بیت‌المقدس را نمی‌توان از مسلمانان جدا کرد

رئیس جمهور گفت: بیت المقدس را با بازی‌های سیاسی نمی‌توان از جمعیت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیونی مسلمانان جهان جدا کرد.
باشگاه خبرنگاران جوان- حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه حلول ماه مبارک رمضان، این ماه را ماه رحمت، برکت و مغفرت توصیف کرد و گفت: ماه رمضان همراه با رحمت‌های الهی، غفران و آمرزش الهی برای بندگان است و امیدوارم همه بتوانیم از این سفره الهی که در ماه رمضان برپا می‌شود، نهایت بهره را ببریم و در کنار سفره حق قرار بگیریم.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ماه رمضان ماه خودسازی، ایستادگی، سلامت جسم و تزکیه روح و ماه تلاوت و تدبیر در قرآن مجید و بهره‌مندی از لیالی قدر و ماه امام حسن مجتبی (ع) قهرمان صلح و امیر المؤمنین علی (ع) قهرمان صبر است.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به اینکه امسال ماه مبارک رمضان با دو حادثه مهم مواجه شده است، گفت: از یک طرف با بی‌تدبیری مقامات آمریکا سفارتخانه این کشور به بیت‌المقدس منتقل شد که برخلاف معاهدات گذشته و حتی قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی‌سازمان ملل است
ضمن اینکه چنین اقدامی‌چیزی نیست که به صلح و ثبات منطقه کمک کند.
روحانی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکا تصور می‌کنند با فشار بیشتر به ملت فلسطین می‌توانند آنان را از حق مشروع خودشان محروم کنند و مسلمانان جهان را از سرزمین خودشان یعنی بیت المقدس جدا سازند.
رئیس جمهور اظهار داشت: مسلمانان جهان مسجد الاقصی و بیت المقدس را به عنوان قبله اول خود می‌شناسند و مورد احترام همه مسلمانان است و مدفن انبیاء بزرگ الهی و مسجد انبیا الهی بوده است که در آنجا به عبادت پرداختند؛ لذا این سرزمین مقدس را با بازی‌های سیاسی نمی‌توان از جمعیت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیونی مسلمانان جهان جدا کرد.
روحانی گفت: مردم فلسطین ۷۰ سال مقاومت کرده اند و باز هم مقاومت خواهند کرد تا به حقوق مشروع خودشان دست یابند. اعمال و رفتار رژیم صهیونیستی همواره تجاوز، ظلم، ستم و کشتن بی‌گناهان بوده و در این چند روز ارتکاب چنین اعمالی آشکارتر شد و در روز نکبت همگان دیدند که صهیونیست‌ها ملت مظلوم و آزاده فلسطین را به خاک و خون کشیدند و ده‌ها نفر را شهید و هزاران نفر را مجروح کردند.
رئیس جمهور با اظهار تأسف از سکوت کشور‌های عربی و مسلمان در قبال جنایات صهیونیست‌ها، گفت: متأسفیم که برخی از کشور‌های عرب منطقه در قبال جنایات روز‌های اخیر صهیونیست‌ها سکوت کردند و برخی کشور‌های اسلامی‌نیز به سادگی از آن چشم‌پوشی نمودند و برخی دیگر نیز آن را دفاع مشروع لقب دادند. ملت فلسطین برای سرزمین خود می‌جنگند و جای تأسف است که برخی کشور‌های غربی به ناروا از اینگونه کلمات یعنی دفاع مشروع استفاده می‌کنند.
روحانی تصریح کرد: اینگونه اعمال تصمیم ملت فلسطین را برای مقاومت و ایستادگی بیشتر خواهد کرد و به مسلمانان جهان نیز نشان می‌دهد که در برابر رژیم صهیونیستی جز وحدت، اتحاد، فشار بیشتر و کمک به مردم فلسطین برای آزادی سرزمین‌شان راه دیگری وجود ندارد؛ چرا که رژیم صهیونیستی، رژیمی‌نیست که به اخلاق و حتی قوانین و مقررات بین‌المللی پایبند باشد و فقط زور را می‌فهمد.
رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی‌ایران همواره مدافع حقوق مردم فلسطین بوده و این راه را ادامه خواهد داد، گفت: ما همواره در مقابل متجاوزین و ظالمین خواهیم ایستاد و معتقدیم پیروزی نهایی از آن مظلومین و فلسطینیان خواهد بود.
روحانی خاطر نشان کرد: بدون تردید امسال روز قدس باشکوه‌تری در ایران و سایر کشور‌ها رقم خواهد خورد و جهانیان به رژیم صهیونیستی و سردمداران کاخ سفید نشان خواهند داد که راه غلط و اشتباهی انتخاب کرده اند و به فضل الهی این کار موجب وحدت و انسجام بیشتر دنیای اسلام و مقاومت بیشتر فلسطینی‌ها و ترجیح در گشایش امور مردم فلسطین خواهد شد.
رئیس جمهور به موضوع دوم یعنی برجام نیز اشاره کرد و گفت: ملت ایران همواره در برابر توطئه‌های دیگران و بویژه رژیم آمریکا استقامت، مقاومت و ایستادگی کرده و نشان دادند که در برابر فشار آن‌ها تسلیم نمی‌شوند و این ملت بزرگ را کسی نمی‌تواند به زانو درآورد.
روحانی با بیان اینکه امروز مسئله برجام و هسته‌ای باز هم زمینه و فرصت‌هایی دارد که مورد بحث و بررسی قرار بگیرد، خاطر نشان کرد: در مسئله هسته‌ای عده‌ای که آن طرف هستند، تصور می‌کنند با فشار، تحریم، تهدید و حتی نشان دادن علائم جنگ می‌توانند ملت ایران را تسلیم کنند، اما ایستادگی و مقاومت ملت ایران به خوبی نشان داد که این تفکر و راه، نادرست و غلط است.
رئیس جمهور اضافه کرد: در موضوع هسته‌ای عده‌ای هم تصور می‌کنند که مسایل جهانی و اموری که به نوعی در مجامع بین‌المللی و شورای امنیت مطرح شده را با سخنرانی، شعار و تحریک احساسات مردم می‌توان حل و فصل کرد که البته ثابت شده که این هم مسیر درست و دقیقی نیست.
روحانی گفت: دولت یازدهم از ابتدا بر این تفکر بود که این مسئله راه‌حل فنی و سیاسی دارد و می‌توان از طریق احترام به حقوق ملت ایران، مذاکره سیاسی بین کشور‌ها و با رسیدن به توافق از مسیر سیاسی و دیپلماتیک در این موضوع به نتیجه برسیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه در موضوع هسته‌ای به دنبال دو دستاورد اصلی بودیم، اظهار داشت: دستاورد اول احقاق حقوق ملت ایران بود. مطابق قطعنامه‌های سازمان ملل، غنی‌سازی ایران غیرقانونی اعلام شده بود که البته به هیچ وجه این موضوع را قبول نداریم، اما این مسئله به مستمسکی برای فشار به کشورمان تبدیل شده بود و لذا قصد داشتیم آن را از بین ببریم.
روحانی گفت: دستاورد و هدف دیگر رفع تحریم‌ها در راستای تأمین منافع ملی بود که در این راستا، اگر چه ممکن است از صد درصد خواسته‌های خود در عمل به ۸۰ درصد دست یافته باشیم، اما باید توجه داشت در مذاکره و تعامل با کشور‌های بزرگ غربی، معلوم است که مشکلاتی ایجاد می‌کنند. اما باید در ارزیابی دستاورد‌ها بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم در این صورت به خوبی مشخص می‌شود که ملت ایران چه کار بزرگی انجام داده است.
رئیس جمهور افزود: البته در این راه همیشه ملت ایران، حامی‌و پشتیبان بودند و مقام معظم رهبری رهنمود و ارشاد‌های لازم را داشته‌اند و همه با هم این کار بزرگ را به انجام رساندیم.
روحانی افزود: در یک چنین مسئله مهمی‌باید همه دست به دست هم بدهیم و ثابت کنید که وحدت داریم.

همچنین ببینید

شرایط فعلی بازار نیاز به نظارت جدی دارد

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد گزارش بررسی‌های خود در …