تشکیل مثلث تبریز ، اصفهان و شیراز برای جذب گردشگر

شهردار تبریز از طرح ویژه شهرداری برای تشکیل مثلث گردشگری «تبریز، اصفهان و شیراز» برای جذب گردشگران خارجی خبر داد.
ایسنا- ایرج شهین‌باهر در خصوص جلسه مشترک با شهرداران شیراز و اصفهان در حاشیه نشست شهرداران کلانشهرها در اصفهان، گفت: شهرداری تبریز در نظر دارد با تعریف سیاست‌های تشویقی گردشگران اروپایی و آسیای دور را جذب کند که بر اساس این طرح، برای تورگردانان تورهای گردشگری اروپایی
و آسیای دور به ازای هر گردشگر، مبلغی از سوی اتاق بازرگانی و شهرداری پرداخت خواهد شد که در جلسه با شهرداران اصفهان و شیراز مقرر شد تبریز مقصد اول، اصفهان مقصد دوم و شیراز مقصد سوم این تورها باشد و شهرداری و اتاق بازرگانی شهرهای اصفهان و شیراز هم همچون تبریز به تورگردانان پول پرداخت کنند.
وی ادامه داد: در صورت اجرای این طرح و ارایه خدمات به تورهای اروپایی و آسیای دور، شاهد حضور گردشگران خارجی در تبریز، اصفهان و شیراز خواهیم بود.
شهردار تبریز در رابطه با طرح تبادل گردشگر بین تبریز و اصفهان، خاطرنشان کرد: بر اساس صحبت‌های انجام شده با استاندار و شهردار اصفهان، تعدادی از هتل‌ها و فضاهای گردشگری تبریز برای گردشگران اصفهانی و تعدادی از هتل‌ها و فضاهای گردشگری اصفهانی برای گردشگران تبریزی تخفیف ویژه در نظر می‌گیرند تا از این طریق تبادل گردشگر میان این دو شهر انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: توافقات انجام شده در سفر اصفهان هنوز قطعی نشده و نیاز به بررسی بیشتر دارد.
شهردار تبریز با اشاره به دیدار با سرمایه‌گذار «تونل آکواریوم اصفهان»، عنوان کرد: بر اساس صحبت‌های انجام شده، مقرر شد شرکت ترکیه‌ای طی سفری به تبریز در خصوص احداث آکواریوم و باغ پرندگان و خزندگان با شهرداری تبریز مذاکره کرده و اجرای این پروژه را آغاز کند؛ البته توافقات اولیه انجام گرفته و سرمایه‌گذار ترکیه‌ای مشتاق است.
وی در خصوص نشست شهرداران کلانشهرها در اصفهان، اظهار کرد: در این نشست در خصوص موضوعاتی نظیر درآمدهای پایدار، برنامه ششم توسعه و آسیب‌های بودجه‌ سال ۹۷ دولت برای بودجه‌ کلانشهرها با حضور استاندار اصفهان بحث و گفت‌وگو شد.
شهین باهر با تأکید بر ضرورت ایجاد مدیریت واحد شهری در کلان‌شهرها، خاطرنشان کرد: علی‌رغم تأکیدات بر ایجاد مدیریت واحد شهری در برنامه‌های توسعه‌ قبلی، در برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه لازم نشده و از طرفی نبود مدیریت واحد برای شهرداری‌ها هزینه به دنبال دارد.
وی در رابطه با سخنانش در نشست شهرداران گفت: عدالت شهری که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، توسط شهرداری‌ و در سایه درآمدهای پایدار شهرداری اتفاق می‌افتد و در سوی دیگر شهرداری ویترین خدمات دولت بوده و رضایت مردم از شهرداری‌ها منجر به رضایت از دولت هم می‌شود، پس ضرورت دارد دولت برای افزایش درآمدهای پایدار شهرداری اهتمام ورزد.
به گزارش شهریار نیوز، استاندار آذربایجان شرقی و شهردار تبریز در راستای اتخاذ تمهیدات لازم برای مراسم آغازین تبریز۲۰۱۸ با «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با قبول دعوت شهردار تبریز و استاندار آذربایجان شرقی برای حضور در مراسم آغازین تبریز۲۰۱۸ از آمادگی وزارت امور خارجه برای هر گونه همراهی و همکاری در خصوص رویداد ملی تبریز۲۰۱۸ سخن گفت.
مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی و ایرج شهین باهر شهردار تبریز به مناسبت انتخاب تبریز به عنوان «پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸» با وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار و گفت‌وگو که در راستای اتخاذ تمهیدات لازم برای تبریز ۲۰۱۸ و با محوریت این موضوع صورت گرفته است در خصوص موضوعاتی چون دعوت از روسای جمهور، سفرا و میهمانان خارجی و انجام هماهنگی های لازم برای این مراسم بحث و مذاکره صورت گرفت.
در این دیدار که الموسوی نماینده تام‌الاختیار استاندار آذربایجان شرقی و مشاور شهردار تبریز در ستاد تبریز ۲۰۱۸ و بابایی، نماینده وزارت امور خارجه در تبریز استاندار آذربایجان شرقی و شهردار تبریز را همراهی می کرد، استاندار آذربایجان شرقی آمادگی شهر تبریز جهت میزبانی از وزرای گردشگری سایرکشور ها را اعلام کرد.
همچنین در این دیدار چگونگی ارسال دعوت نامه ها برای میهمانان این رویداد و برگزاری شب های تبریز در خارج از کشور مطرح شد و هماهنگی لازم در این خصوص صورت گرفت.
همچنین به گزارش ایرنا، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از پیش‌بینی ۱۶۰ برنامه فرهنگی و هنری در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸ خبر داد و گفت: این برنامه‌ها توسط ۲۱ دستگاه اجرایی استان بر اساس تقویم مشخص تا پایان سال ۱۳۹۷ اجرا خواهد شد.
محمدصادق پورمهدی رویکرد فرهنگ اجتماعی را اصلی‌ترین رویکرد ستاد سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی تبریز ۲۰۱۸ عنوان کرد و گفت: هدف این است که داشته‌های تاریخی و فرهنگی استان و شهر تبریز اعم از بناهای تاریخی، آثار فرهنگی، صنایع دستی و آداب و رسوم بومی را به گردشگران معرفی کنیم.
وی گفت: یکی از مشکلات ما در شهر تبریز نبود فضای کافی برای برگزاری برنامه‌های بزرگ فرهنگی است که با همت شهرداری تبریز، مرکز همایش‌های بین‌المللی با مساحت ۲۴ هزار مترمربع همزمان با افتتاح رسمی رویداد تبریز ۲۰۱۸ در اردیبهشت سال ۹۷، به بهره‌برداری می‌رسد.
پورمهدی خاطرنشان کرد: طرح سامان‌دهی مقبره‌الشعرا نیز به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در حال اجراست و با بهره‌برداری از این طرح حدود ۱۰ هزار مترمربع به فضای فرهنگی شهر تبریز اضافه می‌شود.
معاون استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی هم قدم‌هایی برداشته شده و نقش اصلی در این زمینه با صداوسیما و رسانه‌های گروهی استان است که انتظار داریم در فرصت باقی‌مانده قدم‌های بیشتری بردارند.
وی با بیان اینکه همه این اقدامات با هدف جذب گردشگر صورت می‌گیرد، گفت: در این زمینه نیز تورگردانان و دفاتر مسافرتی نقش بسیار مهمی دارند و تحقق این هدف علاوه بر رونق اقتصادی شهر و استان، به نفع خود آنان نیز هست؛ از این رو از تورگردانان نیز انتظار داریم به این موضوع بیش از پیش توجه کنند.

همچنین ببینید

جلوه همدلی مردم ایران در چهلمین بهار انقلاب اسلامی

فرمانده نیروی انتظامی ایران گفت: با این که دشمن به دنبال ناامید کردن مردم است …