دربی تبریز از نوعی دیگر و بازی حساس ماشین‌سازان

امروز دو تیم تبریزی تراکتورسازی و گسترش فولاد از هفته دهم لیگ برتر فوتبال مقابل هم صف‌آرایی می‌کنند.
سرویس ورزشی مهدآزادی/ وحید ارضی/ در سال‌های نه چندان دور بازی دو تیم تراکتور و ماشین در بازی‌های دو تیم در لیگ تخت‌جمشید ، لیگ آزادگان و حتی در لیگ استانی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار بود، ولی با حضور تیم سوم تبریز یعنی شهرداری در آغاز دهه هفتاد و همچنین افول تیم ماشین‌سازی، دربی‌های تبریز آن حساسیت گذشته را از دست داده و با حذف شهرداری وماشین سازی از صحنه اول فوتبال کشور، در سال‌های اخیر شهرآوردهای تبریز دیگر آن اعتبار گذشته را ندارد.
با صعود تیم‌های گسترش فولاد و ماشین‌سازی به لیگ برتر دوباره جدال تیم‌های تبریزی با همدیگر در این سال‌ها رونق گرفته ولی بازهم آن زیبایی‌های دهه‌های ۶۰ و ۷۰ را ندارد، چرا که در این مدت ظهور تراکتورسازی و یکه‌تازی این تیم در لیگ برتر تمامی طرفداران فوتبال را در آذربایجان به سوی خود جذب کرده است و همچنین حمایت تمامی طرفداران از همه تیم‌های تبریز که در همه بازی‌های حساس این تیم‌ها، چه در لیگ یک و چه در لیگ برتر این شعار تاریخی «آذربایجان تیم‌لری … فرق ائله‌مز رنگلری» را به اثبات رسانده اند . به طور مثال در بازی‌های ابومسلم- گسترش در لیگ یک و یا شهرداری- صنعت نفت آبادان در لیگ برتر و دسته یک و حتی بازی‌های پتروشیمی در دسته یک تماشاگران با حضور خود در استادیوم‌ها نقش خود را به عنوان حامی تیم‌های تبریز به نحو احسن ایفا نموده اند.
حال امروز دو تیم آبی و قرمز تبریز در ورزشگاه بنیان‌دیزل به مصاف هم می‌روند که طبق نوشته نمی‌توان این بازی را با بازی‌های تیم‌های تهرانی و سایر شهرستان‌ها مقایسه کرد. ولی از لحاظ حساسیت این بازی برای دو تیم خیلی مهم می‌باشد. چون تیم تراکتورسازی در دو بازی اخیر ۴ امتیاز شیرین را از دست داده و اگر در این بازی به برد نرسد فاصله‌اش با تیم صدر زیاد خواهد شد و همچنین تیم‌های نفت، استقلال و سپاهان که بازی‌های ساده‌ای در هفته دهم دارند به این تیم مدعی خواهند رسید، زیرا فاصله تراکتور با تیم‌های فوق تنها ۲ و ۴ امتیاز می‌باشد و حتی در صورت باخت احتمالی تراکتور و برد نفت مقابل سپاه جامگان همین جایگاه دومی تراکتور نیز از دست خواهد رفت. بنابراین امیر قلعه‌نوعی مؤظف است تا تیمش را بر پایه منطق فوتبال (نتیجه‌گیری) راهی زمین مسابقه نماید و با توجه به آمار و ارقام نتایج دو تیم در هفته‌های اخیر ۳ امتیاز این بازی برای تراکتورسازی از نان شب واجب تر خواهد بود.
در سوی دیگر تیم حرفه‌ای و با امکانات گسترش فولاد قرار دارد که به حق تیمی است که تمامی فاکتورهای یک تیم حرفه‌ای را دارا می‌باشد. گسترش در دو بازی اخیر ۴ امتیاز خوب گرفته است که نسبت به هفته‌های قبل خیلی با اهمیت می‌باشد و اگر کمی دقت عمل داشت می‌توانستند با برد مقابل صبا خود را یازده امتیازی کنند ولی با ۹ امتیاز گام به هفته دهم گذاشته‌اند.
آبی‌های تبریز همانند تراکتور نیاز مبرم به ۳ امتیاز این بازی دارند و اگر با دقت و دور از احساسات باشند می‌توانند تراکتور مدعی را اذیت نمایند و برای اولین بار در طول لیگ برتر این تیم را شکست دهند، چون گسترشی‌ها در ۶ بازی اخیر در لیگ برتر مقابل تراکتورسازی ۳ بار طعم شکست را چشیده‌اند و ۳ بار نیز به تساوی رسیده‌اند و از این حیث آمار خوبی برابر تیم همشهری ندارند.
کمالوند با تیم گسترش در لیگ چهاردهم با بازی بسته در ورزشگاه یادگار امام و در هفته‌های آخر مانع از پیروزی تراکتورسازان گردید ولی در هفته بعد مقابل راه‌آهن کاندیدای سقوط به لیگ یک، بازی ساده و بی‌انگیزه انجام دادند و شکست راحتی را متحمل شدند تا هم مانع از قهرمانی تراکتور شوند و هم از سقوط راه‌آهن جلوگیری نمایند. در هر صورت کمالوند تیم تحت هدایت خود رابه نوعی در مقابل تراکتورسازی طوری آماده و تقویت می‌کند که برابر این تیم نبازد.
در هر صورت امید داریم که این بازی با نتیجه مساوی تمام نشود و هر تیمی که مستحق برد است به آن دست یابد، چون نتیجه مساوی به درد هیچ کدام یک از تیم‌ها نمی‌خورد و با توجه به بازیکنان دو تیم و انگیزه‌ای که کمالوند به بازیکنان خود خواهد داد می‌توان امیدوار بود که یک بازی پر گل و جذاب از آب درآید و هر دو تیم به اندازه لازم و زیاد بازیکنان خوب و ستاره‌ دارند که برای انجام یک بازی فوتبال زیبا کافی است.
این بازی راس ساعت ۴۵/۱۴ با قضاوت سیدرضا مهدوی با کمک آرمان اسعدی و علی دودانگه در ورزشگاه بنیان‌دیزل آغاز خواهد شد و داور چهارم و ناظر این مسابقه بر عهده سعید رحیمی مقدم و فریدون اصفهانیان خواهد بود.
آخرین فرصت‌های ماشین‌سازی و خطیبی
در این روز و همزمان با دربی تبریز دیگر نماینده این شهر از تیم پیکان تهران، در ورزشگاه اختصاصی تراکتورسازی پذیرایی خواهد نمود.
ابتدا باید در مورد همزمان بودن دو مسابقه نماینده‌های تبریز در یک روز و در یک ساعت اشاره‌ای شود.
در برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال اگر به بازی‌های تیم‌های اصفهانی و تهرانی نگاهی مجدد انداخته باشیم به ندرت بازی‌های این دو تیم در یک روز برگزار شده است و اگر هم این اتفاق نادر هم رخ داده باشد به هیچ عنوان همزمان نبوده و نخواهد بود. ولی برعکس برنامه بازی‌های نمایندگان تبریز طوری تهیه می‌شود که حتی در صورت بازی‌های خارج از خانه تراکتور نیز، یک مسابقه تیم‌های تبریزی همزمان با آن مسابقه می‌شود که موجب کاهش محسوس تماشاگران می‌شود و بطور مثال با وضعیتی که ماشین‌سازی دارد و نیازمند شدید حضور تماشاگران در بازی با پیکان احساس می‌شود چرا باید مسابقه نمایندگان تبریز در یک ساعت برگزار گردد و همین همزمان بودن مشکلاتی در برگزاری این دو مسابقه خواهد داشت و حتی تصویربرداری و پخش این مسابقات با اشکالاتی مواجه خواهد شد و مشکلات حضور تماشاگران نیز به آن افزوده خواهد شد و اگر قرار باشد هیئت فوتبال استان و دست‌اندرکاران فوتبال تبریز به اینبی برنامه گی ها کاری انجام ندهند، آن موقع موجب رنجش هواداران و طرفداران فوتبال وهمچنین سلب اعتماد آنها خواهد شد. چرا که در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات ایجاد شده برای تماشاگران و حل نشدن ایرادهای استادیوم از جمله راه‌های منتهی به ورزشگاه یادگار امام(ره) و باز نشدن درب‌های اصلی ورود به ورزشگاه از طرف شمال استادیوم و همچنین به تعویق افتادن بازسازی چمن ورزشگاه و غیره موجب رنجش طرفداران فوتبال در تبریز شده است که جا دارد مسئولین فکری به این ناهماهنگی‌ها داشته باشند.
ماشین‌سازی تازه صعود کرده به لیگ برتر در آغاز لیگ در چند بازی اول نمایش خوبی داشت که امیدها را در دل طرفداران زنده کرد ولی در هفته‌های اخیر این روند خوب سبزها متوقف گردید و عوامل داوری و ضعف خط دفاعی باعث شد تا ماشین‌سازی از هم اکنون فانوس را بدست گیرد .
در شماره‌های قبلی نوشته شده بود که خط دفاعی ماشین‌سازی انسجام لازم را ندارد و همچنین رسول خطیبی در کنار خود یک مشاور با تجربه ای مانند ناصر ابراهیمی، محصص و حتی یک کمک مربی خارجی مانند «تکسیرای پرتغالی» در کنار خود ندارد و در بعضی اوقات با احساسات به تعویض‌های اشتباه و دیروقت اقدام می‌کند که علنا نتیجه‌گیری تیمی را مختل می‌نماید.
خطیبی یک مربی جوان و باانگیزه‌ای است که برای اولین بار در طول تاریخ فوتبال تبریز با چند بازیکن گمنام و جوان تراکتورسازی را قهرمان نیم فصل نمود و در ادامه اگر مشکلات مدیریتی و حاشیه‌ای برایش ایجاد نمی‌شد، قطعا می‌توانست تراکتورسازی را برای اولین بار قهرمان لیگ کند و این پتانسیل را دارد که با ماشین‌سازی نیز موفق شود، ولی نداشتن چندین فاکتور ماشین‌سازی را از آن نتیجه‌گیری خوب دور نموده است. همانطور که اشاره گردید سیستم فوتبال ماشین‌سازی طبق روحیات خطیبی مشابه فوتبال آمریکای جنوبی می‌باشد که فوتبالی سراسر حمله و بی‌محابا ارائه می‌دهند و در فوتبال آن اقلیم چیزی به نام دفاع و مساوی وجود ندارد و همه تیم‌ها برای برد و باخت به زمین مسابقه پا می‌گذارند و به ندرت دیده شده آن تیم‌ها به تساوی دست یابند، و این بزرگترین مشکل تیم خطیبی است.
در فوتبال نتیجه‌گرا و پر از حاشیه ایران کسی به نوع بازی و همچنین ابزارهای موجود در دست یک مربی اهمیت نمی‌دهد و همه به ۳ امتیاز بازی فکر می‌کنند و اگر یک مربی نیز در کار خود اندکی ناموفق شود تمام آوارها بر سر او ریخته می‌شود.
خطیبی به غیر از دو یا سه بازیکن که اخیرا نیز همین بازیکنان نامدار در تیمهای خود تبدیل به مهره کم اثر شده بودند را، به همراه چند بازیکن جوان و گمنام در تیم خود بازی می دهد که کمتر مربی در ایران سراغ داریم که جرات این کار را داشته باشند و این کار مثبت خطیبی با بی مهری هایی از سوی بعضی منتقدین همراه می شود که مقداری مغرضانه می باشد و باید در همه حال از کار خطیبی حمایت شود.
قبول داریم داوری‌های بازی‌های ماشین‌سازی مسئله‌دار بوده و در همین بازی سپاهان- ماشین داور علنا از اخراج چند باره احسان حاج صفی چشم‌پوشی کرد و یا در بازی با گسترش و تراکتور اخراج سخت‌گیرانه پاکدل از سوی داوران مانع از نتیجه‌گیری ماشین‌سازی شد و حتی دو گل سالم مدافع این تیم در بازی با نفت و گسترش به ناحق مردود اعلام شد، نباید دست‌‌آویز سرمربی این تیم بر عدم نتیجه‌گیری ماشین‌سازی شود و سرمربی این تیم مقابل پیکان در این روز مؤظف است تا توصیه‌های جدی و کارساز را برای مدافعین این تیم اعلام کند و کمربند میانی که از بازیکنان باتجربه‌ای همچون آندو و قاسمی‌نژاد بهره می‌برد باید کمک زیادی به خط دفاعی نمایند و لازم است با بردن کاخاشویلی به یک خط جلوتر به عنوان هافبک نفوذی ، توان تهاجمی تیم را افزایش دهد.
بازیکنان ماشین‌سازی در این بازی فینال‌گونه در مقابل پیکان حق هیچ اشتباهی را ندارند و اگر توجه داشته باشیم در دو بازی اخیر ماشین‌سازان، خط دفاعی این تیم ۶ گل دریافت کرده است که تمامی این گل‌ها از اشتباهات فردی مدافعین و دروازه‌بان‌های این تیم به ثمر رسیده است و تیم مقابل برنامه‌ای و یا تاکتیک خاصی برای باز کردن دروازه ماشین‌سازی نداشته و به عبارتی در این ۶ گل خورده ماشین‌سازان تیم‌های خوزستانی و آبادانی به زحمت نیافتاده‌اند.
از این رو بازی تیم ماشین‌سازی باید به گونه‌ای باشد که اشتباهات هر چند کوچک کنار گذاشته شود و در خط حمله نیز فرصت‌های ایجاد شده نباید به راحتی از دست برود.
حریف امروز سبزها تیمی است که فوتبال تاکتیکی به نمایش می‌گذارد و از یک دروازه‌بان آماده بهره می‌برد و بازیکنان ماشین‌سازی در این بازی نباید بی‌گدار به آب بزنند و در مرحله اول برای این بازی برنامه‌ریزی نمایند و سیستم خوب دفاع کردن و با حوصله حمله کردن را اجرا نمایند. به نظر می‌رسد بازیکنان ماشین‌سازی در این مسابقه نباید فکر کنند که اگر پیکان را نبرند، دنیا به آخر می‌رسد، بلکه با حوصله و منطق بازی را اداره نمایند و در صورت امکان دروازه احمدی را با خطر مواجه کنند تا شاید بتوانند از بار روانی ایجاد شده خلاص شوند.
خوب دفاع کردن و اداره بازی مهمترین وظیفه مجموعه ماشین‌سازی در بازی امروز است و حتی در صورت عدم برد، نتیجه مساوی برای ماشین‌سازی در این حالت به اندازه یک برد اهمیت دارد و می‌تواند فشار را از دوش بازیکنان و سرمربیان بردارد. فراموش نشود پیکان با ۱۲ امتیاز از تیم‌های خوب امسال لیگ به شمار می‌رود.
طبق برنامه اعلام شده قرار است این بازی از ساعت ۳۰/۱۴ با قضاوت علی صفایی به همراه علی میرزا بیگی و سجاد طوری در ورزشگاه اختصاصی تراکتور آغاز می‌شود.

همچنین ببینید

تساوی تراکتور و ماشین در دیدار دوستانه

دو تیم تراکتورسازی و ماشین سازی دریک بازی دوستانه و رد ورزشگاه اختصاصی تراکتور سازی …