خروش مردم با بصیرت تبریز علیه آشوبگران: ما همه با هم هستیم، پشت ولایت هستیم

مردم تبریز دیروز و پس از نماز جمعه در راهپیمایی باشکوه در خیابان‌های شهر، آشوبگری و تخریب اموال عمومی توسط اغتشاشگران را محکوم کرده و تجدید عهد با ولایت و آرمان‌های انقلاب را به نمایش گذاشتند.
فارس- مردم تبریز بعد از خطبه‌های عبادی و سیاسی جمعه با حضور خودجوش و گسترده در خیابان‌های شهر، آشوبگری و تخریب اموال عمومی توسط اغتشاشگران را محکوم کردند که این راهپیمایی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه بود.
مردم تبریز با سر دادن شعار «ما همه با هم هستیم، پشت ولایت هستیم»،«هم ایران هم قرآن، جانم فدای اسلام»، «مرگ بر آمریکا» و « خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ما است»، طومار آشوبگران را در هم پیچیدند.
اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان با در دست داشتن عکس‌ها و پلاکاردهایی ضمن پشتیبانی و حفاظت از ارزش‌های اسلامی و انقلابی، انزجار و خشم خود را نسبت به اغتشاشگران اعلام کردند.
خیل عظیم مردم تبریز ضمن محکومیت اقدام برخی افراد در آتش زدن اماکن عمومی و تخریب شهر، حمایت همه‌جانبه خود از نظام اسلامی و ولایت فقیه را اعلام کردند.
مجید خدابخش، استاندار آذربایجان‌شرقی در حاشیه این راهپیمایی در با بیان اینکه طی یک هفته اخیر در برخی شهرها با تحریک دشمنان اغتشاشاتی ایجاد شده بود، افزود: خوشبختانه استان آذربایجان‌شرقی و تبریز با متانت مثل همیشه با قضایا برخورد کرد.
وی با اشاره به اینکه استان ما نیز مشکلات اشتغال،معیشتی و اقتصادی دارد، گفت:از تبریز نیز همانند اسمش انتظار می‌رفت که چنین متانتی به خرج دهد زیرا این استان ۱۰ هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است.
استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: انقلاب ما برپایه خون شهدا بوده و این استان دارای ۲۳ هزار جانباز و دو شهید محراب است.
وی خاطرنشان کرد: مردم صبور و ولایت‌مدار استان آذربایجان‌شرقی با رصد کامل جریان‌های اخیر و با هوشمندی، هوشیاری و بصیرت انقلابی خود در تحلیل مسائل، بار دیگر وفاداری خود را به آرمان‌های امام و رهبری ثابت کردند و از این آزمون نیز سربلند بیرون آمدند.
محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار کرد: مسائل اخیر دو ریشه خارجی و داخلی داشت که بخش داخلی معترضان به معیشت و اقتصاد بودند که چندین بار به مجلس نیز آمده ولی هیچ مدیر و مسئولی به حرفشان گوش نداد.
وی افزود: عوامل خارجی این اعتراض مردمی سوءاستفاده کرده و خواستند آن را مدیریت کنند و بر موج اعتراض‌ها سوار شوند و همه می‌دانیم عوامل خارجی این فتنه عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس خاطرنشان کرد: قبول داریم یکسری اشکالات و سوءمدیریت‌ها در اقتصاد، اشتغال و توزیع ثروت وجود دارد که شکاف ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: اعتراضات از سوی مردم در حال انجام بود ولی برخی از خارج آمده و با هدف ناامن‌سازی وارد عمل شدند و مسیر منحرف شد.
سعیدی تاکید کرد: ما باید صف اعتراض‌گران اقتصادی و مردمی را از اغتشاشگران جدا کنیم و همانطور که مردم با راهپیمایی خود، جواب کوبنده به آشوبگران دادند، مسئولان نیز باید جواب مناسبی به مشکلات مردم بدهند و شکاف ایجاد شده را کاهش دهند.
به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی آل‌هاشم دیروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی تبریز در مصلای اعظم امام خمینی(ره) این شهر اظهار داشت: توطئه اغتشاشگران و فتنه‌گران علیه مردم و اموالشان موضوع روز است ولی کشور ما همانند رهبر خود عشق و وحدت را به نمایش گذاشته است.
وی با بیان اینکه مردم مطالباتی داشتند و اعتراض کردند، افزود: برخی برای تامین احتیاجات از راه صحیح وارد نشده و دست به تجمع زدند و دشمنان از این موضوع سوءاستفاده کردند تا مشکل ناامنی در کشور ایجاد کنند.
امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه مردم با بصیرت تبریز با اینکه مشکلات زیادی دارند ولی راه خود را از همه جدا کردند،گفت: در این اتفافات آمریکا مشخص کرد که چقدر با ایران دشمن بوده و مشکل دارد.
وی یادآور شد:ما دشمنی داریم که در زلزله کرمانشاه اجازه ورود دارو را به بهانه تحریم به کشور نداد ولی حالا برای ملت ایران دلسوزی می‌کند.
نماینده ولی فقیه در استان با تاکید به اینکه تنها راه‌حل مشکلات همدلی و همکاری مردم با دولت است، افزود: همدلی با روسای سه قوه و همه دستگاه‌ها می تواند رفع‌کننده تنگناهای اقتصادی و مشکلات کشور باشد.
وی ابراز کرد: رکود برای دست‌اندرکاران روشن است و امید است با جدیت گام برداشت تا مشکلات به نحو احسن حل شود.
خطیب جمعه تبریز با تشکر و قدردانی از مردم تبریز افزود: باید آفرین بر شعور مردم تبریز گفت که خود را در فتنه توطئه‌گران داخل نکردند که البته از شهر حسینی و عاشورایی تبریز انتظاری غیر از این نداشتیم که برایش امام حسین(ع) افتخار است.
حجت الاسلام والمسلمین آل‌هاشم اذعان داشت: در موقعیت حساسی قرار گرفته‌ایم و از نیروی انتطامی قدردانی می‌کنیم که در آرامش به کمک مردم آمد و برای تامین امنیت تلاش کرد.
وی با ابراز اینکه اعتراض با حفظ آرامش با اغتشاش فرق دارد، افزود: در این موضوع شعور مردم تبریز تاریخ‌ساز بوده و مایه افتخار شد، فرمایش مقام رهبری مبنی بر اینکه آذربایجان سر ایران است را بار دیگر به اثبات رساندیم.
خطیب نماز جمعه تبریز متذکر شد: مواظب باشیم دشمن برای رسیدن به اهداف شوم خود می‌خواهند عوامل داعش را وارد کشور کنند تا با کشته‌سازی به اهداف خود برسند که سربازان گمنام انقلاب اسلامی آنها را دستگیر می‌کنند ولی هدف اصلی دشمن فقط کشته سازی و کشتن چند نفر در راهپیمایی برای ایجاد ناامنی در کشور است.
وی ادامه داد: باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلات حل شود، امروز، روز وحدت است و همه احزاب و گروه‌های سیاسی و دولت باید متحد شوند و در مقابل دشمن ایستادگی کنند.
امام جمعه تبریز در اعلام مناسبت‌های هفته ابراز کرد: سالروز حماسه بزرگ مردم قم در ۱۹ دی برگ زرین کتاب انقلاب است که نمایش اراده‌ها و مجاهدت‌ها بود.
وی با بیان اینکه دشمن با مکر و حیله دنبال نابودی ایران اسلامی است و دست به هر کاری می‌زند، گفت: از خنده و تشکر دشمن خوشحال نشویم.
حجت الاسلام والمسلمین آل‌هاشم ادامه داد: دشمن طرح‌های مکارانه داشته و دارد و ما نباید فریب دوستی آنها را بخوریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید به اینکه صیانت از انقلاب مدیون رهبری و عمق اندیشه‌های دینی، مذهبی و هوشیاری مردم است، گفت: البته خطراتی برای هر انقلاب وجود دارد و عمده‌ترین خطر برای انقلاب اسلامی افراط‌ها و تفریط‌های فاقد بصیرت است.
فارس- سیدعباس صالحی دیروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های عبادی و سیاسی جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز اظهار کرد: تبریز تنها یک شهر نیست و حتی یک کلان‌شهر نیز نباید تعریف کرد بلکه این شهر پیشران ایران اسلامی است.
وی با بیان اینکه تبریز پایتخت تشیع کشور بوده و تشیع ایران مدیون این شهر است، افزود: تبریز شهری است که پیشران توسعه یک کشور بوده و بسیاری از اولین‌های ورود توسعه کشور از این شهر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: این خطه پیشتاز زادگاه علمای بزرگی همچون آیت‌ا… جعفری، طباطبایی، امینی و… بوده که مطالب ناب را براساس نیاز جهان منتقل کرده است.
