توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی دستاورد عظیم انقلاب اسلامی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی به تشریح دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی استان در حوزه کشاورزی در استان پرداخت.
روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- اکبر فتحی در تشریح دستاوردهای چهل ساله آن سازمان در استان گفت: کشاورزی قبل و بعد از انقلاب براساس شاخص های توسعه در حد غیر قابل مقایسه است، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به لحاظ تزریق ماشین آلات و ادوات کشاورزی آمار قابل توجهی را شاهد هستیم در حالی که قبل از انقلاب اسلامی، کشاورزی ما کاملا سنتی بود و ضریب مکانیزاسیون بسیار ناچیز بود.
وی افزود: تا سال ۵۷ تعداد تراکتورهای ما شش هزار دستگاه بوده در صورتی که در حال حاضر به ۳۶ هزاردستگاه رسیده است، تعداد کمباین قبل از انقلاب ۸۰ دستگاه بوده که بعد از انقلاب این تعداد به ۸۳۰ رسیده است که این رقم قابل توجه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، کل تولیدات کشاورزی استان به یک میلیون تن هم نمی رسید افزود: اکنون میزان تولیدات کشاورزی استان در زیر بخش های مختلف دام، زراعت و باغی پنج میلیون تن است. همچنین تعداد گلخانه های استان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چهار واحد بوده که در وضعیت فعلی ۱۶۷ هکتار گلخانه با ۲۹۰ واحد در چرخه تولید می باشند.
وی افزود: از نظر ایجاد زیر ساخت های کشاورزی از جمله کانال های بتنی و شبکه های آبیاری نفوذ نیز پیشرفت های اساسی صورت گرفته طوری که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وسعت شبکه های آبیاری و زهکشی ۲۳ هزار هکتار شده که با احتساب سیستم های نوین آبیاری ۶۰ هزار هکتار بوده که این میزان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صفر بود.
فتحی خاطرنشان کرد: قبل از پیروزی انقلاب یک واحد صنعتی دامی در استان وجود نداشت اما اکنون ۷۲۹ واحد دامپروری و ۱۰۰ واحد صنعتی طیور در حال فعالیت می باشد.
وی تصریح کرد: وجود کشتار گاه های صنعتی آموزش های کشاورزی راه روستایی و آب آشامیدنی از جمله زیر ساخت های توسعه است که در این حوزه ها نیز فعالیت های خوبی داشتیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: از نظر استانی میزان سرانه مصرف ما کمتر از تولید است، یعنی علاوه که نیاز استان تامین می شود صادرات هم داریم به لحاظ ریالی سالانه ۲۶۰ میلیون دلار از بخش کشاورزی صادر می شود که تا ۹ ماهه سال جاری، ۱۹۵ میلیون دلار صادرات داشتیم.
وی یادآور شد: اکنون در زمینه تولید گندم به خودکفایی رسیده ایم بطوری که قبل از پیرزوی انقلاب اسلامی هفت میلیون تن واردات گندم در کشور داشتیم که اکنون صادر کننده هستیم.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …