تحریم جهانی انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

کشورهای جهان مراسمی را که رژیم صهیونیستی برای انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی برگزار کرد تحریم کردند.
پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر – نسخه اینترنتی روزنامه هاآرتص اذعان کرد: ۵۴ کشور از ۸۶ کشوری که در فلسطین اشغالی سفارت دارند، مراسم انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس را تحریم کردند و با وجودی که رژیم صهیونیستی از آنان دعوت به عمل آورده است، در آن مراسم شرکت نخواهند کرد.
پایگاه اینترنتی روزنامه هاآرتص ضمن اذعان به این که اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهایی مانند روسیه، مصر و مکزیک مراسم انتقال سفارت آمریکا از تل آویو
به شهر قدس را تحریم کرده اند و در آن شرکت نخواهند کرد ، نام ۳۲ کشوری را که سفرای آن اعلام کرده اند در آن مراسم شرکت خواهند کرد، به شرح ذیل فهرست کرده است:
آلبانی- آنگولا- اتریش- کامرون- کنگو- جمهوری دمکراتیک کنگو- ساحل عاج- جمهوری چک- جمهوری دومینیکن- السالوادور- اتیوپی- گرجستان- گواتمالا- هندوراس- مجارستان- کنیا- مقدونیه- نیجریه- میانمار- پاناما- پرو- فیلیپین- رومانی- رواندا- صربستان- سودان جنوبی- تایلند- اوکراین- ویتنام- پاراگوئه- تانزانیا- زامبیا.
هاآرتص افزود: هیئت آمریکایی به ریاست جان سالیوان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و با حضور استیو منوچین وزیر خزانه داری این کشور و همچنین ۱۲ عضو کنگره آمریکا در این مراسم شرکت خواهند کرد. همچنین همه اعضای کابینه اسرائیل و رئیس کنست (پارلمان اسرائیل) در این مراسم حضور می یابند.
این منبع اعلام کرده بود: از ۸۶ سفیر کشورهای خارجی که در اسرائیل حضور دارند و برایشان دعوتنامه به منظور شرکت در مراسم یاد شده ارسال شده بود، فقط سفرای ۳۲ کشور نامبرده، پاسخ مثبت داده اند.
شایان ذکر است که این مراسم را رژیم صهیونیستی برگزار کرد. این در حالی است که در مراسمی که آمریکا خودش در مقر سفارت جدید خود در شهر قدس برگزار کرده بود، از هیچ یک از سفرای خارجیِ حاضر در اسرائیل دعوت به عمل نیاورد تا معلوم نشود چه کشورهایی آن مراسم را تحریم خواهند کرد و فقط از مقامات ارشد اسرائیلی برای حضور در سفارت جدید آمریکا در شهر قدس (اشغالی) دعوت کرده بود.
هارآرتص نوشت: عرب های اسرائیلی و همچنین فلسطینیان ساکن شرق قدس علیه انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس- که چند روز پیش از روز نکبت برگزار شد- تظاهرات کردند.
همچنین رژیم صهیونیستی همزمان با هفتادمین سالروز تشکیل این رژیم جعلی  ، موسوم به روز نکبت ، از بیم خشم فلسطینیان ، با استقرار هزاران نظامی ، تک تیراندازان و تجهیزات جنگی در قدس و مرزهای غزه و کرانه باختری، سرزمین های اشغالی را به پادگان نظامی تبدیل کرده بودند.
فلسطینیان در تظاهراتی میلیونی بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و کاشانه خود تاکید و انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را محکوم کردند. این تظاهرات با مقابله نظامی رژیم صهیونیستی روبرو شد.
در این روز بر اثر تیراندازی نظامیان رژیم اشغالگر قدس ده‌ها فلسطینی شهید و مجروح شدند.
همچنین جنبش های جهاد اسلامی و حماس نیز هر گونه اقدام برای انتقال سفارت امریکا به قدس شریف را فاقد مشروعیت دانستند و بر اقدام ملت فلسطین برای آزادی کل اراضی اشغالی به ویژه بیت المقدس تأکید کردند.
در همین راستا خبرگزاری مهر گزارش کرد: عضو کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی، خواستار تحریم کالاهای آمریکایی و صهیونیستی توسط پارلمان کشورهای اسلامی شد.
مصطفی کواکبیان در نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی، اظهار داشت: کشورهای اسلامی در خصوص اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس مخالفت شدید کردند، اما رئیس جمهور آمریکا «روز نکبت» را موعدی برای عملیاتی کردن تصمیم خود تعیین کرد و رژیم منحوس صهیونیستی نیز اقدامات جنایتکارانه ای علیه فلسطینیان انجام داد.
وی با بیان اینکه آمریکا از تصویب قطعنامه اخیر در شورای امنیت در محکومیت جنایت های ارتش رژیم صهیونیستی بر ضد تظاهرکنندگان فلسطینی در نوار غزه ممانعت به عمل آورد، اظهار داشت: مجموعه اقدامات اخیر این رژیم و آمریکا موجودیت حقیقی و تاریخی فلسطین و قدس و اسلام را نشانه گرفته لذا این شرایط حساس ایجاب می کند کشورهای اسلامی با وحدت راهکارهای عملی در پیش بگیرند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به قانون‌های نژادپرستانه پارلمان رژیم صهیونیستی، عنوان کرد: تصمیم رئیس جمهور آمریکا نیز نقض آشکار قطعنامه ها و قوانین حقوق بشر در سازمان ملل است که آن را به شدت محکوم می کنیم.
کواکبیان اظهار داشت: در پارلمان های خود برای تحریم کالاهای آمریکا و رژیم صهیونیستی باید قوانینی به تصویب برسانیم.
وی اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی را خلاف امنیت و ثبات منطقه دانست و افزود: امنیت و ثبات منطقه و کشورهای اسلامی برای ما اهمیت دارد و هیچ کس حق ندارد ملت فلسطین و جهان اسلام را مورد تحمیل قرار دهد.

همچنین ببینید

شرایط فعلی بازار نیاز به نظارت جدی دارد

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد گزارش بررسی‌های خود در …