حال بازار تبریز روز‌به‌روز بهتر می‌شود

پروژه های ویژه شهرداری برای احیای بخش‌های مختلف بازار تاریخی تبریز مورد استقبال گسترده اصناف و کسبه این مجموعه اقتصادی و تاریخی قرار گرفته است.
شهریارنیوز- قدم‌ زدن در بازار تبریز، چیزی شبیه قدم گذاشتن در تاریخ این شهر است. این را می‌توان از چشمان گردشگران و حتی مردم محلی خواند.
گم شدن در بازار بزرگ تبریز، بیش‌تر از آنکه برای بازدیدکنندگان یک کابوس باشد، یک رویاست! بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان با وسعت یک کیلومتر مربع که در هر وجب آن، بخشی از تاریخ این شهر نهفته است.
شهرداری کلانشهر تبریز با اختصاص اعتبارات ویژه، در مسیر مرمت و احیای بازار بزرگ تبریز گام برداشته و در این میان، شهرداری منطقه ۸ ماموریت این پروژه های مهم را بر عهده گرفته است.
ایرج شهین‌باهر، شهردار کلانشهر تبریز در بازدیدهای متعدد و مکرری که از بخش‌های مختلف بازار تبریز داشته است، بر اهمیت این داشته تاریخی و فرهنگی تاکید کرده است.
شهردار کلانشهر تبریز در یکی از بازدیدهای خود از بازار تاریخی تبریز گفته بود: «شهرداری تبریز مصمم است با همکاری میراث فرهنگی و حمایت مدیریت استان، حضور موثر در تقویت و تحکیم بازار داشته باشد.
رضا پاک‌نهاد، شهردار منطقه ۸ تبریز در این رابطه اظهار داشت: «یک و نیم میلیارد تومان در سال گذشته برای کف‌سازی بازار تبریز و یک میلیاردتومان نیز برای جداره‌سازی بازار تبریز در سال گذشته هزینه شده است».
گرچه اقدامات شهرداری در بازار تبریز، این سرمایه  مهم اقتصادی، تاریخی و فرهنگی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را در مسیر توسعه قرار داده اما تداوم این مسیر به همیاری و همکاری شهروندان مسئول نیازمند است؛ چراکه حفظ و نگهداری از اقدامات انجام‌شده از وظایف مهم شهروندان و اصناف و کسبه بازار به شمار می‌آید.
شایان ذکر است مشارکت همگانی در حفظ این مجموعه ارزشمند تاریخی و فرهنگی، زمانی اتفاق می‌افتد که اهالی و شهروندان نسبت به بازار احساس مسئولیت داشته باشند. در اقدامات اخیری که توسط شهرداری منطقه برای کف‌سازی و جداره‌سازی انجام شده، همیاری و همکاری مادی و معنوی اصناف و کسبه بازار نیز دخیل بوده است و به گفته مسئولان شهرداری منطقه ۸، همین موضوع باعث شده حالا اهالی، بازار را از آن خودشان بدانند و با چنگ و دندان از آن مراقبت کنند.
پورزال، عضو هیئت امنای بازار تبریز و از اصناف بازار قندفروشان ضمن ابراز رضایت از اقدامات شهرداری تبریز درخصوص کف‌سازی و جداره‌سازی بازار تبریز می‌گوید: «اقداماتی که برای احیا و مرمت بازار تاریخی تبریز صورت گرفته واقعا عالی و تاثیرگذار است و این را می‌توان از زبان گردشگران هم شنید».
وی درخصوص ضرورت احساس مسئولیت بازاریان برای حفاظت و صیانت از کف‌سازی‌ها توضیح می‌دهد: «برای بازاریان، بازار از خانه‌شان مهم‌تر است و هرکس باید با رجوع به وجدان خود کارهایی از قبیل آوردن ماشین به محوطه بازار را انجام ندهد».
محمد تقی شهیری، از دیگر اعضای هیئت امنای بازار تبریز شرح می‌دهد: «اینکه برای ورود خودرو مانع‌هایی موقت گذاشته شده کاری بسیار تحسین‌برانگیز از سوی شهرداری تبریز است اما باید برای عدم ورود موتورها نیز فکری کرد».
وی می‌گوید: باید قبل از هرکاری فرهنگ‌سازی کرد. باید به اهالی بازار یادآور شود که این محیط تاریخی و اقتصادی متعلق به خودمان است و باید در حفظ آن کوشا باشیم.
شهیری پیشنهاد می‌کند:‌ برای موضوع فرهنگ‌سازی بهتر است دستگاه‌هایی مثل شهرداری ورود کنند و با برگزاری جلساتی مستمر از چگونگی برخورد با مسافران و چگونگی حفظ میراث بازار سخن بگویند.
این عضو هیئت امنای بازار تاریخی تبریز همچنین خبر می‌دهد: اخیرا شاهد اقدامی تحسین‌برانگیز از سوی آتش‌نشانی بودیم و آن نصب ۴۰کپسول آتش‌نشانی در سطح بازار بود. همچنین طی صحبت‌هایی که شده قرار است باربران بازار ساماندهی شوند و همه این‌ها باعث می‌شوند حال بازار تبریز روز به روز بهتر شود.
حال موضوعی که از اهمیت زیادی برخوردار است، آینده بازار تبریز است؛ اینکه در ماه‌ها و سال‌های پیش‌رو، چقدر حال بازار تبریز خوب‌تر می‌شود و تیمچه‌ها و دالان‌های آن همچون دستانی مهربان آغوش بازار را برای حضور مهمانان داخلی و خارجی می‌گشایند.
در همین راستا فریدون بابایی اقدم، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز با بیان اینکه هرچند موضوع مرمت بازار سرپوشیده تبریز جنبه فیزیکی و مادی دارد اما تبعات فرهنگی و معنوی زیادی را نیز در پی دارد، تصریح کرد: سال‌هاست شاهد آن هستیم که بازار تاریخی تبریز کانون فرهنگی شهر شده است و این را می‌توان از مناسبت‌های مذهبی که در طول سال در بازار برگزار می‌شود فهمید.
وی افزود: در بحث گردشگری نیز بازار تاریخی تبریز از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است و یکی از نقاط کلیدی مناطق گردشگری شهر به حساب می‌آید. حتی یکی از دلایل انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، همین بازار سرپوشیده و تاریخی آن بود و همه این‌ها بیانگر آن هستند که باید برای مرمت بازار، اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز خبر می‌دهد: در بودجه سال ۹۷ که با محوریت رویداد تبریز۲۰۱۸ تنظیم شده، چند مسیر گردشگری تعریف شده است که همه آن‌ها به بازار تاریخی تبریز ختم می‌شوند. در تنظیم بودجه نیز احیا و مرمت بازار تاریخی تبریز را به شکل ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم.
وی با تقدیر از همکاری و همیاری کسبه و اصناف بازار تاریخی تبریز در مرمت بازار، می‌گوید: وقتی به شهرهای موفق جهان در عرصه گردشگری توجه می‌کنیم، می‌بینیم که برای بافت تاریخی خود اهمیت ویژه‌ای قائل هستند و برای ورود خودرو به آن مناطق قوانین خاصی اعمال می‌کنند. برای تحقق این امر در خصوص بازار تاریخی تبریز، همت مدیریت شهری و مردم و اصناف و کسبه بسیار ضروری است.

همچنین ببینید

توطئه دشمنان برای تفرقه بین ایران و عراق اثر ندارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: دشمنان سعی بر تفرقه بین دو ملت ایران و …