بی‏توجهی به اطلاعات هواشناسی منجر به آلودگی هوا می‏شود

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان این‌که ۱۲۰ ایستگاه هواشناسی در آذربایجان شرقی مستقر هست، گفت: ایستگاه‌های هواشناسی از جمله ایستگاه فرودگاه، کشاورزی و جاده‌ای و غیره در استان پایش جوی استان را انجام می‌دهند.
ایسنا- علی دولتی مهر، پایش، پردازش، تحلیل، صدور پیش بینی‌ها و اطلاع رسانی را بخشی از وظایف اداره کل هواشناسی عنوان کرد و گفت: اگر اطلاع رسانی‌های هواشناسی به موقع انجام شود، قطعا بازخوردگیری نیز مطلوب خواهد شد، در بخش بازخوردگیری طبق نظرسنجی، توانسته‌ایم بالای ۷۰ درصد از اعتماد مردم را به خود جلب کنیم و از این پس نیز نسبت به شفاف سازی بیشتر و عملکرد مطلوب تلاش خواهیم کرد.
وی با اشاره به این‌که اکنون اطلاعیه‌ها و توصیه‌های هواشناسی برای سایر مسئولان دستگاه‌های اجرایی تصمیم ساز شده است، خاطرنشان کرد:
اگر در گذشته به اطلاعات هواشناسی در کشور توجه می‌شد، قطعا اکنون چنین آلودگی‌هایی در کلانشهرها رخ نمی‌داد.
وی با بیان این‌که مناطق کور در استان بسیار زیاد بوده و باید ایستگاه‌های هواشناسی در آن‌ها راه اندازی شود، گفت: تمامی پارامترهای جوی باید در استان انجام شود، در حال حاضر برخی از ایستگاه‌های هواشناسی در استان کامل نیست، با تامین بودجه می‌توان ایستگاه‌ها را برای پایش تمامی پارامترهای جوی تجهیز کرد.
وی به راه اندازی و نصب رادار هواشناسی در آذربایجان شرقی برای اولین بار در کشور اشاره کرد و گفت: رادار هواشناسی در استان همواره نیاز به بروز رسانی دارد، در وضعیت تحریم، برای تجهیز هر استان به یک رادار، حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، با بروز رسانی رادار، شناسایی و ورود پدیده‌ها در مناطق به راحتی انجام خواهد شد.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان این‌که ارتقا و توسعه کیفیت ایستگاه‌ها، شبکه پایش جزئی از برنامه توسعه ششم است و تلاش می‌کنیم شبکه‌ پایش استان را توسعه ‌دهیم، گفت: طی چند ماه اخیر زیرساخت‌های لازم برای راه اندازی ایستگاه هواشناسی در دو شهرستان آذرشهر و هوراند فراهم شده است، مقرر شده بود این دو ایستگاه هواشناسی را در هفته‌ دولت به بهره برداری برسانیم ولی چون هنوز اعتبار سال ۹۸ اعلام نشده، راه اندازی آن زمان‌بر خواهد شد، قطعا این دو ایستگاه را قبل از آغاز دهه‌ی فجر در سال ۹۸، به طور کامل به بهره برداری خواهیم رساند.
دولتی مهر، بیان کرد: با توجه به این‌که ارتباط اداره کل هواشناسی با مجموعه دستگاه‌های اجرایی بسیار کم بود، تفاهم نامه‌هایی از سوی اداره کل هواشناسی استان با دانشگاه تبریز و دانشگاه آزاد تبریز در راستای بحث‌های تغییر اقلیم و سازگاری با اقلیم، امضا شده است.
وی با بیان این‌که وقوع سیل اخیر در کشور خسارات زیادی به مردم وارد کرد، گفت: بعد از سیل اخیر، سران سه قوه نیز حمایت خود را نسبت به ارتقای سیستم‌های هواشناسی در کشور اعلام کردند، متاسفانه بحث‌های هواشناسی در کشورجزو هزینه‌ها محسوب می‌شود در حالی‌که هرچقدر اعتبار برای آن هزینه شود، نوعی سرمایه گذاری است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان این‌که امروزه بحث هواشناسی وارد زندگی مردم شده و به عنوان نهاده‌ در زندگی کشاورزان محسوب می‌شود، گفت: بحث اطلاع جوی یکی از اصلی‌ترین بخش زندگی کشاورزان شده است، خانواده‌ها نیز پیگیر بحث هواشناسی هستند و گسترش دغدغه‌ی مردم و به ویژه کشاورزان در بحث انجام اقدامات کشاورزی، مسئولیت و پاسخگویی سازمان هواشناسی را نیز زیاد می‎کند.
دولتی مهر افزود: راه اندازی سامانه هشدار وقوع سیل نیز جزو طرح‌های ملی است و اجرای این طرح به صورت بومی در استان‌های سیل خیز نیز مستلزم تامین اعتبارکافی است.
دولتی مهربا بیان این‌که بارش ۱۰ میلی متری منجر به وقوع سیل نمی‌شود، افزود: شرایط محیطی مناطق و شهرها و نابودی منابع طبیعی، باعث وقوع سیل در شهرها شده است.
وی با بیان این‌که امسال وضعیت بارش در استان مطلوب بوده است، گفت: میزان بارش‌ها در استان تقریبا متناسب با میزان بارش سال گذشته بوده است ولی بارش در مناطق شمالی استان از جمله اهر، کلیبرو خداآفرین نسبت به گذشته بالای ۲۰ درصد کاهش یافته است.

همچنین ببینید

توسعه ترانزیت شمال به جنوب و شرق به غرب تحولی بزرگ در منطقه است

رئیس جمهور، حمل و نقل را از پایه ها و ارکان جهش تولید، توسعه کشور …