تنوع غذایی در اقوام مختلف ایرانی، عامل جذب گردشگر است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: غذای ایرانی می تواند باعث تعامل فرهنگی بین ملل مختلف باشد.
مهدآزادی به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی – دکتر مرتضی رحمانی موحد در مراسم اختتامیه جشنواره غذای ایرانی، فرهنگ گردشگری در تبریز افزود: غذا در همه دنیا یکی از جاذبه های مهم گردشگری است و برای گردشگران هم ردیف با سایر جاذبه های گردشگری است.
رحمانی موحد ادامه داد: چشیدن غذاهای کشورهای مختلف و آشنایی با سبک پخت آن به گردشگران این فرصت را می دهد تا حس جدیدی را تجربه کنند و از تنوع آن لذت ببرند.
وی با اشاره به اهمیت فرهنگی خوراک در صنعت گردشگری یادآور شد: انتخاب مواد اولیه، نحوه پخت، تزئین و رنگ در غذا و زمانی که برای به دست آمدن آن صرف می شود می تواند بازتاب دهنده فرهنگ یک جامعه باشد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، همچنین گفت: غذا در جامعه ایرانی جایگاه بسیار بالایی دارد و تنوع غذایی در اقوام و استان های مختلف می  تواند جاذب گردشگر باشد.
معاونی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی دیگر سخنران این مراسم گفت: غذاهای آذربایجانی این ظرفیت را دارد که به برند این منطقه تبدیل شوند.
صادق پورمهدی در آئین اختتامیه جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری، افزود: ما در حوزه برندینگ به اندازه کافی فعالیت نداشته ایم در حالی که گردشگری منطقه شمالغرب کشور ظرفیت های بسیاری برای مطرح شدن به عنوان این منطقه دارند.
وی ادامه داد: مردم تبریز و آذربایجان در کشور به خوش خوراکی معروف هستند و کوفته تبریز یکی از غذاهایی است می تواند به عنوان برند غذایی تبریز معرفی شود.
پور مهدی یادآور شد: جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری فرصت مغتنمی است تا غذاهای سنتی و فراموش شده که بخش بزرگی را از فرهنگ ما را به خود اختصاص داده اند معرفی شوند و پس از برگزاری این جشنواره در همه مناطق تعیین شده می توان این جشنواره به صورت بین المللی و برای شناساندن خوراک ایرانی به همه دنیا برگزار کرد.
وی با اشاره به اهمیت اقتصادی غذا درصنعت گردشگری یادآور شد: هر گردشگر در دنیا حدود ۲۰۰ دلار در هر سفر برای خوراک هزینه می کند و با توجه به این گردش مالی که در بحث غذا در گردشگری وجود دارد باید توجه ویژه ای به این مقوله درآمدزا داشته باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی دیگر سخنران این مراسم گفت: جشنواره غذای ایرانی، فرهنگ گردشگری فرصتی برای احیای سنت ها و غذاهای فراموش شده است.
مهندس مرتضی آبدار افزود: این جشنواره فرصتی است تا استان های همجوار گرد هم آیند و با ایجاد فرصت غذاها و آئین فراموش شده را زنده کرده و به معرفی بیشتر آن بپردازند.
وی ادامه داد: خوشحالیم که در جشنواره منطقه ۲ میزبان استان های همجوار بودیم و امیدواریم بتوانیم با این استان ها برای تقویت دستاوردهای جشنواره و همچنین معرفی غذاهای آن ها برای ایجاد مقصد گردشگری شمالغرب کشور تعامل پایدار داشته باشیم.
وی همچنین گفت: باید تلاش کنیم تا گردشگرانی که به شهرمان سفر می کنند را به شهرهای گردشگری همجوار هدایت کنیم که در این صورت می توانیم منطقه شمالغرب کشور را به عنوان مقصد گردشگری به گردشگران معرفی کنیم.
گفتنی است نخستین جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه دو به مدت سه روز و با شرکت استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل و زنجان با معرفی نفرات و غذاهای برتر شامگاه جمعه گذشته به پایان رسید.
لازم به ذکر است محمد گلباز از آذربایجان‌شرقی، سیما حسین‌زاده از آذربایجان‌غربی، رباب محمدی از زنجان و مختار عباس زاده از اردبیل به عنوان آشپزهای برتر این جشنواره معرفی شده و لوح تقدیر و تندیس جشنواره به آن‌ها تعلق یافت.
همچنین رستوران‌های بارمان از آذربایجان‌شرقی، غذاخوری هتل آپارتمان غزال از آذربایجان‌غربی و رستوران ضیافت از اردبیل به عنوان رستوران های برتر معرفی شدند.

همچنین ببینید

مذاکره با ترکیه برای جبران خسارت گردشگری ایران

مذاکره برای جبران خسارت بخش خصوصی گردشگری ایران توسط ترکیه پذیرش دو جانبه به منظور …