جنگ زرگری انگلیسی‌ها

باورش سخت است که در دنیای امروز، حقوق بشر جز در سخنرانی های زیبا و فریبنده و یا قطعنامه های بی خاصیت، در جای دیگری کاربرد داشته باشد! این قبیل تعاریف مدرن امروزی جزء لاینفک سیاست های انگلیس و غرب به شمار می رود. گویا خروج از اتحادیه اروپا و صدای پای بحران های پیش رو، شدیدا بریتانیا را به دست و پا انداخته که اینگونه به پای شیوخ عرب افتاده‌اند و امیدوارند با فروش تسلیحات بیشتر به عربستان و هم پیمانانش با توجه به افزایش احتمالی قیمت نفت در ماه های آینده، به نان و نوایی برسند.
سخنان تند و بی محابای ترزا می در مورد کشوری است که با آن در حد سفیر تعاملات سیاسی دارد و در این میان بنظر می‌رسد سخنان آقای بروجردی مبنی بر احتمال کاهش سطح روابط به سطح کاردار زیاد بی راه نباشد.
این در حالی است که کمتر از سه ماه پیش سخن از توسعه روابط دو کشور در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و افزایش سطح مناسبات دو کشور در همه عرصه‌ها بود! خانم نخست وزیر با تاکید بر به چالش کشیدن و مقابله با ایران پا را از گلیم خود فراتر نهاد و بهتر بود به جای این چاپلوسی ها در حضور شیوخ عربی به فکر پاسخگویی به افکار عمومی کشورش درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا و نگرانی های فزاینده اقتصادی آن و چالشهای پیش رویی باشد که با همه پرسی استقلال اسکاتلند،
کلیت پادشاهی بریتانیا را زیر سوال برده است.
آیا خانم ترزا می، جوابی برای کودکان بی‌گناه یمنی دارد که با تسلیحات ساخت کشورش کشته یا آواره می شوند؟ خانم نخست وزیر در حالی به پایگاه نظامی کشورش در بحرین افتخار می کند که نمایندگان مجلس عوام نسبت به نقض حقوق بشر در بحرین و افول وضعیت سیاسی و حقوقی این کشور ابراز نگرانی کرده اند.
در تازه ترین اظهارنظرها، هم وزیر امور خارجه انگلستان به عملکرد عربستان و استفاده ابزاری از اختلافات مذهبی جهت گسترش جنگ در خاورمیانه انتقاد کرده است، این تناقضات در ساختار دولت انگلستان یا بیانگر اختلاف نظرهای بنیادی بین شخصیت های مختلف سیاسی است و یا با توجه به سابقه درخشان این حکومت در راستای تحقق شعار تفرقه بنداز و حکومت کن، حاکی از جنگ زرگری در جهت کاهش فشار افکار عمومی مردم بریتانیا بر دولت است.
مطمئنا این روزها هیچ چیز به مانند دلارهای نفتی کشورهای عربی برای سیاستمدارهای انگلیسی اهمیت ندارد و امروز در بحبوحه رکود اقتصادی، مردم بی‌گناه کشورهای جنگ زده قربانی بده بستان‌های کلان و نامبارک می شوند.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …