصد کاهش خواهد یافت و ارتقای کیفی فرآورده های پالایشگاه نفت تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.
وی اضافه کرد: پیش از این با توافق میان کارفرما و پیمانکار، قراردادی به منظور عملیات امکان سنجی فنی – اقتصادی با هدف کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفی فرآورده ها با شرکت SKEC کره جنوبی به امضا رسیده بود.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز افزود: پس از گذشت یکسال با تکمیل مطالعات امکان سنجی فنی – اقتصادی پروژه توافق نامه این همکاری با اعلام آمادگی KOREA EXIM BANK
در حمایت از این پروژه به صورت (Head Of Agreement (HOA نهایی و به امضای طرفین رسید.
همچنین به گزارش ایسنا، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: انعقاد تفاهم نامه بهینه سازی پالایشگاه تبریز با کره جنوبی، نوید بخش اخبار خوش اقتصادی برای مردم استان و ایران اسلامی است.
زهرا ساعی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز بین ایران و کره جنوبی گفت: انعقاد این تفاهم نامه در آخرین روزهای دولت یازدهم، حاکی از توجه جدی دولت به مردم آذربایجان است که باید از جدیت مسئولان استانی و به ویژه استاندار در این راستا نیز تشکر کرد.
وی هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه را تأمین فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه تبریز میان ایران و کره جنوبی اعلام و اظهار کرد: اعتبار لازم برای اجرای این قرارداد، بالغ بر ۶/۱ میلیارد یورو است که بر اساس این قرارداد، نفت کوه بر اساس استاندارد یورو ۵ به فرآورده‌های باارزش نفتی تبدیل می شود.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …