تحقق صلح و دوستی، وعده الهی است

رئیس جمهور در اجلاس اسلامی کوالالامپور با برشمردن چالش‌های نوظهور جهان اسلام گفت: چالش‌های فرهنگی و هویتی، چالش‌های امنیتی، چالش‌های توسعه نیافتگی و چالش‌های اقتصادی از جمله آنهاست.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر- حسن روحانی افزود: اگر ما به ظرفیت‌های ملی و اسلامی خود برگردیم و به قدرت‌های درونی خود اتکا کنیم، می‌توانیم تمام چالش‌هایی را که برشمردم به فرصت‌رشد و ارتقا تبدیل کنیم.

رئیس جمهور گفت: دین اسلام به عنوان رکنِ هویت‌بخش در میان مسلمانان، مردم به عنوان مهم‌ترین منبع قدرت، علم و فناوری و همکاری و تعامل میان کشور‌های اسلامی از جمله ظرفیت‌هایی است که با به کار گیری آن‌ها بسیاری از عقب ماندگی‌های موجود جبران می‌شود و زمینه‌های سلطه دیگران از بین می‌رود.

روحانی گفت: ایران پس از انقلاب اسلامی سه موج سهمناک را با سرافرازی پشتِ سرگذاشته است.

رئیس جمهور موضوع فلسطین را همچنان مسئله اصلی جهان اسلام دانست و گفت: غفلت از آن و پرداختن به مسائل فرعی و تفرقه‌افکنانه یک انحراف بزرگ خواهد بود، فلسطین راه مقاومت را برگزیده‌است و در این مسیر از پشتیبانی ملت‌های مسلمان برخوردار است.

وی با بیان اینکه بحران‌های متعدد در منطقه خاورمیانه، به خصوص در یمن، افغانستان، سوریه، لیبی و لبنان از مصادیق بارز سیاست‌های غیر مسئولانه و تفرقه‌افکنانه هستند افزود: برای حل مشکلات درون جهان اسلام باید بستر‌های لازم برای گفتگو و تعامل از طریق رواداری نسبت به اندیشه‌های مختلف اسلامی و احترام به حاکمیت‌های ملی فراهم شود.

رئیس جمهور گفت: اینجانب به سهم خود ابتکار «جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی» و نیز طرح «صلح هرمز» را در اجلاس‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده ام که هر دو بر محور گفتگو و تعامل قرار دارند: گفتگو‌های داخلی، گفتگو با همسایگان، با کشور‌های منطقه و با همه جهانیان.

روحانی تاکید کرد: اصرار به صلح و دوستی و پرهیز از خصومت و دشمنی، نشانه ایمان ما به آموزه‌های متعالی اسلام رحمانی است و تحقق آن را وعده الهی می‌دانیم.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …