تابستان خود را چگونه گذراندید؟!

بزودی امتحانات دانش‌آموزان به پایان می‌رسد و تعطیلات تابستانی آنها آغاز می‌شود.
تعطیلات تابستانی دغدغه بسیاری از خانواده‌ها است.
آنها هر سال در آغاز تابستان با این پرسش مواجه می‌شوند که «اوقات فراغت فرزندان خود را چگونه پرکنیم؟» پاسخ به این پرسش از آن رو مشکل است که پرکردن اوقات فراغت فرزندان باید به گونه‌ای باشد که اولاً مایه سرگرمی و تفریح آنها شود، ثانیاً بر دانش و تجربه آنها بیفزاید و ثالثاً هزینه این کار در حد توان خانواده باشد.
از طرف دیگر تابستان فرصت خوبی برای کسانی است که شغلی مرتبط با اوقات فراغت کودکان و نوجوانان دارند.
صاحبان آموزشگاه‌های هنری یا فنی- حرفه‌ای و کسانی که به طور انفرادی به تعلیم مهارت‌های هنری یا فنی یا ورزشی می‌پردازند در این زمره هستند.
با آغاز تابستان این عده دست به تبلیغات می‌زنند و خانواده‌ها را تشویق می‌کنند که اوقات فراغت فرزندان خود را به آنها بسپارند.
از این رو در تابستان بازار کلاس‌های زبان خارجی، موسیقی، نقاشی، خوشنویسی، ورزشى و … بسیار داغ می‌شود.
متاسفانه بسیارند به اصطلاح کلاس‌هایی که از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیستند و ثبت‌نام در این کلاس‌ها به اتلاف وقت دانش‌آموز و هدررفت هزینه خانواده می‌انجامد.
به نظر می‌رسد مداخله دولت و بویژه وزارت آموزش و پرورش در این موضوع ضروری است. وزارت آموزش و پرورش می‌تواند با استفاده از امکانات خود به تشکیل کلاس‌های مختلف، با کیفیت بالا و هزینه پایین اقدام کند تا فرزندان خانواده‌های کم‌ درآمد نیز از تابستان خود لذت ببرند.
امیدواریم از این پس، اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در تابستان‌ها به هدر نرود و آنها وقتی که در پاییز بعد به مدرسه باز می‌گردند، برای موضوع تکراری «تابستان خود را چگونه گذراندید؟» انشاهایی متفاوت با سال‌های قبل بنویسند. انشاهایی مملو از خاطره‌ها و تجربه‌های جدید و آرزوهای بزرگ.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …