تبریز ۲۰۱۸ آغازی برای درآمدزایی عشایر است

استاندار آذربایجان شرقی در اختتامیه گردهمایی مدیران کل امور عشایر کشور اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی آماده میزبانی جلسات گردهمایی مدیران عشایر جهت ارتقای خدمات بهتر به عشایر است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل عشایر استان آذربایجان شرقی- اسماعیل جبارزاده با اشاره به اینکه در دولت یازدهم به دلیل محدودیت منابع مالی خدمات مناسبی به عشایر ارائه نگردید، اظهار امیدواری کرد که در دولت دوازدهم رفع مشکلات آنها در اولویت قرار می گیرد.
وی با تاکید به محدودیت منابع در استان آذربایجان شرقی برای اخذ منابع رفاهی عشایر، گفت: مشکلات هر دستگاه، مشکل همه دستگاه ها است ولی این محدودیت ها هیچ گاه ما را از خدمت رسانی به این قشر زحمت کش باز نمی دارد.
جبارزاده درمورد آموزش فرزندان عشایر در استان، اعلام کرد: ۱۰۰ درصد عشایر استان آذربایجان شرقی در مقطع ابتدایی پوشش کامل شده و این در حالی است که ۱۶۴ مدرسه تک دانش آموزی با یک معلم در استان داریم.
وی افزود: هیچ گاه دانش آموزی در استان آذربایجان شرقی مشکل معلم و مدرسه نداشته و اجازه محرومیت دانش آموزی از تحصیل در استان را نخواهیم داد.
جبارزاده با بیان اینکه امید است خدمات بهتر در ابعاد دیگر برای عشایر ارائه شود، گفت: برخی مسئولان فکر می کنند منظور از خدمت به عشایر، اسکان و تثبیت آنها است در حالی که این خلاف روند طبیعی زندگی عشایر می باشد.
وی افزود: اینکه عشایر را از ییلاق و قشلاق جمع کرده و برایشان شهرک بسازیم یعنی آنها را نابود کرده ایم.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اکثر مردم ایران و سایر گردشگران با زندگی و فرهنگ عشایرآشنا نیستند، گفت: دو درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی را عشایر تشکیل داده ولی اگر از مردم توانایی آنها را بپرسیم فقط در لبنیات ختم می کنند.
جبارزاده گفت: تبریز ۲۰۱۸ می تواند آغاز خوبی برای درآمدزایی عشایر باشد و می توانیم آن را جزء مصوبات ملی آن قرار دهیم.
وی با ابراز تاسف از اینکه حاصل زحمات عشایر به واسطه دلال ها مورد استفاده و سواستفاده قرار می گیرد، گفت: ورنی استان آذربایجان شرقی در تهران به قیمت گزاف فروخته می شود ولی از تولید کننده به قیمت بسیار کم می خرند.
وی با ارائه پیشنهادی در خصوص استفاده از سیستم مدرن تجارت در عرضه محصولات عشایر، گفت: می توان خدمات و تولیدات و محصولات عشایر را از طریق تکنولوژی های جدید دنیا به فروش برسانیم تا فصل جدیدی در بحث جدید محصولات درجه یک تولیدات عشایر باز کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی به برپایی نمایشگاه فرش و صنایع دستی در تبریز اشاره کرد و افزود: از تمام مدیران حاضر در این گردهمایی درخواست داریم از این نمایشگاه بازدید کنند و با تنوع صنایع دستی عشایر و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی آشنا شوند.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …