خودرو، آلومینا و مس؛ موتور توسعه آذربایجان‎شرقی

وزیر صمت صنایع مس، آلومینا و خودرو را موتور توسعه آذربایجان‎شرقی عنوان کرد و بر لزوم راه‏‌اندازی شهرک‎های تخصصی مس و آلومینا همچنین استفاده از ظرفیت‎های خودروسازی در استان تاکید کرد.
فارس- رضا رحمانی در دیدار با فعالان اقتصادی استان اظهار کرد: افتخار می‌کنم که سالیان سال خدمتگزار مردم استان بوده‌ام و همیشه به خودم می‌بالم و خود را مدیون محبت‎های مردم آذربایجان می‎دانم.
وی افزود: در این شرایط باید بپذیریم که در جنگ اقتصادی هستیم، ایران با نظام بین‎الملل تفاهم کرد ولی یک نفر در آمریکا به ریاست جمهوری رسید که همه معادلات بین‌المللی را بر هم زد و هجمه جدیدی علیه ایران از طرف نظام استکبار بین‌الملل ایجاد شد.
رحمانی، یکی از مصادیق جنگ اقتصادی علیه کشور را تسهیل واردات کالاهای لوکس و غیر مصرفی مثل خودروهای گران‎قیمت دانست و تصریح کرد: نتیجه این حربه خالی کردن خزانه و افزایش فاصله طبقاتی است.
وزیر صمت ادامه داد: دلیل حضور من در تبریز این بود که می‎خواستم در حضور تعدادی از صنعتگران و تولیدکنندگان استان درددلی داشته باشیم و اگر می‌پذیریم مورد تهاجم دشمنان هستیم، بیندیشیم و ببینیم باید چکار کنیم.
رحمانی ابراز داشت: به فرموده مقام معظم رهبری حفظ حیات کارخانه‎های موجود و ایجاد اشتغال یک جهاد است؛ راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور، تورم، بیکاری که همین شاه‌بیت برنامه‎های ما در وزارتخانه است.
این مسئول با بیان اینکه امروز راه پیروزی در جبهه اقتصادی، جلب مشارکت مردم است، یادآور شد: سنگرهای جبهه امروز واحدهای تولیدی هستند که اگر تعطیل شوند مثل این است که دشمن سنگرهای ما را تصرف کرده‌اند.
وی ابراز داشت: یکی از تجهیزاتی که جبهه اقتصادی نیاز دارد، نقدینگی است، در این بین تامین ارز کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید جزو اولویت‌های اصلی ماست و دولت از محل درآمدهای نفتی ارز واردات کالاهای اساسی را تامین می‌کند و ۹۵ درصد ارزی که به تولید تعلق می‌گیرد، ارز حاصل از صادرات است.
وزیر صمت گفت: تبریز باید در این شرایط جنگ اقتصادی پیشتاز کشور باشد، آذربایجان‌شرقی با چندین کشور همسایه بوده و می‌تواند مراودات اقتصادی و تجاری موثری داشته باشد.
رحمانی ادامه داد: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی داخلی مثل پتروشیمی، فولاد، مس و آلومینیوم به عهده وزارتخانه ماست که به طور کلان در تامین آن مشکلی نداریم، به طوریکه در فولاد تولید ما ۲٫۵ برابر مصرف، در مس ۱٫۵ برابر و میزان تولید پتروشیمی دو برابر مصرف است.
وزیر صمت به تدوین طرح شناسایی ظرفیت‌های تولید ملی اشاره و اضافه کرد: براساس این طرح می‌دانیم چند واحد فعال در هر یک از استان‌ها وجود دارد؛ بنده آمادگی دارم به تک تک مسئولان مربوطه استان تفویض شخصی بدهم؛ هرکجا که قانون لازم است اصلاح شود باید، اصلاح کنیم، اما به نظر من مشکل قانون نیست ما باید دیدگاه‎ها را اصلاح کنیم.
رحمانی با بیان اینکه یکی از برنامه‎های اولویت‌دار حفظ و تنظیم بازار است، افزود: بخشی از صنعت ما به خاطر نبود نقدینگی و تامین مواد اولیه غیرفعال است.
وزیر صمت در ادامه صنایع مس، آلومینا و خودرو را موتور توسعه آذربایجان‎شرقی عنوان کرد و بر لزوم راه‌‏اندازی شهرک‎های تخصصی مس و آلومینا و استفاده از ظرفیت‎های خودروسازی در استان تاکید کرد.

همچنین ببینید

نقدینگی بازار سرمایه به سمت تولید هدایت شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: حجم نقدینگی به ۲ هزار و …