تأمین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام در اولویت قرار دارد

بازگشت بیش از  ۱۷۰۰ واحد تولیدی به چرخه تولید

وزیر صمت گفت: ماموریت ما ایجاد ۲۶۵ هزار شغل در سال گذشته بود که از برنامه جلو هستیم و بیش از ۴۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد.
باشگاه خبرنگاران جوان- رضا رحمانی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به سرفصل برنامه‌های امسال این وزارتخانه، بیان کرد: تکمیل و راه اندازی واحد‌های تولیدی نیمه تمام با پیشرفت کاری بالای ۶۰ درصد، نوسازی و بهسازی واحد‌ها و اشتغالزایی در صنوف تولیدی را در کنار تعمیق ساخت داخل و رونق تولید دنبال می‌کنیم و در دستور کار داریم.
وی با اعلام اینکه در سال گذشته یک هزار و ۷۲۶ واحد تولیدی احیا و به چرخه تولید بازگشت، تصریح کرد: همچنین در زمینه ایجاد و توسعه خوشه‌های صنعتی توانستیم ۵۴ خوشه کسب و کار روستایی را توسعه دهیم و فعالیت‌ها را هم بر اساس رشته و هم بر اساس
استان تقسیم و تفکیک کردیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی ماموریت‌های دیگر این وزارت در سال گذشته، افزود: ماموریت ما ایجاد ۲۶۵ هزار شغل در سال گذشته بوده است که توانستیم بیش از ۴۰۰ هزار شغل در کشور به وجود آوریم.
رحمانی با تاکید بر اینکه به دنبال راهکار‌های جدید تأمین مالی برای طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام هستیم، گفت: در جهت تسهیل و رفع موانع تولید، سال گذشته زمان صدور مجوز‌ها برای ورود سرمایه گذاران به عرصه تولید را به ۴.۳ روز کاهش دادیم و امسال این مهم جزو اولویت‌های کاری ما خواهد بود.
وی اضافه کرد: در حوزه بهبود فضای کسب و کار، آن بخشی که مربوط به وزارت صمت است جزو برنامه‌های ۷ گانه مان است و در دستور کار امسال نیز به صورت ویژه قرار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: توجه به یکپارچه سازی در ارایه خدمات داریم و همین هفته گذشته از سه سامانه الکترونیکی جدید رونمایی کردیم.
رحمانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تسهیل تجارت فرا مرزی نیز گفت: رتبه کشورمان در حوزه فضای کسب و کار و تجارت فرامرزی بهبود یافته است و در بخش تنقیح قوانین نیز اولین وزارتخانه‌ای هستیم که کار را به اتمام رسانده است.
وی در خصوص موضوع به کارگیری بازنشسته‌ها نیز بیان کرد: به قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها نگاه ویژه‌ای داریم و اجرای این قانون را نیز به صورت جدی پیگیری می‌کنیم و هیچ ملاحظه‌ای در این بخش نداریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص خودروسازان نیز اضافه کرد: به اجرای تمامی تعهدات خودروسازان پایبند بوده و هستیم و در این راستا اقدامات خوبی نیز انجام شده است.
رحمانی با بیان اینکه وضعیت تولید خودرو بهتر شده است، گفت: از خودروسازان به صورت هفتگی گزارش گرفته می‌شود و خودروسازان موظف هستند که آمار تولید، تعهدات و مقایسه با هفته‌های قبل، گزارش خودرو‌های ناقص (کف پارکینگ)، واگذاری اموال غیرتولیدی و همچنین اقدامات انجام شده در خصوص روند ساخت داخل را ارایه دهند.
گفتنی است در این نشست چند تن از نمایندگان سوالات خود را از وزیر صمت مطرح کردند و رحمانی در فضایی تعاملی به پرسش‌های نمایندگان پاسخ داد.

همچنین ببینید

واردات لوازم خانگی ممنوع شد

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت گفت: در حوزه تولید ماشین لباس شویی ۵۸ …