تکالیف نوروزی!

در سال‌های نه چندان دور، معلمان مدارس تکالیف سنگینی را برای ایام عید دانش‌آموزان معین می‌کردند. انجام این تکالیف تمام وقت دانش‌آموز را در ایام تعطیلات می‌گرفت و به او فرصت بازی، استراحت و یا شرکت در دید و بازدیدهای خانوادگی نمی‌داد.
در این میان بعضی از بچه‌ها بی‌اعتنا به تکالیف محوله به بازی و تفریح مشغول می‌شدند و انجام تکالیف را به یکی دو روز آخر تعطیلات موکول کرده و از صبح تا شب به انجام تکالیف خود می‌پرداختند و طبیعی است با این فشردگی کار، تمام خوشی‌های روزهای اول از دماغشان درآید! انجام تکالیف دو هفته‌ در دو روز هیچ تأثیر مثبتی بر روند یادگیری دانش‌آموزان نداشت.
به مرور زمان مسئولان آموزش و پرورش کشور متوجه بی‌فایدگی این تکالیف شدند و انجام این تکالیف را از دوش دانش‌آموزان برداشتند تا آنها با فراغ بال از تعطیلات نوروزی بهره‌مند شوند و بعد از پایان تعطیلات با روحیه‌ عالی سر کلاس‌ها حاضر شوند.
اینکه دانش‌آموزان باید از ایام تعطیل لذت ببرند نتیجۀ درستی است که مسئولان آموزش و پرورش کشور به آن رسیده‌اند اما باز هم کار تحصیل نورچشمان با مشکل مواجه می‌شود. زیرا تعطیلات ۱۵ روزه که گاه
به ۲۰ روز هم می‌رسد طولانی‌تر از آن است که فراغت دانش‌آموزان از درس و مشق لطمه‌ای به روند یادگیری آنها نزند.
به نظر می‌رسد وضعیت تحصیل و تکالیف دانش‌آموزان در ایام تعطیلات نوروزی نیاز به بازنگری دارد تا دانش‌آموزان در تعطیلات نوروزی ضمن استراحت و تفریح از روند تحصیل عقب نمانند.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …