بی‌اعتباری جهانی آمریکا

این روزها دکتر حسن روحانی در مخمصه بدی گرفتار آمده و برجامی که قرار بود ماحصلی شیرین و افتخارآفرین برای دوران ریاست جمهوری‌اش باشد، به کابوسی وحشتناک برای وی تبدیل شده است.
شاید اقدام متقابل و احساسی در برابر تمدید تحریم ها به مدت ده سال، عملا تیر خلاص را بر پیکر برجام خواهد زد.
البته از دکتر روحانی توقع تصمیم و اقدام احساسی نمی‌رود. اگر تحلیلی را که نقض برجام از سوی آمریکا را موجب دودستگی کشورهای غربی و محرز شدن حق ایران می‌داند مبنا قرار دهیم، مطمئنا آمریکا توان ایجاد اجماعی جهانی علیه ایران را از دست خواهد داد و حرکتی که در نقض ماحصل ماه‌ها مذاکره فشرده، صورت داده قطعاً در ذهن کشورهای اروپایی خواهد ماند و این مسئله موجب تغییر رویه آنها در روابط با آمریکا خواهد شد.
سنای آمریکا با ۹۹ رای موافق بدون حتی یک رای مخالف این تحریم‌ها را تصویب کرد و برای برجام و تلاش ایران برای حل مسالمت‌آمیز مسئله هسته‌ای ارزشی قائل نشد.
در مقابل این تصمیم نمایندگان سنای آمریکا باید به آنها یادآور شد: وقتی فروش هواپیمای مسافربری را به ایران ممنوع می‌کنید مستقیماً با مردم ایران
وارد جنگ می‌شوید و شعار تاریخی «مرگ بر آمریکا» از رای شما برای به زانو درآوردن این ملت ناشی می‌شود.
سیاست خارجه آمریکا تا به امروز برای ملت ایران چیزی جز بدبختی و مصیبت به ارمغان نیاورده است و حالا مشخصا با آمریکایی که به هیچ دیپلماسی اعتقاد ندارد روبرو هستیم.
امروز شاهد چرخش موضع تمام دست‌اندرکاران و معماران برجام به سمت مقابله سخت با زیاده‌خواهی‌های آمریکا حتی به قیمت لغو معاهده هستیم.
در این مقطع زمانی بهترین و کم هزینه‌ترین اقدام، مقابله‌ای این‌چنینی است که با اقدامی منطقه‌ای خارج از توافقات برجام به بدعهدی اخیر آمریکا پاسخ داد و با شکایت به مراجع قانونی مندرج در برجام، منتظر عکس‌العمل‌های روسیه و چین و کشورهای اروپایی بود.
مسلماً حداقل نتیجه‌ای که دستگیر ما خواهد شد بی‌اعتباری دولت آمریکا در جهان است.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …