جوانان، پرچم مطالبه‌گری را برافراشته نگه دارند

رهبر انقلاب اسلامی گفت و شنود با جوانان را در شرایط فعلی کشور دارای اهمیتی مضاعف خواندند و افزودند: برای هرگونه تصمیم گیری و اقدام باید به موقعیت بسیار حساس و مهم کنونی کشور توجه کامل کرد.
شبکه خبر- حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نشستی تصویری با مجموعه‌ای از جوانان دانشجو و تشکل‌های دانشگاهی، با اشاره به واقعیت‌های امیدآفرین کشور در مقابله با جبهه ظلم و کفر و استکبار، جوانان و دانشجویان را به برافراشته نگه داشتن پرچم حقیقی آرمانخواهی و مطالبه گری فراخواندند و به بیان توصیه‌های مهم درباره مسائلی نظیر تفکیک مطالبه‌گری با پرخاش و بدگویی، ضرورت گفتمان سازی، تلاش برای گسترش جبهه انقلاب از طریق یارگیری، اصالت ندادن به اختلاف سلیقه‌ها، مرزبندی با تردید افکنان در مبانی انقلاب، تأکید بر پیشرفت علمی، هوشیاری در مقابل سرمایه گذاری دشمن بر روی جوانان و همچنین تبیین مفهوم صحیح دولتِ جوان و انقلابی پرداختند.
رهبر انقلاب اسلامی سخنان دانشجویان را خوب، پخته و سنجیده خواندند و گفتند: سطح مباحث در مقایسه با جلسات مشابه قبل بالاتر بود که نشان می‌دهد روی موضوعات فکر و کار شده است.
ایشان با اشاره به سئوالات و ابهامات دانشجویان در خصوص منصوبان و یا دستگاه‌های مرتبط با رهبری افزودند: پاسخ‌ها و توضیحات روشنی در این زمینه‌ها وجود دارد که طبعاً وقت جلسه، بیان همه آن‌ها را اجازه نمی‌دهد، اما مسئولان نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و بخش‌های مرتبط با دانشجویان و دانشگاه‌ها در دفتر رهبری باید خود را متعهد به پاسخگویی و رفع ابهامات بدانند.
ایشان افزودند: برخی پیشنهاد‌ها نیز قابلیت کار بیشتر و تصمیم گیری دارد که دفتر رهبری آن‌ها را جزء به جزء بررسی خواهد کرد.
حضرت آیت ا… خامنه‌ای گفت و شنود رودررو را زمینه ساز حل ابهامات و سئوالات دانستند و افزودند: بسیاری از مطالب بیان شده درست بود و طرح آن‌ها در این جلسه به ایجاد گفتمان لازم و عمومی کمک می‌کند.
ایشان مجموعه جوانان کشور را اعم از دانشجو و غیر دانشجو، مخاطب این جلسه دانستند و تأکید کردند: اصرار مکرر بنده درباره گفت و شنود با جوانان بر این پیش فرض قطعی و تردیدناپذیر استوار است که آینده ایران متعلق به جوانان است و این قشر در آینده کوتاه یا میان مدت بسیاری از مدیریت‌ها و مسئولیت‌ها را برعهده می‌گیرد، بنابراین هرکس به آینده کشور علاقه‌مند است، باید جوانان را در ساختن هرچه بهتر آینده کمک کند.
رهبر انقلاب، طبیعت جوانی را بخش دیگری از زیرساخت منطق گفت‌وگو با جوانان برشمردند و گفتند: طبیعت جوان با عناصری همچون امید، ابتکار، صراحت، خطرپذیری و خستگی ناپذیری همراه است که همه این عناصر برای اداره جامعه، ضروری و ذی‌قیمت هستند و برخی از مشکلات کنونی هم ناشی از فقدان برخی از این عناصر است.
رهبر انقلاب اسلامی گفت و شنود با جوانان را در شرایط فعلی کشور دارای اهمیتی مضاعف خواندند و افزودند: برای هرگونه تصمیم گیری و اقدام باید به موقعیت بسیار حساس و مهم کنونی کشور توجه کامل کرد.
ایشان خاطرنشان کردند: واقعیت این است که امروز در مقابل ایران یک جبهه وسیع و عظیم استکبار وجود دارد که در تلاش است با هر وسیله و ترفندی، نظام اسلامی را وادار به تسلیم کند که اگر این هدف محقق شود، برای آینده کشور بسیار گران تمام خواهد شد که البته به فضل الهی، جبهه استکبار در این هدف ناکام خواهد ماند.
رهبر انقلاب هدف اصلی دشمنان از مقابله با ملت ایران را جلوگیری از ایجاد یک الگوی جذاب برای ملت‌ها دانستند و افزودند: باید متوجه بود که جمهوری اسلامی در کوران نبرد سیاسی، فکری، جنگ نرم و احیاناً برخورد‌های سخت با جبهه مستکبران قرار داشته و دارد.
حضرت آیت ا… خامنه‌ای توجه به ظرفیت بسیار بالای کشور برای مقابله و پیروزی بر جبهه قدرتمند ظلم و استکبار را واقعیتی تردیدناپذیر خواندند و گفتند: تجربیات نظامی و غیرنظامی ۴۰ سال اخیر به خوبی ثابت می‌کند ملت عزیز ایران ظرفیت پیروزی بر دشمنان عنود خود را دارد.
ایشان سرعت افزون‌تر حرکت علمی ایران در قیاس با متوسط جهانی، وجود مجموعه‌ای عظیم از جوانان پایبند به مبانی دینی، اعتقادی و فرهنگیِ نظام و حضور تحسین برانگیز مردم در هنگام حوادث عمومی و طبیعی از جمله کرونا، زلزله و سیل را نشانه‌های ظرفیت بالای کشور برای پیروزی در جهاد علمی، فرهنگی و اجتماعی خواندند و افزودند: در جهاد فکری نیز کار‌های بسیار خوبی شده که مباحث دانشجویان، گوشه‌ای از نتایج آن است.
رهبر انقلاب گفتند: مجموعه واقعیاتی که بیان شد نشان می‌دهد نظام اسلامی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، نظامی و دیگر زمینه‌ها ظرفیت بسیار بالایی برای پیروزی در مقابل جبهه دشمن دارد و این واقعیت روشن، امیدی حقیقی را در دل‌ها ایجاد می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: با وجود برخی منفی‌بافانی که منزوی و در اقلیت هستند و ضعف‌های خود را به جامعه و نظام اسلامی نسبت می‌دهند، در کشور یک احساس عمومی و عمیقِ عزت و قدرت وجود دارد.
حضرت آیت ا… خامنه‌ای با تأکید بر اینکه یکی از شگرد‌های مهم قدرت‌های استعماری و سلطه‌گر ایجاد حس حقارت و بی هویتی در ملت‌ها است، افزودند: پیروزی انقلاب اسلامی این احساس را در جوانان و ملت ایران ایجاد کرد که قادرند یک کار به ظاهر نشدنی یعنی ریشه‌کنی حکومت استبدادی مورد حمایت قدرت‌های خارجی بویژه امریکا را انجام دهند و دنیا را متحیر کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ایستادگی صریح و قدرتمندانه کشور در برابر زورگویی‌ها و اقتدار ملی کنونی خاطرنشان کردند: البته این نکته مدنظر باشد که دشمن از تلاش برای تحقیر ملت و مخدوش کردن اعتماد نفس ملی مأیوس نشده است، اما با وجود تلاش‌های دشمن، خداوند خلاف آن را تقدیر کرده است.
حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای گفتند: خوشبختانه اکنون توجه ویژه‌ای برای حضور جوان‌ها در بخش‌های مختلف به وجود آمده و به دیدگاه‌های آنان و حضور جوانان در مدیریت‌های میانی اهتمام به چشم می‌خورد.
حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای به برخی اقدامات خوب در محیط‌های دانشجویی و حوزه‌های علمیه نیز اشاره کردند و افزودند: طرح برخی مسائل در قالب مسئله محوری، پرداختن به مسائل متعدد بین‌المللی، و فعالیت‌های جهادیِ شگفت‌انگیز از جمله این اقدامات است.
ایشان گلایه نماینده گروه‌های جهادی را مبنی بر اینکه دستگاه‌های تصمیم‌گیر دیدگاه‌های آنان را لحاظ نمی‌کنند، بجا دانستند و با اشاره به حساسیت مجموعه‌های جوان به موضوع واگذاری‌ها خاطرنشان کردند: اصل این اقدام کار خوبی بود و مسئولان را متوجه مسئولیت‌شان کرد، اما برخی تندروی‌ها هم در این زمینه انجام گرفت.
توصیه رهبر انقلاب به جوانان میهن «برافراشته نگه داشتن پرچم آرمانخواهی و مطالبه گری» بود.
ایشان مباحث دانشجویان را جلوه‌ای از این آرمانخواهی خواندند و افزودند: ممکن است همه مطالبات قابل اجرا نباشد، اما مهم این است که بازگو شود تا اصل بسیار با ارزش آرمانخواهی همچنان زنده و پرنشاط بماند و اجازه ندهد راه انقلاب گم یا منحرف شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به دعای همیشگی خود برای هدایت و سعادت جوانان و حل مشکلات اشتغال و ازدواج آنان، گفتند: به توفیق الهی و به دعای حضرت، ولی عصر ارواحنا فداه مطمئناً فردای جامعه جوان ما از امروز آن بهتر خواهد بود.
حضرت آیت ا… خامنه‌ای در بیان نکته‌ای دیگر در ضرورت آرمانخواهی یادآور شدند: اگر جوانان مؤمن و پاک این پرچم را زمین بگذارند، ممکن است کسانی آن را سردست بگیرند که هدفشان ضربه زدن به نظام است نه حل مشکلات مردم.
ایشان در همین زمینه افزودند: البته جریان چپ مارکسیستی دیگر در دنیا آبرویی ندارد و از فقر اندیشه ورزی، فقر سیاسی و فقر نیروی میدانی کارآمد در رنج است، اما به هرحال همیشه ممکن است عده‌ای با تصاحب شعار‌های خوب، سوءاستفاده کنند.
چهارمین توصیه مهم رهبری به جوانان و دانشجویان این بود که مطالبه گری و انتقاد و اعتراض را با پیشنهاد‌های خوب و قابل اجرا همراه کنید تا فایده جدی و ماندگار داشته باشد همچنان که در اسلام نیز نهی از منکر همراه امر به معروف یعنی بیان پیشنهاد‌های راهگشا و خوب توصیه شده است.
«ضرورت پرهیز از توأم کردن مطالبه گری با پرخاش و بدگویی» از دیگر توصیه‌های حضرت آیت ا… خامنه‌ای به جوانان بود.
ایشان گفتند: همیشه به مسئولان تأکید کرده ام به دانشگاه‌ها و جمع‌های جوان بروند، اما برخی از آنان می‌گویند در این اجتماعات، مطالبات با تخریب و بدگویی ارائه می‌شود بنابراین فایده‌ای ندارد.
رهبر انقلاب یادآوری کردند: تخریب فضای گفتگو را مسدود می‌کند، بنابراین مطالبات را با استدلال و منطق و بدونِ پرخاش و اهانت مطرح کنید.
«گفتمان سازی در زمینه مسائل مهم نظام و راه حل‌های آنها» توصیه بعدی رهبر انقلاب به مجموعه‌های جوانان بود.
ایشان گفتند: از جمله برکات اینگونه جلسات این است که مطالب بیان شده به تدریج در افکار عمومی ذهنیت و جهت گیری مشخص ایجاد می‌کند و در نهایت می‌تواند به گفتمان تبدیل و در پرتو اقبال عمومی، در انتخاب مدیریت‌ها تأثیر گذار شود.
رهبر انقلاب کمک رسانه ملی در این زمینه را ضرورتی تردیدناپذیر دانستند و گفتند: رسانه ملی البته بخش‌های جوان، شاداب و انقلابی هم دارد که در سخنان دانشجویان مورد توجه قرار نگرفته بود، اما به هر حال صدا و سیما باید به دیدگاه‌های جوانان توجه و در عرصه گفتمان‌سازی به آن‌ها کمک کند.
حضرت آیت ا… خامنه‌ای در همین زمینه در تبیین معنای حقیقی جوان و «دولت جوان و حزب ا…ی» افزودند: مکرر گفته ام که به چنین دولتی معتقد و امیدوارم، اما معنای این حرف صرفاً این نیست که یک جوان سی و چند ساله رئیس دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب ا…ی یک دولت پای کار، آماده و با نشاط است که علاج مشکلات است و می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور دهد.
ایشان افزودند: برخی در سنین بالا نیز به معنایی جوان و پر تلاش و با نشاط هستند، مانند شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که بیشتر از ۶۰ سال داشت، اما اگر شهید نمی‌شد، او را تا ده سال دیگر نیز در همان مسئولیت حفظ می‌کردم.
ششمین توصیه رهبری به جوانان «یارگیری و گسترش جبهه انقلاب در میان کسانی بود که به مبانی پایبندند».
ایشان افزودند: برخی به مبانی انقلاب معتقدند، اما ممکن است در برخی موارد با شما اختلاف سلیقه داشته باشند، آن‌ها را طرد نکنید و هرچه می‌توانید جبهه انقلاب را با جذب اینگونه افراد وسعت دهید.
توصیه هفتم حضرت آیت ا… خامنه‌ای به جوانان و دانشجویان، «مرزبندی صریح و با قدرت و بدون مماشات» در مقابل تردیدافکنان در مبانی انقلاب بود که نشانه‌های پیشرفت کشور را انکار و با تزئین دشمن، راه‌های غلط را به‌عنوان راه حل مسائل کشور بیان می‌کنند.
ایشان تردیدافکنی را ستون فقرات کار فرهنگی دشمن و اساس کار نرم علیه انقلاب خواندند و با تأکید بر اینکه باید در مقابل کسانی که به این کار دشمن کمک می‌کنند ایستاد، گفتند: با وجود هزینه‌های سنگینی که آمریکایی‌ها در طول سال‌های متمادی برای تزیین و القای چهره‌ای جذاب از خود انجام داده‌اند، امروز کشور و نظام آمریکا در بخش مهمی از دنیا منفورند.

همچنین ببینید

تبریزی‌ها چراغ خاموش نفس بکشند!

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: پیگیر سهمیه گاز برای نیروگاه تبریز بودیم ولی …