تعداد مسکن در کشور از آمار خانوارها بیشتر است

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تعداد مسکن بالاتر از آمار خانوار است و کمبود مسکن نداریم.
صدا و سیما- محمد اسلامی با اشاره به اقدامات انجام شده در مسکن مهر افزود: دولت فعلی برای مسکن مهر هزینه زیادی کرده است. شهر‌های جدیدی همچون پردیس امکانات زیادی از جمله تصفیه خانه، مدرسه، راه، زیرگذر، پل و… نیاز داشت که وزارت راه و شهرسازی برای تحقق آن هزینه زیادی کرده است.
اسلامی درباره آخرین وضعیت طرح اقدام ملی نیز گفت: طرح اقدام ملی در تولید مسکن طبق فرمایشات مقام معظم رهبری با همتی مظاعف در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس آن ساخت ۴۰۰ هزار واحد در گستره ایران تعریف شده است تا متقاضیان واجد شرایط بتوانند از امکانات آن استفاده کنند. برای طرح مسکن اقدام ملی مکان یابی خوبی شده و زمین‌های مرغوب و در کنار بافت شهری را برای ساخت مسکن انتخاب کرده ایم. در مرحله بعد متقاضیان را شناسایی و نهایتا سازمان نظام مهندسی را نیز با این مسئله درگیر کرده ایم تا مردم با آسوده خیال خانه دار شوند.
وی اضافه کرد: همه کسانی که در دهک‌های یک تا سه قرار دارند مثل افراد مشمول بهزیستی و کمیته امداد را شناسایی کردیم و برای ساخت مسکن همه نهاد‌ها از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان و بسیج سازندگی و… را بسیج کرده ایم تا برای جامعه هدف مسکن تولید کنند. با یاری سایر دستگاه‌ها در ماه‌های پیش رو نخستین واحد‌های ساخته شده تحویل متقاضیان خواهد شد.
اسلامی ادامه داد: در مرحله نخست ۱۳۰ هزار نفر را ثبت نام کردیم که به موجب قانون باید حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد نظرشان را داشته باشند. متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن باید چهار شرط، متاهل بودن، فاقد مسکن بودن، استفاده نکردن از امکانات دولتی و سابقه پنج سال سکونت را در شهر مورد نظر داشته باشند.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سئوالی مبنی بر دلیل ورود دیرهنگام دولت به طرح اقدام ملی مسکن گفت: ما در سال‌های اخیر کمبود مسکن نداشته ایم. آمار‌ها نشانگر این است که تعداد مسکن از آمار خانوار بالاتر است. منتهی توزیع آن اشکال اساسی دارد. در این میان، جامعه‌ای وجود دارد که روز به روز توان مالی برای خرید و یا اجاره مسکن را ندارند از اینرو طرح مسکن ملی برای این دسته از افراد طرح ریزی شده است.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …