تولید خودرو افزایش می‌یابد

وزیر صمت اظهار کرد: براساس فرمولی پیش بینی شده با کاهش قیمت درنهایت به یک قیمت متعادل بین کارخانه و بازار می‌رسیم.
صداوسیما- رضا رحمانی در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ که با موضوع بررسی مسائل مربوط به خودرو برگزار شد اظهار داشت: برای تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمولی که پیش بینی شده خودروها با ۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و هفته بعد دوباره ۵ درصد کاهش مجدد قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به یک قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون به دلیل کمبود نقدینگی با کاهش تولید یا تولید ناقص در خودروسازی‌ها مواجه هستیم گفت: جلسه ای با معاون اول رئیس‌جمهور درباره تامین نقدینگی قطعه‌سازان و خودروسازان داشتیم که در این خصوص تصمیم‌گیری شد و این تصمیم به افزایش تولید کمک خواهد کرد.
رحمانی افزود: در یکی دو هفته گذشته روند نزولی کاهش تولید متوقف شده و در روزهای آینده افزایش تولید بیشتری خواهیم داشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در عین حال، بسته‌ای طراحی شده تا در بلند مدت مشکلات صنعت خودرو به طور اساسی برطرف شود.
وی اضافه کرد: تفاوت قیمتی که بین بازار با قیمت کارخانه ایجاد شده سودش نه به جیب خودروساز می‌رود نه به جیب مردم.
وزیر صنعت،¬ معدن و تجارت گفت:¬ وضعیت تولید در صنعت خودرو در حال بهبود است و تلاش می‌کنیم که میزان تولید خودرو افزایش یابد و مشکلی برای تامین خودرو نباشد.
رضا ¬¬رحمانی پس از جلسه مشترک با کمیسیون اصلا ۹۰ افزود:¬¬ خودروسازان متعهد شده‌اند همه تعهدات خود را بر اساس قراردادهایی که با مشتریان دارند انجام دهند.
وی¬ با بیان اینکه آخرین تصمیم درباره قیمت خودرو به شهریور باز می‌گردد گفت:¬ مصوبه آن زمان،¬ این بود که خودرو در حاشیه بازار عرضه شود و به تدریج قیمت بازار کاهش یابد هر بار قیمت ۵ درصد کمتر از دفعه پیش عرضه شود تا قیمت در نهایت به تعادل مورد تایید سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برسد.
وی اضافه کرد: ¬¬در ماه‌های گذشته به علت کاهش تولید، ¬اجرای این مصوبه امکان نداشت¬ اما اکنون با افزایش تولید،¬ میزان عرضه بیشتر خواهد شد و در این صورت ¬هم به تعهدات خودروسازان عمل خواهد شد و همچنین با عرضه بیشتر قیمت کاهش خواهد یافت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ¬اینها در حالیست که بسته جامعی برای صنعت خودرو تهیه شده که رویکرد آن حمایت از تولید داخلی،¬ افزایش تولید،¬ افزایش کیفیت و متعادل کردن قیمت است.
وی با اشاره به اینکه¬¬در این بسته باید رابطه بین خودروساز و قطعه‌ساز بازنگری ¬شود افزود:¬¬ این بسته در نهایت باید منجر به اصلاح ساختار‌ها و وضعیت فعلی خودروسازی کشور ¬شود تا هر از چند گاهی شاهد نوسانات در این صنعت نباشیم.

همچنین ببینید

مذاکره با آمریکا انجام نخواهد شد

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: همه مسئولان جمهوری اسلامی یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ …