تامین نقدینگی واحدهای تولیدی در دستور کار ویژه قرار گیرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته در حوزه ساخت داخل حدود ۴/۳ میلیارد دلار داخلی سازی انجام دادیم که امسال هم ادامه دارد و مدیریت واردات برجسته‌تر می شود.
باشگاه خبرنگاران جوان- رضا رحمانی تصریح کرد: با وجود همه مشکلات و تحریم‌ها با برنامه ریزی صورت گرفته و همت جهادی همه همکاران، با اعلام بانک مرکزی سال گذشته از رشد منفی به رشد هفت درصدی در صنعت رسیدیم. این رشد در سه ماهه چهارم پارسال هم البته بیشتر شد. جواز تاسیس صنعتی در سال ۹۸ حدود ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشت که نشانگر روحیه و امید مردم به تولید است. با صدور پروانه‌های بهره برداری برای این جواز‌ها بیش از ۱۰۷ هزار نفر مشغول به کار شدند.
رحمانی گفت: شاخص‌های مثبت در صدور جواز تاسیس و پروانه‌های بهره برداری، نشانگر روند مثبت تولید و تجارت، علیرغم همه مشکلات و تنگنا‌ها و تحریم‌ها بوده است. در سال ۹۸، صادرات کشور به لحاظ وزنی ۱۴.۲ درصد افزایش پیدا کرد.
وی افزود: بیش از دو سوم کالا‌های منتخب صنعتی و معدنی دارای تولید افزایشی بوده است. با تامین منابع مالی برای نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، روند مثبت افزایشی در حوزه تولید این خودرو‌ها را شاهد خواهیم بود.
این مقام مسئول با بیان اینکه در صنایع مادر، روند تولید افزایشی بوده است گفت: در تاریخ مس، پارسال بیشترین تولید را داشتیم و رکورد زدیم و برای اولین بار نیز صادرات مس دو برابر شده است. تامین نقدینگی واحد‌های تولیدی از مهمترین مواردی است که باید به صورت ویژه در دستور کار واقع شود.
وزیر صمت بیان کرد: در مجموع ۳۳ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات رونق تولید تسهیلات به واحد‌ها پرداخت شده است. در تبصره ماده ۱۸ نیازمند نگاه ویژه برای تامین مناسب منابع هستیم.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۱ درصد منابع بانکی به بخش صنعت و معدن اختصاص پیدا کرد که این میزان باید افزایش یابد. برای سال ۱۳۹۹ برای بخش صنعت و صنایع معدنی، حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم داریم و سرمایه ثابت مورد نیاز ۷۵ هزار میلیارد تومان است.
وزیر صمت گفت: نسبت تسهیلات پرداختی به بخش تولید از ۷۶ درصد به ۵۶ درصد رسیده است که کاهشی بوده و این میزان باید افزایش و ارتقا یابد.
وی تاکید کرد: مدیریت واردات را امسال برجسته‌تر می‌کنیم، پارسال میانگین واردات ۲۲ درصد کاهش یافت و واردات کالا‌های مصرفی نیز ۳۱ درصد کاهشی بوده است.
وزیر صمت تاکید کرد: بیش از ۶۰ درصد مالیات کشور را بخش صنعت می‌پردازد. سرمایه ثابت مورد نیاز سال ۹۹ در بخش صنعت ۷۵ هزار میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: برای تامین نقدینگی واحد‌های تولیدی به سمت روش‌های نوین رفتیم، گام‌های خوبی برداشته شد و از بازار سرمایه کمک‌های خوبی گرفتیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: سال گذشته در حوزه ساخت داخل حدود ۴۰/۳ میلیارد دلار داخلی سازی انجام دادیم. داخلی سازی حدود ۳ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار را امسال داریم و مابقی ۱۰ میلیارد دلار برنامه هدف گذاری شده تا افق ۱۴۰۰ سال بعد انجام می‌شود.
وی افزود: در حوزه یخچال و فریزر، دو هزار و ۳۰۰ دستگاه توان تولید داریم و سال گذشته ۹۰۰ هزار دستگاه تولید داشتیم و حجم تولید ۴۰ درصدی را به ۵۰ درصد رساندیم.
وزیر صمت بیان کرد: در حوزه‌هایی مانند شیرینی و شکلات بیش از سه چهارم ظرفیت خالی داریم، در این حوزه با فعالسازی ظرفیت‌های خالی صادرات نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی و نقدینگی برای احیای ۲۲۰۰ واحد نیاز داریم.
وی ادامه داد: برای خودکفایی، پارسال گام‌های خوبی برداشتیم، در حوزه الکترود گرافیتی که وابستگی وجود داشت، اقدامات مهمی انجام دادیم و در گام اول به سمت تامین و در گام دوم به سمت داخلی سازی به کمک خود تولیدکنندگان رفتیم.
رحمانی بیان کرد: در حوزه آلومینیوم، با افتتاح آلومینیوم جنوب ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت آلومینیوم اضافه می‌شود.طرح آلومینای سراب در حال پیگیری جدی است که به خودکفایی در این صنعت کمک می‌کند.
وزیر صمت ادامه داد: در حوزه لاستیک سنگین چهار واحد در حال انجام است و بین ۹ تا ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که یک واحد بزرگ را نیز سال گذشته در اردبیل افتتاح کردیم.
وی افزود: یکی از وابستگی‌های ما انواع پارچه به ویژه پارچه چادر مشکی است که برنامه‌های خودکفایی در این حوزه داریم.یکی از واحد‌های این حوزه با سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان حدود ۳۰ میلیون متر مربع به ظرفیت این حوزه اضافه می‌کند.
رحمانی تاکید کرد: حوزه معدن از حوزه‌های تاثیرگذار است، منابع خدادادی معدنی ظرفیت‌های خوبی بوجود آورده است و امسال برنامه‌های ویژه‌ای در این بخش داریم.
وی بیان کرد: امیدواریم بعد از اتمام کرونا بتوانیم رونمایی از خودرو‌های جدید را داشته باشیم.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …