به خاطر بارندگی های مناسب باید نماز شکر به جاآوریم

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: قدردانی از نزول نعمت و رحمت الهی وظیفه انسان‌ها در مسیر کمال است.
فارس- حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در مراسم جزءخوانی قرآن کریم در مصلای اعظم امام خمینی(ره) با اشاره به آیه‌ای شریفه از جزء دهم قرآن کریم اظهار کرد: در مقابل نعمت‌هایی که خداوند متعال به بندگان ارزانی می‌کند، باید شاکر بوده و کفران نعمت نکنیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان در ادامه افزود: طبق آیه‌ مذکور اگر در مقابل الطاف بیکران خدا شاکر باشیم، خداوند نعمتش را افزون می‌کند.
وی با بیان اینکه اگر در برابر نعمات خداوند ناشکری شود، مجازات الهی در پی خواهد داشت، تصریح کرد: آیه مذکور مهم‌ترین و مصداقی‌ترین آیه قرآن در مورد شکر و یا کفران نعمت است.
امام جمعه تبریز با تاکید به اینکه شکرگزاری به درگاه الهی خود مراحلی دارد،ابراز کرد:
یکی از مراحل، شکرگزاری قلبی است اینکه انسان همه نعمت‌ها را از آن خداوند متعال دانسته و در دل و فکر خود تمام نعمت‌ها را از جانب پروردگار دانسته و شاکر آن باشد.
وی ادامه داد: مرحله دیگر، شکرگزاری زبانی است، یعنی مدام ذکر الحمدا… را بگوییم و دیگر شکر عملی است که با انجام عبادات و صرف کردن عمر در مسیر رضای خدای متعال و خدمت به مردم به دست می‌آید.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با اشاره به اینکه امام صادق(ع) فرموده‌اند، شکر نعمت نوعی دوری از گناه است، تاکید کرد: وقتی انسان در مقابل نعمات شاکر باشد، یعنی به نوعی از گناه دوری کرده است.
وی افزود: شکر واقعی آن است که انسان نعمت را از آن خداوند دانسته، نه تنها نعمت‌های الهی را وسیله دوری از گناه قرار دهد بلکه آنها را در مسیر خشنودی الهی هزینه کند.
نماینده ولی‌فقیه در استان با تاکید به اینکه با شکرگزاری نه تنها نعمت‌های خداوند افزون خواهد شد، بلکه خود ما نیز رشد پیدا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: قدردانی از نزول نعمت و رحمت الهی وظیفه انسان‌ها در مسیر کمال است.
وی ابراز کرد: اگر نعمت خدا در مسیر غیرحق مصرف شود، کفران نعمت بوده و زمینه فساد خواهد بود پس باید در مقابل نعماتی که خداوند متعال به بندگان خود ارزانی داشته، شاکر باشیم.
امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: امسال با اینکه در بعضی از استان‌ها خشکسالی بوده و بارش مناسبی صورت نگرفت ولی در استان آذربایجان‌شرقی باران خوبی بارید به طوریکه نسبت به سال گذشته افزایش ۴۴ درصدی را شاهد بودیم.
وی افزود: باید به خاطر این بارش‌ها شاکر باشیم و نماز شکر به جا آورده و از درگاه الهی تشکر کنیم که استان از نظر بارش مشکل ندارد و البته برای استان‌های دیگر نیز دعا کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خطاب به مردم آذربایجان‌شرقی بیان کرد: باید در مقابل شکر از خداوند متعال و نعمتی که به استان داده کفران نعمت نکرده و اسراف نکنیم.

همچنین ببینید

حضور ۵۰ ناشر خارجی در نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از توزیع دو میلیارد تومان بن کتاب در هفدهمین …