بودجه مقبره‌الشعرای تبریز احیا شد

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به ضرورت ساماندهی مقبره الشعرا تبریز به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی، ادبی و گردشگری کشور، گفت: ردیف بودجه این اثر تاریخی فرهنگی احیا شد.
ایرنا- محمد محمدپور اظهار کرد: بر این اساس، ردیف بودجه مستقل برای اجرای طرح های عمرانی و بنای یادمان این مجموعه فرهنگی فاخر تبریز در بودجه سال ۱۳۹۸ لحاظ شده که از محل اعتبارت ملی تخصیص می یابد.
وی تشریح کرد: ردیف بودجه مقبره الشعرای تبریز چند سال پیش حذف شد
اما در موافقت نامه اخیر ۸/۹ میلیارد تومان اعتبار برای آن لحاظ شده است که البته از مقدار تخصیص آن خبر نداریم، ولی تلاش می کنیم تخصیص آن کامل شود زیرا برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الشعرا تبریز در زمان مناسب، به اعتبار کافی نیاز است.
محمدپور گفت: بر اساس تصمیم های اتخاذ شده اخیر، مقرر شده تا طرح ساماندهی مقبره الشعرا تبریز در دو بخش ادامه یابد؛ بخش بنای یادمان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی آسیب زدایی و تکمیل شود و بخش دیگر طرح پیرامون یادمان مقبره را شهرداری ادامه دهد.
وی با بیان اینکه طرح ساماندهی مقبره الشعرا در سال ۱۳۹۳ به شهرداری تبریز واگذار شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی این مجموعه را همراهی می کند، اضافه کرد: شهرداری تبریز نیز برای سال جاری پنج میلیارد تومان اعتبار برای این طرح لحاظ کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: بر اساس اعلام شهرداری تبریز در مجموع از سال ۱۳۹۳ تاکنون ۱۸ تا ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الشعرا تبریز هزینه شده است؛ البته بر اساس برآورد سال ۱۳۹۷ مشاور شهرداری برای انجام طرح های عمرانی و تجهیز این مجموعه حدود ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
محمدپور یادآور شد: البته بر اساس برآوردهای سال جاری و مبادله اوراق خزانه برای مجموعه اقدامات عمرانی، تجهیز، آسیب زدایی و تکمیل یادمان مقبره الشعرا ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با اشاره به اینکه مدیریت اجرای طرح سامان دهی مقبره الشعرا تبریز به صورت هیئت امنایی انجام می شود، گفت: استاندار، معاون عمرانی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شهرداری، رئیس شورای شهر، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و فرمانداری شهرستان تبریز به ریاست استاندار اعضای هیئت امنا را تشکیل می دهند.
محمدپور همچنین در پاسخ به این سئوال که چرا به رغم اینکه مقبره الشعرا به عنوان کانون اول گردشگری آذربایجان شرقی محسوب می شود، از مزایا و اعتبارات رویداد تبریز ۲۰۱۸ بهره مند نشد، اظهار داشت: واقعیت این است که برای طرح ساماندهی مقبره الشعرا تبریز ۳۰ میلیارد تومان پیشنهاد و در ستاد استانی رویداد تبریز ۲۰۱۸ تصویب شد اما در نهایت این رقم حذف و این مجموعه تاریخی فرهنگی که شهریار شیرین سخن در آن مدفون است، از اعتبارات این رویداد بین المللی محروم شد.
************
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین گفت: مقبره الاشعرا اولویت اول گردشگری شمال غرب کشور و آذربایجان شرقی است و حق این بود که توجه بیشتری به این مجموعه فاخر ملی کشور شود و از محل بودجه تبریز ۲۰۱۸ اعتباری به این مجموعه فرهنگی- گردشگری اختصاص یابد.

همچنین ببینید

واردات لوازم خانگی ممنوع شد

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت گفت: در حوزه تولید ماشین لباس شویی ۵۸ …