تولید و صادرات در مسیر توسعه است

رئیس جمهوری گفت: در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰تا ۱۲ درصد در زمینه تولیدات صنعتی کشاورزی و خدماتی شاهد رشد بوده ایم.
ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی کرونا اظهار داشت: بسیار خوشحال کننده است که هم تولید ما در مسیر حرکت است و هم امروز صادرات ما در نقطه خوب دارد قرار می گیرد. در بحث صادرات غیرنفتی با مشکل عظیم روبرو بودیم و دروازه‌های ما بسته بود. اما در دو هفته اخیر بسیاری از دروازه‌های ما با همسایگان غربی، شرقی، جنوبی و شمالی گشایش یافت و صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است.
وی در ادامه اظهار داشت: مردم می‌دانند موضوع مواجه شدن با ویروس کرونا یک موضوع بی‌سابقه لااقل در ۱۵۰ سال اخیر در کشور ما بوده است، از سال ۱۲۴۷ که دوران طاعون و مرگ و میر شدید در ایران و عراق بوده، چنین حادثه ای به این شکل بی‌سابقه بوده است.
رئیس جمهوری افزود: در دنیا هم از ۱۹۲۰ میلادی که موضوع آنفلوانزا اسپانیایی مطرح بود و تا ۵۰ میلیون نفر در آن آنفولانزا از بین رفتند، چنین حادثه ای نداشتیم که ویروس خطرناکی از آسیا شروع شود و به اروپا، سپس به آمریکا و آفریقا برسد و تقریبا همه کشورهای جهان را درگیر کند.
روحانی یادآور شد: وقتی این ویروس وارد کشور شد استان‌هایی مثل قم و گیلان به سرعت به پیک رفتند و بعد هم به تدریج استان‌های دیگر وارد پیک شدند، بسیاری از استان‌هایی که به پیک رسیدند از پیک عبور کردند شرایطشان فوق العاده نیست. البته باز هم بیماری وجود دارد ولی به آن شدت نیست.
وی ادامه داد: بعضی استان‌ها مانند خوزستان وارد پیک شده که از آن عبور خواهیم کر. پیش بینی این است که استان‌های دیگر در نوبت هستند یعنی بتدریج آنها وارد پیک می‌شوند و باید عبور کنند. این همه مربوط به پیک اول این بیماری است بنابراین این استان با استان دیگر متفاوت است.
رئیس جمهوری گفت: این که قبلا گفته شد استان‌هایی سفید یا زرد یا قرمز است، این قرمزی و سفیدی ثابت نیست. استانی ممکن است امروز سفید باشد هفته بعد زرد شود و هفته بعد از آن به سمت قرمز شدن برود که شرایط ویژه خود را خواهد داشت بنابراین کلیت مسئله به این صورت است.
وی یادآور شد: بارها تکرار کردیم چون این بیماری واکسن و داروی قطعی ندارد، بنابراین باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم بنابراین نگرانی ما همچنان وجود دارد و باید مراقبت کنیم. البته در بعضی کشورهای دنیا گفتند داروهایی موثر است که دارند امتحان می‌کنند.
روحانی گفت: گزارشی که در این جلسه نگران کننده بود این بود که مراعات مردم در اردیبهشت نسبت به این اپیدمی تا ۸۰ درصد مطلوب بوده است و از اواسط خرداد این مراعات‌ها به ۲۰ درصد رسیده است که می‌تواند برای ما نگرانی به وجود آورد و مردم باید این مراقبت را انجام دهند تا بتوانیم از این مرحله به خوبی عبور کنیم.
روحانی با تاکید بر افزایش تخت‌ها، تجهیزات پزشکی، امکانات و تجهیزات حفاظتی برای پزشکان و بیمارستان‌ها گفت: دولت همه توان خود را به کار می‌برد و امروز با وجود این گونه نیازمندی‌ها، شرایط خوبی است و حتی خود را برای شرایط سخت‌تر آماده کردیم. اما در عین حال در کنار تلاش‌های انجام شده مردم باید همچنان همکاری خود را ادامه دهند.
وی با بیان اینکه از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستم تا به اندازه کافی ماسک رایگان در اختیار مردم بگذارد و مردم بتوانند از ماسک پارچه ای قابل شست و شو استفاده کنند، اظهارکرد: باید ماسک پارچه‌ای قابل شست و شو در اختیار مردم باشد تا بتوانیم از کنار همه این موارد به خوبی عبور کنیم.
رئیس دولت تدبیر و امید با توصیه به مردم و دولت اظهارداشت: یکی از توصیه‌ها این است؛ هم دولت و هم مردم با اقداماتی که انجام می‌دهیم موارد را مراعات کنیم. مردم حتی الامکان بدون سفر باشند و دولت هم خدمات الکترونیک ارائه دهد.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت همه توان را برای ارائه دولت الکترونیک به کار گرفت و هر هفته یک خدمت مهم به صورت الکترونیک اعلام و ارائه می‌شود از دریافت مجوز گرفته تا مسئله بیمه شخص ثالث. هر هفته یک خدمت بزرگ به به خدمت الکترونیکی تبدیل می‌شود.
روحانی از ادارات خواست تا میز خدمت‌شان محل اجتماعات نباشد و گفت: هم میز خدمت باید به گونه ای خدمت ارائه دهد که اجتماعات نباشد اگر اجتماع است و تا ظهر نمی‌تواند رسیدگی کند، به آنان نوبت دهد. امور اداری استخدامی باید در این زمینه کاملا تلاش کند مردم در صف های طولانی و بدون فاصله گذاری لازم، گرفتار این مسئله نشوند.

همچنین ببینید

تبریزی‌ها چراغ خاموش نفس بکشند!

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: پیگیر سهمیه گاز برای نیروگاه تبریز بودیم ولی …