وی با تاکید به اینکه نقطه آغازین حرکت بزرگ ایران به رهبری معمار کبیر انقلاب از شهر تبریز آغاز شده است، گفت: تبریز پیشتاز شهادت و ایثار بوده و شهدای محراب افتخار این شهر هستند.
صالحی با اشاره به اینکه ما در آغازین مراحل ورود به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم، گفت: از آنجایی که تبریز شهر قیام و حماسه بوده است از این رو نقش تبریز در انقلاب تبیین شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: انقلاب اسلامی ایران اتفاقی کم‌نظیر و بی‌بدیل بود زیرا رژیم سلطنت را در یک قیام فراگیر فرو ریخت و نظام اسلامی را ۴۰ سال با وجود همه توطئه‌ها استوار نگه داشته است.
وی با استناد به سخنان مقام معظم رهبری در ششم دی ماه، گفت: ایشان فرمودند که ملت ایران از هفت خوانی عبور کرد که کمتر ملتی توان عبور از آنها را داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در طول سالیان موج انقلاب‌های عربی به راه انداخته شده که همگی ناکام مانده‌اند،گفت: این تنها انقلاب اسلامی ایران است که رژیم سلطنتی را از بنیان برانداخت و آرزوی بازگشت آنها به گور سپرد،نظام جمهوری اسلامی با وجود دسیسه‌ها و توطئه‌ها همچنان در اوج اقتدار است و باید هوشیاری خود را حفظ کند.
وی خاطرنشان کرد: آن چیزی که باعث سلامتی و پایداری انقلاب است، رهبری حکیمانه امام راحل و مقام معظم رهبری، عمق اعتقادات مذهبی و ملیت‌خواهی بوده در کنار هوشیاری و بصیرت ملت ایران بوده است.
صالحی با استناد به فرمایش حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه راست‌روی افراطی و چپ‌روی افراطی گمراهی است و راه راست، راه ا… است، گفت: حوزه‌های مختلفی برای افراط‌ها و تفریط‌ها دیده می‌شود، موضوع اول نقد است که باید نقد مسئولانه و به دور از تهمت و لجن پراکنی باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه نقد آزادانه و منصفانه شعار انقلاب اسلامی است، افزود: نقدی که به خاطر منافع شخصی نبوده و شرایط را در نظر بگیرد، نقد اصلی است.
وی متذکر شد: این انقلابی بودن است که مهم است و نه انقلابی‌گری، در این سال‌ها و در روند انقلاب برخی گام به گام از آرمان‌های انقلابی فاصله گرفته و پایدار به شعار انقلاب نبودند، از آن طرف افرادی نیز انقلابی‌نما شده و با شعارهای نقادانه می‌کوشند وحدت نظام را مخدوش کنند.
صالحی افزود:موفقیت در مسیر انقلاب ماندن است و معیار انقلابی ماندن پایبندی به دین، اخلاق و ارزش‌های انقلاب است و اگر فرد یا افرادی از یکی از این قواعد فاصله می‌گیرد، انقلابی نیست.
وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: مسئولان نیازمند نقد هستند ولی در این حوزه نیز باید از افراط و تفریط بپرهیزیم، مسئولان را غیرقابل انتقاد نمی‌دانم اما نباید به تهمت رو بیاوریم.
وی با تاکید به اینکه دین به ما اجازه نمی‌دهد به یک برادر مسلمان خود نسبت‌های ناروا داده و تهمت بزنیم، گفت: آنچه که می‌تواند جامعه را متلاطم کند، این است که مردم جامعه اسلامی نسبت به مسئولان خود بی‌اعتماد شوند، این به معنای این نیست که مسئولان خود را در معرض انتقاد ندانند ولی در عین حفظ حرمت باید رعایت شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: هم مسئولان و هم مردم نباید خوش‌باور و یا بدبین به مسیر و جریان انقلاب باشند چرا که هر رو آفت پیشرفت است.
وی ادامه داد: نگاه رهبری و جان‌مایه سخنان ایشان این بوده که ما واقعیت‌ها را دیده و انکار نکنیم ولی امیدوار بوده و آن را در جامعه بپراکنیم.
صالحی تصریح کرد: آنچه در این روزها اتفاق افتاد و مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گرفت، بروز افراط‌ها و تفریط‌ها بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اتفاقات و توطئه‌ها در طول این سال‌ها تجربه‌های زیادی به ما داده است، مردم هوشیار تبریز نشان دادند که این اتفاقات را از تهدید به فرصت تبدیل کرده و این فرصت‌سازی در سایه بصیرت‌افزایی بوده است.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …