بیماری های پنهان دنیای امروزی را جدی بگیریم!-۱

۱۱

اینکه در دنیای امروز اسباب رفاه بیشتر شده و هر لحظه بر میزان آن افزوده می شود جای انکار ندارد ولی همین جذابیت ها
هزینه های سنگینی را بر دوش جامعه گذاشته است و به همان نسبت که تکنولوژی جدید تر وارد می شود معضلات غیر قابل تصوری را به همراه می آورد.از تغییر فرهنگ ها و آداب و رسوم گرفته تا شیوع ناهنجاری های اجتماعی .اما در این میان یک فاجعه در دل این
بی توجهی ها نهفته و آن خطراتی است که متوجه سلامتی افراد می شود. اختلالات روحی و روانی و بیماری هایی از این شاخه بخشی از آن است.
متاسفانه آن قدر سیاست‌زده شده ایم و بحث های آن برای ما جذاب شده است که مسائل واقعی مربوط به خود و خانواده مان را رها کرده و حتی در دنیای مجازی به دنبال هیاهو ی کاذب و حواشی آن هستیم .
و این موضوع سبب شده یک سری بیماری های خاموش ، بی سر و صدا وارد خانه ها شوند.این بیماری ها که بیشتر منشا عصبی دارند با افسردگی شروع می شوند وبه بیماری های صعب العلاجی نظیر آلزایمر،ام اس،انواع سرطان هاو بعضا متاسفانه به پدیده شوم خودکشی ختم می گردند.
برای درک بهتر از وضعیت این بیماری مرموز و خطرناک در جامعه امروز بهتر است نظر مسئولان و کارشناسان امر را دراین خصوص مرور کنیم.
دکتر سیدحسن هاشمی در نشست پیشگیری از رفتارهای پرخطر اجتماعی که با محوریت خودکشی برگزار شد، با بیان اینکه یکی از انگیزه‌های ما برای برگزاری جلسات این است که رسانه‌ها به موضوع سلامت روان توجه کنند، گفت: در این زمینه مشکلات قابل توجهی داریم و متاسفانه این مباحث هم از سوی مردم و هم از سوی مسئولان انکار می‌شود.
وی افزود: طبق آمارها ابتلا به بیماری‌های اعصاب و روان در کشور جدی است و این موضوع در برخی استان‌ها جدی‌تر است، اما از نظر فرهنگی مردم این تصور را در ذهن‌شان دارند که بیماران روان را زنجیر می‌کنند و به این صورت نگهداری می‌کنند. به همین دلیل ابتلا به اختلالات روانی را انکار می‌کنند، این در حالی است که اضطراب، افسردگی و… نیز جزو اختلالات روانپزشکی محسوب می‌شوند. بنابراین هرچقدر که درباره این مسائل بدون پرده‌پوشی با مردم صحبت شود، بیشتر کمک می‌کند.
هاشمی با بیان اینکه میزان افسردگی در کشور ما بالا است، گفت: ۱۲ درصد از جامعه ما دچار افسردگی هستند و این موضوع نیاز به درمان دارد. حال نشاط را هرچه می‌خواهید تعریف کنید، اما باید درباره اختلالات اعصاب و روان و سلامت روان جامعه صحبت شود و امیدواریم این بحث‌ها ادامه یابد. متاسفانه کشور ما آنقدر سیاست‌زده است که از مسائل واقعی آن غافلیم و درگیر حاشیه‌ها هستیم.
همچنین رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی با اشاره به اینکه افسردگی در جامعه افزایش یافته است، با هشدار نسبت به افزایش خودکشی به دلیل رشد صعودی افسردگی‌ها پیشنهاداتی را برای دو برابر نشدن خودکشی در کشور عنوان کرد.
سید کاظم ملکوتی اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده در کشور در خصوص خود کشی، باید عنوان کرد که افسردگی احتمال وقوع خودکشی را ۶ برابر ، اعتیاد و الکل ۳ برابر، بیکاری و سیگار ۲ برابر می‌کند.
ملکوتی با بیان اینکه در حال حاضر افسردگی در جامعه از ۵ درصد به ۱۱ درصد افزایش یافته است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که اگر اقدامات لازم را انجام ندهیم، خودکشی در سال‌های آینده دو برابر می‌شود.
به گفته وی، ارائه خدمات پیشگیرانه در پیشگیری و جلوگیری از وقوع خودکشی دارای اهمیت است و انجمن علمی پیشگیری از خودکشی این آمادگی را در جهت تعامل هر چه بیشتر با وزارت بهداشت و بهزیستی به منظور پیشگیری از وقوع خودکشی دارد.
رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی افزود: ارائه خدمات مشاوره و راه‌اندازی سامانه‌هایی در این زمینه جهت کاهش خودکشی بسیار مؤثر بوده و لازم است با ارتباط بین‌بخشی با دستگاه‌ها مانع از بروز خودکشی در کشور شویم.
همچنین رسولیان ، روانپزشک بر ضرورت ترویج امید و آینده ای مثبت با وجود همه مشکلات اجتماعی تاکید کرد و افزود: تقویت ارتباطات بین فردی و مثبت گرایی می تواند از اقدام به خودکشی جلوگیری کند.
علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در هم اندیشی بررسی پیشگیری از اقدامات پرخطر در رفتارهای اجتماعی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر در حوزه بیماری‌های واگیر و کاهش آن اظهار داشت: همچنان آسیب‌های اجتماعی به دلیل چند بخشی بودن آنطور که شایسته بوده مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت موضوعاتی مثل فقر، بیماری، اعتیاد، طلاق و کودکان خیابانی را از جمله آسیب‌های اجتماعی جوامع امروز برشمرد و گفت: خودکشی به نوعی خشونت علیه خود است.
از سویی کارشناسان حوزه آسیب های اجتماعی نظرات متفاوتی در خصوص عوامل ناهنجاری در جامعه دارند. گروهی افسردگی و اختلالات روانی را عامل اصلی معرفی کرده و گروهی فاصله طبقاتی، رانت خواری و رژه ثروتمندان را عامل آن دانستند
سید احمدجلیلی، روانپزشک و مشاور سازمان بهداشت جهانی در حوزه روانپزشکی در این نشست گفت: خودکشی بیشتر در بین افرادی مشاهده می‌شود که دچار افسردگی درمان نشده یا مقاوم به درمان هستند.
وی افزود: خودکشی هم خود یک معضل اجتماعی مهم است و هم نشانه وجود آسیب های اجتماعی متعدد و شدید در یک جامعه است و البته صحبت کردن درباره آن در رسانه ها کار پیچیده‌ای است و گاهی شاید به مصلحت نباشد زیرا بیان این مسئله در جامعه ممکن است خود اثر فزاینده داشته باشد و انگیزه خودکشی را در برخی افراد تقویت کند.
ادامه دارد
الناز فخر مظلومی-کارشناس ارشد جامعه شناسی

همچنین ببینید

لباس محلی درآذربایجان شرقی،زیبا اما کم رونق

لباس های محلی مشخصه و نماد فرهنگ، تاریخ، هویت و شناسنامه هر منطقه است که …