تبریز هوای پاک می خواهد

آلودگی هوای تبریز وارد دومین هفته خود شد. شهری که روزگاری با هوای تمیزش شهرت داشت اکنون به یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران بدل شده است.
آلودگی هوا البته مختص تبریز یا ایران نیست. امروزه اکثر نقاط جهان گرفتار این معضل هستند. آمارها حاکی از آن است که سالانه سه میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و جالب است که ۹۰ درصد این افراد شهروندان کشورهای توسعه یافته هستند.
بنابر آنچه گفته شد مقابله با آلودگی هوا نیازمند برنامه‌ریزی‌های درازمدت در سطح جهان است. اما بدیهی است که نمی‌توان دست روی دست گذاشت و منتظر اقدامات دیگران شد. ما در شهر خود می‌توانیم با اتخاذ تدابیری این آلودگی را تا حد امکان کاهش دهیم.
مسلم است که عامل اصلی آلودگی هوا وسایل نقلیه موتوری و کارخانه‌ها می  باشند. با توجه به این موضوع شاید کوتاه‌ترین راه حلی که می‌توان ارائه داد اجرای طرح زوج و فرد برای خودروهای شخصی است. اجرای این طرح علاوه بر اینکه از سنگینی بار ترافیک می‌کاهد در کاهش آلودگی هوا نیز می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.
جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده که از عوامل اصلی آلودگی هوا در شهر هستند اقدامی بجا در جهت کاهش آلودگی هوا می‌باشد ولی شواهد نشان می‌دهد که این اقدام برای شهر تبریز کافی نبوده است.
از طرف دیگر مردم نیز باید خود را از هوای آلوده دور نگه دارند. اجتناب از تردد در محدوده مرکزی شهر برای کاهش حجم ترافیک آلودگی هوا در این نقطه شهر، استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای خودرو شخصی، محدود کردن بازی کودکان در فضای باز و منع سالمندان از خروج از خانه از جمله اقداماتی است که می‌توان در روزهای آلوده انجام داد.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …